Logo portalu

Biznes Lubelskie w regionie - Janów Lubelski. Turystyka

Biznes Lubelskie w regionie - Janów Lubelski. Turystyka

Poznaj potencjał turystyczny Janowa Lubelskiego

Janów Lubelski – Zoom Natury

 

Janów Lubelski Zoom natury

 

We wschodniej części Polski, na skraju równiny Biłgorajskiej leży urokliwy Janów Lubelski. Od północy sąsiadują z miastem malownicze wzgórza Roztocza Zachodniego, od południa otulają go cudownie zielone Lasy Janowskie. Dziewicza natura, krystalicznie czyste powietrze i orzeźwiająca woda źródlana, moc różnorakich atrakcji turystycznych oraz wyśmienite jedzenie stawiają Janów Lubelski i jego okolice w czołówce polskich zakątków, które trzeba zobaczyć, dotknąć i zasmakować. Złote naturalne plaże zachęcają, by ściągnąć buty i zanurzyć stopy w ich miękkim piasku. Szum jodeł i sosen zaprasza do spacerów pachnących żywicą oraz rowerowych wycieczek w poszukiwaniu klejnotów Leśnego Skarbca.

Ziemia Janowska to miejsce, które pozwala zostawić za plecami problemy codzienności, nabrać sił z dala od wielkomiejskiego zgiełku, odetchnąć pełną piersią, ale też przeżyć niezapomnianą przygodę w siodle, kajaku lub pędząc „pendzokiem”. To miejsce, gdzie chodzenie po bagnach naprawdę wciąga i gdzie można stanąć oko w oko z wilkiem lub głuszcem. Tutaj można się zapomnieć i pozwolić sobie na „małpie figle” w parku linowym albo pobrudzić ręce aż po łokcie lepiąc swój własny gliniany garnek. Tutaj można w przyjemny sposób nauczyć się historii, zdobyć wiedzę z zakresu przyrody i ekologii, a nawet ugruntować swoją wiarę, podążając śladami objawień Maryjnych lub odwiedzając rozsiane po łąkach i polach przydrożne krzyże i kapliczki. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Janów Lubelski zaprasza  na przygodę z przyrodą!

 

Janów Lubelski

 

Janów Lubelski został lokowany 21 lipca 1640 roku przez króla Władysława IV na gruntach wsi Biała i początkowo nosił jej nazwę. Okoliczności zmiany nazwy oraz dokładna data nie są do końca znane. Jedna z hipotez mówi, że stało się to za sprawą Katarzyny z Ostroga Zamoyskiej – założycielki i patronki miasta, która wprowadziła nową nazwę pochodzącą od imienia jej syna – Jana Zamoyskiego. Inna głosi, że dokonał tego sam Jan Sobiepan, gdy po śmierci matki objął władzę w ordynacji.

Janowski Rynek Starego Miasta został zbudowany na planie renesansowym zgodnie z ideą miasta idealnego, wzorowanym na planie Zamościa. Znajdują się tutaj m.in. cztery fontanny, symbolizujące tradycyjne rzemiosło janowskie.

 

Janów Lubelski

 

Rynek Nowego Miasta to park miejski, częściowo zadrzewiony z obeliskiem Tadeusza Kościuszki, a częściowo ukwiecony z piękną fontanną, przy której można się schłodzić w upalne dni.

 

Janów Lubelskie

 

Idąc dalej „traktem biłgorajskim” dochodzimy do Parku „Misztalec”, na terenie którego znajduje się urzekające oczko wodne i gdzie organizowanych jest wiele imprez, między innymi największa, sierpniowa impreza promocyjna Festiwal Kaszy „Gryczaki”.

 

 

Park Misztalec

 

W tradycję Janowa Lubelskiego głęboko wpisany jest kult maryjny związany z objawieniami, które miały miejsce w XVII wieku. Pierwsze uznane przez kościół objawienie datowane jest na 2 listopada 1645 roku. Miejscowy bednarz Wojciech Boski, zobaczył na skraju powstającego miasta postać Matki Bożej. Ostatnie objawienie zanotowano w 1802 roku. Prawdopodobnie było to przyczynkiem do umieszczenia wizerunku Maryi w herbie miasta.

Dziś wizerunek Matki Bożej Łaskawej  znajduje się w podominikańskim, barokowym, pięknie zdobionym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela.

 

 

Niedaleko Sanktuarium i centrum miasta znajduje się naturalne źródlisko, tzw. „stoki janowskie”, z figurą Chrystusa.

 

Stoki Janowskie

 

Przekraczając bramę Lasów Janowskich, trafiamy na ukryte wśród drzew Uroczysko Kruczek, czyli drewnianą kapliczkę upamiętniającą pobyt w tych okolicach świętego Antoniego. Kruczek to także miejsce przesiąknięte wojenną historią Polski, silnie związane z działalnością powstańczą Polaków podczas powstań i zrywów narodowych.

 

 

Zagłębiając się dalej w las, do Momot Górnych, natrafiamy na drewniany kościółek św. Wojciecha, wzniesiony w 1938 roku. To wyjątkowe „dzieło serca i rąk” wykonane zostało przez wieloletniego proboszcza parafii w Momotach, księdza Kazimierza Pińciurka. Prace nad rozbudową i upiększaniem świątyni rozpoczął w 1972 roku i kontynuował je nieprzerwanie aż do swej śmierci w 1999 roku. Mimo braku wykształcenia artystycznego oraz doświadczenia w budownictwie i ciesielce, na przestrzeni lat, wspólnie z mieszkańcami, stworzył unikatowe rzeźby i płaskorzeźby, które od lat przyciągają koneserów sztuki sakralnej z całego świata.

 

 

Położony nad rzeką Bukową w południowej części Lasów Janowskich Łążek Garncarski od XVIII wieku związany jest, jak sama nazwa wskazuje, z garncarstwem. Bogate zdobnictwo i ciekawa ornamentyka sprawiły, że z czasem stał się najważniejszym w Polsce ośrodkiem wyrobu ceramiki – naczyń i kafli. Tradycją już jest organizowanie w Łążku Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich, w których biorą udział garncarze z całego kraju.

 

 

Lasy Janowskie to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce o bardzo wysokich wartościach przyrodniczo-krajobrazowych, który w 2004 roku został wpisany na listę obszarów „Natura 2000”. Tutejsze stawy, torfowiska i bagna są siedliskiem wielu rzadkich i chronionych roślin, grzybów,  zwierząt i ptaków. Utworzony w 1984 roku Park Krajobrazowy „Lasy Janowske” wraz z otuliną zajmuje 60 tysięcy hektarów, w tym sześć rezerwatów przyrody o niezwykłych nazwach: „Jastkowice”, „Lasy Janowskie”, „Imielty Ług”, „Szklarnia”, „Kacze Błota” i „Łęka”.

 

 

Krzewieniem idei aktywnego poznawania przyrody zajmuje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej podlegający pod Nadleśnictwo Janów Lubelski. Można tam podziwiać wystawę przyrodniczą prezentującą walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Przy Nadleśnictwie znajduje się także Ekspozycja Kolejki Wąskotorowej, gdzie można podziwiać zachowany tabor.

 

 

Lasy Janowskie były świadkiem tragicznych wydarzeń historycznych. 14 czerwca 1944 roku

na Porytowym Wzgórzu odbyła się największa bitwa partyzancka II wojny światowej. Upamiętnia je pomnik autorstwa uznanego rzeźbiarza Bronisława Chromego, zbiorowy cmentarz poległych partyzantów.

 

 

Pośród Lasów Janowskich, kilka kilometrów od Janowa Lubelskiego, położona jest niewielka wieś Szklarnia. Dziś kojarzy się przede wszystkim z ostoją konia biłgorajskiego. Stado, liczące kilkadziesiąt sztuk, można podziwiać z drewnianej wieży widokowej.

 

 

Lasy Janowskie to idealne miejsce do wędrówek pieszych, wycieczek konnych i rowerowych, samochodami terenowymi, a zimą do narciarstwa biegowego. Służą temu doskonale przygotowane i wyznaczone szlaki, w tym ponad 100 km szlaków rowerowych, połączonych z Green Velo.

 

 

Ziemia Janowska to świetne miejsce na wakacje, weekend dla dwojga lub wypad całą rodziną na jednodniową wycieczkę. Atrakcje turystyczne tworzone są w oparciu o walory naturalne Lasów Janowskich i zalewu. Złote plaże, zapach sosny, czysta woda i bogata oferta lokalnych

touroperatorów przyciągają szukających odpoczynku, jak również spragnionych nowych wrażeń.

 

 

 

 

Tereny przyległe do zalewu janowskiego, które stanowią bazę noclegowo-gastronomiczną, wybrano także pod lokalizację Parku Rekreacji ZOOM NATURY. Jest to główny produkt turystyczny marki promocyjnej Janów Lubelski – Zoom Natury. Budując Park Rekreacji postawiono na ekologię, edukację i zabawę. Jak powstaje tęcza? Jak działa elektrownia wodna? Gdzie buduje gniazdo bocian czarny? Jak wygląda mrowisko w przekroju? – na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź w tutejszych Laboratoriach: Awifauny i Troposfery, Recyklingu i Energii, Runa Leśnego oraz Zoomu Natury. Wielką atrakcją jest także będący częścią Parku Rekreacji – Park Linowy. Poza trasami o różnym stopniu trudności, dostępnymi już dla dzieci od 3 lat, można swoich sił spróbować na wahadle, pionowym skoku w dół z progresywnym systemem hamowania lub zjeżdżając tyrolką o długości ponad 200 m nad plażą i kąpieliskiem. Warto rozwiązać także zagadki Zoom Exit Room.

 

 

 

Dla szukających mocniejszych wrażeń proponujemy atrakcje świadczone przez lokalne firmy, jak: spacer po bagnach, strzelectwo, łucznictwo, spływy kajakowe rzeką Bukowa, paintball, offroad, parasailing, kule wodne, survival, jazda na nartach wodnych. Jest również oferta dla mniej odważnych: pendzoki, wycieczki konne i rowerowe, plażowanie, rowerki wodne, wędkarstwo, narty biegowe, kuligi itp.

 

 

Zimą na białe szaleństwo zapraszają pobliskie stoki narciarskie w Chrzanowie i Batorzu. Na każdą pogodę polecamy krytą pływalnię OTYLIA z saunami, jaskinią solną, kręgielnią, siłownią i odnową biologiczną. Lokalne hotele i ośrodki wypoczynkowe posiadają bogatą ofertę dla rodzin, do organizacji kolonii i zielonych szkół, w tym także dla osób niepełnosprawnych, oraz pod organizację konferencji, spotkań biznesowych i integracyjnych. Oferta noclegowa jest bardzo szeroka – od agroturystyki po hotel czterogwiazdkowy.

 

Jeśli jeszcze Państwa nie przekonałam do odwiedzenia Janowa Lubelskiego i Ziemi Janowskiej, zapraszam do obejrzenia naszego spotu i filmu promocyjnego.

 

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości