Logo portalu

Efektywność energetyczna dla samorządów – szanse i wyzwania dla Polski - relacja z wydarzenia

Efektywność energetyczna dla samorządów – szanse i wyzwania dla Polski - relacja z wydarzenia

 

20 czerwca 2017 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja inaugurująca kolejną już edycję cyklu spotkań „Efektywność energetyczna dla samorządów – szanse i wyzwania dla Polski”. Celem cyklu konferencji jest prezentacja przedstawicielom Jednostek Samorządu Terytorialnego nowoczesnych rozwiązań w segmencie Odnawialnych Źródeł Energii, efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej oraz koncepcji Smart City. Podczas konferencji zaproszeni prelegenci udzielili odpowiedzi na szereg istotnych z punktu widzenia strategii rozwoju samorządów pytań, m. in. jakie są szanse i wyzwania w obszarze efektywności energetycznej w budownictwie i jaki ma ona wpływ na rozwój gospodarczy Polski.

 

 

Konferencja została zainaugurowana wystąpieniami Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Prezesa Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemara Pawlaka.

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Należy otworzyć furtkę dla energii produkowanej z odnawialnych źródeł, aby miała ona bardziej rynkową cenę w stosunku do ceny tej energii, która dzisiaj jest dostarczana do odbiorców.

 

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Konferencje i wydarzenia takie jak dzisiejsze spotkanie sprzyjają realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii. Sam Regionalny Program Operacyjny  jest jedynie narzędziem, a działalność ludzi, którzy zajmują się wdrażaniem zarówno środków pomocowych, jak również tych, którzy składają wnioski, koordynują i planują, a także mieszkańców województwa, przekłada się na praktyczną realizację strategii. 1,5 mld złotych w Regionalnym Programie Operacyjnym zapisane na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii stanowi dużą część środków, natomiast wartościowym byłoby przyciągnięcie kolejnych funduszy z zewnątrz województwa po to, aby przyśpieszenie w tym zakresie było jeszcze większe (…) duże i scalone projekty realizowane przez kilka gmin, wydobywają istniejący potencjał tak jak np. elektrownia fotowoltaiczna w Dolinie Zielawy, która produkuje energię elektryczną dla kilku gmin – tego typu przedsięwzięcia są bardzo pożądane (...) niezwykle pozytywną byłaby sytuacja w której samorządowcy z naszego województwa generowaliby projekty tego typu.

 

 

Waldemar Pawlak, Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy

W kontekście energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych warto być tradycyjnie nowoczesnym, należy pamiętać o tradycji, ale jednocześnie przetwarzać ją wykorzystując nowoczesne rozwiązania. Lubelszczyzna jest przykładem bardzo dobrych inwestycji łączących oba te elementy (...) Energia ze źródeł odnawialnych nie musi być droga. Gdy zmieniamy sposób gospodarowania energią na bardziej efektywny z oszczędności można sfinansować modernizację infrastruktury energetycznej. Przykładem są działania firm typu ESCO (ang. Energy Service Companies) oferujące usługi energetyczne, poprawiające efektywność energetyczną tym samym koszty energii stają się niższe (…) mitem jest więc stwierdzenie, że energia odnawialna musi być droga. Porównując cenę energii produkowanej przez elektrownie tradycyjne do ceny energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych na dachu budynku,  na pierwszy rzut oka cena z elektrowni może wydawać się niższa, należy jednak pamiętać o kosztach pośrednich np. za infrastrukturę przesyłową, czy straty energii itp. doliczanych do ceny bazowej, a które nie występują w przypadku energii z OZE. Nawet częściowe pokrywanie zapotrzebowania na energię z OZE zmniejsza koszty związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł tradycyjnych, przede wszystkim dlatego, że energia odnawialna tworzona jest lokalnie.

 

 

Program wydarzenia opierał się na panelach tematycznych, podczas których wystąpili prelegenci reprezentujący: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miasta Lublin, CEZ ESCO POLSKA, Modus, Dentons Europe Oleszczuk Sp. k., AVC Polska, CIEPŁY DOM Pracownia Inżynierska, Stowarzyszenie Informatycznych i Innowacyjnych Technologii oraz Agrawit Ekoenergetyka Sp. z o.o. Wśród najważniejszych zagadnień, poruszanych przez prelegentów można wskazać:

Gospodarka niskoemisyjna, nowoczesne rozwiązania z zakresu OZE

  • „Efektywność energetyczna w formule ESCO”
  • „Audyty Efektywności Energetycznej”

Efektywność energetyczna dla samorządów

  • „Efektywne gospodarowanie i zarządzanie energią w miastach”
  • „PPP a efektywność energetyczna – Aspekty praktyczne”
  • „Oszczędności w oświetleniu ulicznym”
  • Termomodernizacja budynków szansą na poprawę efektywności energetycznej”

Smart City – Inteligentne Miasta:

  • „Nowe technologie dla Smart City”
  • „Doświadczenia związane z ideą smart city oraz działania miasta Lublin w tym obszarze”
  • „Ekomobilność”

 

 

Rafał Garbacz, Prezes Stowarzyszenia Informatycznych i Innowacyjnych Technologii

Najtrafniejszą definicję Smart City charakteryzuje połączenie technologii z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pomagają w zrównoważonym rozwoju miasta. Ukierunkowanie tego rozwoju ma bezpośrednio wpływać na jakość i bezpieczeństwo życia mieszkańców, dbać o środowisko i pomagać w oszczędzaniu funduszy (…) obszary Smart City to nie tylko energetyka (…) ale również transport, turystyka, wodociągi, gospodarka komunalna, e-urzędy, komunikacja – to wszystko wpisuje się w ideę rozwiązań Smart City. (…) wdrażane rozwiązania mobilne nie służą wyłącznie mieszkańcom miast, ale także np. turystom, którzy często nie znają infrastruktury miasta, do którego przyjeżdżają. 

 

Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano, że ekologia, która obejmuje swoim zasięgiem coraz szersze obszary funkcjonowania współczesnych gospodarek, to trend, który w przyszłości będzie się nie tylko rozwijał, ale także będzie nieodłącznie związany z rozwojem gospodarczym regionów i gmin, a więc ekologia to przyszłość, w którą warto inwestować.

 

 

Konferencja była idealną okazją do uzyskania praktycznych informacji z zakresu korzyści płynących z wdrażania OZE, efektywnych energetycznie rozwiązań i nowoczesnych technologii dla przedstawicieli samorządu terytorialnego, jak również wzajemnej wymiany doświadczeń o praktycznych rozwiązaniach realizowanych przez podmioty z sektora publicznego i prywatnego.

 

 

W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejne konferencje, które odbędą się w następujących miastach:

  • Szczecin – 18 września
  • Wrocław – 25 września
  • Olsztyn – 16 października
  • Kraków – 31 października
  • Katowice – 7 listopada
  • Kielce – 20 listopada
  • Łódź – 4 grudnia

Oficjalna strona konferencji, formularz rejestracyjny

Organizatorem konferencji była Fundacja Polski Kongres Gospodarczy, która powstała w celu popularyzacji nowych idei i rozwiązań w gospodarce. Aktywnie wspiera działalność na rzecz inicjowania zmian ekonomicznych i społecznych, głównie poprzez propagowanie wykorzystywania nowych technologii. Celem Fundacji jest budowanie forum wymiany doświadczeń i wiedzy między kluczowymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie polskiej rzeczywistości gospodarczej. Bazując na faktach i doświadczeniach Fundacja przygotowuje rekomendacje dotyczące pożądanych kierunków zmian w kluczowych kwestiach polityczno-gospodarczych, a jej wizją Fundacji jest trwały i zrównoważony rozwój polskiej gospodarki.

Oficjalna strona fundacji

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości