Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

środa, Wrzesień 13, 2017

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbędzie się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, którego głównym tematem jest „Dzielenie się mobilnością”. Korzystając ze wspólnych, tym samym ekologicznych form transportu, takich jak komunikacja miejska przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Dzielona mobilność jest bardziej przyjazna dla środowiska, dlatego zachęcamy wszystkich do udziału!

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=PaomhuVDZws

 

 

Na czym polega projekt?

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to projekt społeczny zainicjowany przez Komisję Europejską. Od 2002, co roku promowana jest idea zrównoważonego transportu. Równo przez 7 dni – od 16 do 22 września. Celem jest zachęcenie wszystkich obywateli do wyboru tych środków transportu, które pozytywnie wpływają na środowisko, ruch, nasze zdrowie, a nawet gospodarkę – chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji publicznej lub dzielenia przejazdów samochodem. Zwieńczeniem akcji jest Dzień Bez Samochodu, w czasie którego zachęcać się będzie wszystkich kierowców do pozostawienia swoich pojazdów w domu, pod hasłem "Postaw na transport, który rozwija naszą gospodarkę".

 

Udział w ETZT to także szansa na promowanie swoich miejscowości, ciekawych pomysłów i inicjatyw, które rozwijają lokalny transport.

 

Rozwój polskich miast i gmin oraz poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców – to główne powody, dla których zachęca się samorządy do aktywnego włączenia się w obchody ETZT oraz propagowania zrównoważonego transportu. 

Miasta i gminy mogą zarejestrować się na stronie www.mobilityweek.eu oraz skorzystać z materiałów promocyjnych, przygotowanych przez europejski sekretariat kampanii. Samorządy mogą zadeklarować organizację jednego, dwóch albo trzech typów działań:

 

- Działanie trwałe — dla miejscowości, które w ramach ETZT planują zainaugurować działanie, mające długotrwały efekt, np. obniżenie cen biletów w publicznych środkach transportu, otwarcie nowej linii tramwajowej, otwarcie nowej ścieżki rowerowej, wyznaczenie nowej strefy dla pieszych, uruchomienie miejskiego systemu rowerów publicznych, ustawienie stojaków rowerowych,

 

- Tydzień działań — dla miejscowości, które planują zorganizować różnego rodzaju wydarzenia promujące zrównoważony transport w trakcie całego tygodnia 16 - 22 września, np. festyny, pikniki rowerowe, happeningi, dyskusje, czasowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego,

 

- Dzień bez Samochodu — dla miejscowości, które planują zorganizować 22 września Dzień bez Samochodu, np. jednodniowe zamknięcie ulic dla ruchu kołowego, dzień darmowej komunikacji miejskiej.

 

Szczegółowe informacje o projekcie tutaj

Co będzie się działo w Lublinie i Świdniku zobaczcie tutaj. Udział w akcji bierze również miasto Łuków.

Serdecznie zachęcamy!