Logo portalu

Gospodarcze oraz Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2017

Gospodarcze oraz Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2017

 

Coroczna konferencja Gospodarcze Otwarcie Roku jest wydarzeniem, podczas którego czołowi polscy przedsiębiorcy, politycy i eksperci z sektora finansowego rozmawiają o prognozach, zagrożeniach i szansach gospodarczych dla Polski, Europy i świata w nadchodzącym roku.

Gościem specjalnym, który otwierał tegoroczną edycję był Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mówił o planach swojego resortu, a także Ministerstwa Rozwoju. – Nie mamy planów podnoszenia podatków. Ograniczenie karuzeli vatowskiej jest w interesie wszystkich Polaków. Nie są to działania skierowane przeciwko przedsiębiorcom, a przeciwko grupom przestępczym.

 

 

O planach Ministerstwa Rozwoju opowiedał także Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu odpowiedzialny za fundusze unijne. – W 2017 roku bardzo silnie będziemy zwracali uwagę na udostępnianie funduszy unijnych. Prawie 90 proc. beneficjentów to firmy, czy to pośrednio czy bezpośrednio. Aktualnie jesteśmy absolutnym liderem w wykorzystywaniu  środków unijnych.

Podczas dyskusji panelowych poruszono wiele tematów istotnych dla przedsiębiorców. Najbardziej ożywiona była dyskusja otwierająca wydarzenia Co przyniesie gospodarce nowy rok, w której udział wzięli eksperci z zakresu ekonomii prof. Witold Orłowski, Janusz Jankowiak  reprezentujący Polską Radę Biznesu, Elżbieta Mączyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Krzysztof Pietraszkiewicz Prezes Związku Banków Polskich. Jak na ekonomistów przystało dyskusja dotyczyła inflacji, kursu złotego oraz skutków jakie mogą wywołać w stosunku do sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

 

 

Dwie kolejne dyskusje dotyczyły planów Ministerstwa Rozwoju związanych z projektem Konstytucja dla Biznesu, rozmawiano także o tym jak skutecznie sprawdzać wiarygodność kontrahentów, dlaczego warto to robić nim podejmie się ostateczną decyzję, a także z usług jakich instytucji warto wtedy skorzystać. Piotr Mazur z PKO Bank Polski mówił – Rynek pożyczkowy powoduje przekredytowanie klientów, dlatego w tym zakresie tworzymy narzędzie do badań, które pozwoli uniknąć takiej sytuacji.

 

 

Następnie rozmowy przeszły na temat drugiej ustawy o innowacyjność. Aleksander Żołnierski z NCBiR opisywał plany jednostki My w tym roku mamy budżet 5,5 mld zł w 17 konkursach. Jak to będzie wykorzystane, jakie tego będą efekty, zobaczymy. Dobrze, że powstała mała i duża ustawa, ale to czego nie można w nich zapisać to zaufanie, czyli kapitał ludzki, a to najistotniejszy warunek, żeby rozwijać innowacyjność w Polsce.

 

 

Ostatnia dyskusja odbyła się pomiędzy przedstawicielami instytucji oferujących instrumenty finansowe dla MŚP. Największy spór wywiązał się przy temacie bezzwrotnych dotacji kontra zwrotne instrumenty wsparcia. – W poprzedniej perspektywie bardzo przyzwyczailiśmy przedsiębiorców do dotacji i dlatego gdy spotykamy się z nimi teraz, mają dużo wątpliwości co do innych rozwiązań. Przemysław Gabrysiak, Stratego. Podobne zdanie miał Artur Zabielski, Provident Polska S.A. – Skończyły się dotacje, granty, trzeba przejść na instrumenty bardziej efektywne.

 

 

Co roku po GOR odbywa się Dyplomatyczne Otwarcie Roku. Jest to uroczysta okazja do przedstawienia planów nt. międzynarodowej współpracy gospodarczej realizowanej przez poszczególne instytucje, resorty oraz samorząd gospodarczy, jak również złożenia podziękowań za dotychczasowe wsparcie udzielane polskim przedsiębiorcom na rynkach zagranicznych. Podczas takich wydarzeń nie mogło zabraknąć zespołu Biznes Lubelskie z WIcemarszałkiem Grzegorzem Kapustą na czele. Zachęcaliśmy przedsiębiorców do inwestowania w naszym regionie, a do pozostałych gości do wizyty w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Stoisko województwa lubelskiego cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a dzięki pozyskanym kontaktom mamy nadzieję na realizacj kolejnych, nowych projektów.

 

 

Spotkania odbyło się po raz szósty, dnia 25 stycznia w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ul. Trębacka 4. W wydarzeniach co roku bierze udział ponad 250 osób, przedstawicieli rządu, korpusu dyplomatycznego, administracji publicznej, przedsiębiorców oraz reprezentantów izb przemysłowo-handlowych i bilateralnych.

 

od prawej: Grzegorz Kapusta Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Ramin Mehmanparast Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie oraz Shariati Gholamreza Gubernator Prowincji Chuzestan

 

 

Więcej o wizycie delegacji z Prowincji Chuzestan przeczytacie w poprzednich artykułach:

Forum Gospodarcze Polska - Iran cz. I

Wizyta Delegacji z Prowincji Chuzestan - cz. II

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości