Logo portalu

Hrubieszów - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Hrubieszów - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Dominującym sektorem gospodarczym w Hrubieszowie i na ziemi hrubieszowskiej są usługi. Na lokalny rynek składają się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, których oferta ukierunkowana jest na mieszkańców Hrubieszowa i okolic. Dla kreatywnych przedsiębiorców branża usługowa stała się sposobem na rozwój i stworzenie marki.

 

 

W Hrubieszowie rozwijają się przedsiębiorcy, którzy swój biznes postanowili oprzeć na lokalnych produktach najwyższej jakości. Piwo wytwarzane w Browarze Sulewski można kupić m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Łodzi czy Zamościu. Znakiem rozpoznawczym hrubieszowskiego browaru stała się staranność wykonania i naturalne składniki. Sery Batost Pol z Hrubieszowa można kupić w Lublinie, Chełmie i Zamościu, a meble produkowane na zamówienie przez firmy Meblostyl i Meble Karina są sprzedawane w Polsce i za granicami kraju.

 

Browar Sulewski
Browar Sulewski

 

Ziemia hrubieszowska to jedyny rejon w Polsce, gdzie z powodzeniem funkcjonują dwie cukrownie. Oddział Krajowej Spółki Cukrowej S. A. w Werbkowicach to jedna z największych i najnowocześniejszych cukrowni w Polsce i Europie. Znajdujący się w Strzyżowie zakład produkcyjny spółki Südzucker Polska S.A. to natomiast najstarszy działający na Zamojszczyźnie zakład tego typu. Dzięki transgranicznemu położeniu w Hrubieszowie znajduje się jedna z czterech stacji najdłuższej na terenie Polski kolejowej linii szerokotorowej (o rozstawie szyn 1520 mm). Jest to jednocześnie najdalej na wschód wysunięta linia szerokotorowa w Europie, która łączy kolejowe przejście graniczne Hrubieszów - Izow ze Śląskiem i kończy swój bieg w Sławkowie, 25 km od Katowic. LHS transportuje najczęściej rudę żelaza, ponadto węgiel kamienny, gaz, surowce i minerały, a także, coraz częściej biomasę. Atrybuty linii LHS to transport bez konieczności przeładunku towarów na granicy oraz możliwość prowadzenia ciężkich składów całopociągowych.

 

fot. PKP LHS
fot. PKP LHS

 

Hrubieszowskie placówki oświatowe w odpowiedzi na zapotrzebowanie głównie gospodarki lokalnej,ale też regionalnej oraz krajowej stawiają na szkolnictwo zawodowe. W szkołach branżowych i technikach młodzież uczy się m.in. zawodu informatyka, mechanika, handlowca, kucharza, cukiernika, czy technika żywienia. Nie brak również ofert edukacyjnych dla przyszłych rolników, piekarzy i fryzjerów.

 

fot. Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie
fot. Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości