Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Hrubieszów - wizytówka samorządu. Biznes Lubelskie w regionie

poniedziałek, Kwiecień 16, 2018

Hrubieszów to urokliwe, spokojne kresowe miasto, które znajduje się w południowo – wschodniej części województwa lubelskiego, w kotlinie hrubieszowskiej i jest najdalej wysuniętym na wschód miastem w Polsce. Miasto (do IX w. znane pod nazwą Rubieszów) uzyskało prawa miejskie w 1400 r. z rąk króla Władysława Jagiełły.

 

Hrubieszów HOSIR

 

Liczący sobie 618 lat Hrubieszów słynie z bogatej historii i tradycji. Tu urodzili się Bolesław Prus, prof. Wiktor Zin i Henry Orenstein – konstruktor Transformersów i pokerzysta, a wielką część swojego życia z miastem związał Stanisław Staszic, którego bogata spuścizna do dziś jest ważnym elementem historii.

 

Hrubieszów deptak miejski ulica rynek
Hrubieszów - deptak miejski

 

Położenie w regionie turystycznym sprawia, że Hrubieszów jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek dla każdego, kto ceni sobie bliski kontakt z naturą, jak również dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miasto jest stolicą Gotanii – podregionu turystycznego, nawiązującego swoją nazwą do Gotów – germańskiego ludu, zamieszkującego Kotlinę Hrubieszowską od II do IV wieku n. e.

 

 

Miasto posiada atrakcyjne tereny inwestycyjne, a transgraniczne położenie jest dodatkową zaletą dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem wschodnioeuropejskim. Hrubieszów znajduje się 18 km od drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie i 36,5 km od drogowego i pieszego przejścia granicznego w Dołhobyczowie, a w samym mieście znajduje się kolejowe przejście graniczne.

 

Hrubieszów miasta partnerskie
(Międzynarodowa konferencja miast partnerskich Hrubieszowa. Od lewej: Mer Sokala Wadym Kondratiuk, Burmistrz Kapuvaru György Hamori, Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając, Sekretarz Rady Miasta Kamieńca Podolskiego Dmytro Vasylianov, Radny Bijelo Polja  Avdo Gorcevic,   Przewodniczący Komisji ds. Międzynarodowych miasta Bijelo Polje Mijo Voinovic)

 

Hrubieszów aktywnie współpracuje na płaszczyźnie samorządowej  z miastami partnerskimi: Sokalem, Kamieńcem Podolskim i Włodzimierzem Wołyńskim na Ukrainie, Kapuvárem na Węgrzech, Bijelo Poljem w Czarnogórze i Svishtovem w Bułgarii.

 

Hrubieszów cerkiew

 

Miasto wyróżnia się interesującą i atrakcyjną zabudową historyczną. Prawosławna cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny liczy sobie trzynaście kopuł i pod tym względem jest jedną z dwóch takich budynków sakralnych w Europie!

 

Rubienalia Hrubieszów
Rubienalia – polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i mieszkańców Hrubieszowa

 

Dziedzictwo Hrubieszowa znajduje obecnie odzwierciedlenie w działaniach społecznych i wydarzeniach kulturalnych organizowane przez miasto wspólnie z organizacjami pozarządowymi m.in. z Towarzystwem Regionalnym Hrubieszowskim im. Stanisława Staszica.

Dla mieszkańców miasta okazją do uczczenia rocznicy nadania praw miejskich są Rubienalia – cykliczne wydarzenie kulturalne nawiązujące do unikatowego folkloru Hrubieszowa, jego tradycji i historii.

 

PKP LHS
fot. PKP LHS

 

Przez Hrubieszów przebiega stacja Linii Hutniczej Szerokotorowej. Jest to najdalej na zachód  wysunięta linia szerokotorowa w Europie, która łączy kolejowe przejście graniczne Hrubieszów - Izow ze Śląskiem i kończy swój bieg w Sławkowie, 25 km od Katowic.