Logo portalu

I Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego - relacja

I Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego - relacja

 

Gospodarka elektroniczna, polityka audiowizualna, integracja cyfrowa, społeczeństwo informacyjne i wiele innych. Wszystkie powyższe pojęcia wiążą się z jednym – pojęciem cyfryzacji, rozumianym szeroko jako działania podejmowane w celu zwiększenia dostępności Internetu i jego zasobów dla obywateli oraz wbudowanie mechanizmów elektronicznych w administrację państwową.

18 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się I Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego. Celem Forum było pogłębianie i promocja wiedzy na temat cyfryzacji oraz wsparcie w zakresie przygotowywania projektów, w kontekście poprawy jakości i dalszego rozwoju usług publicznych świadczonych przez JST w województwie lubelskim.

Podczas oficjalnego otwarcia, o postępie w cyfryzacji Wicemarszałek Grzegorz Kapusta mówił – Ułatwiając sobie codziennie funkcjonowanie, musimy kłaść nacisk na zdobycze cyfryzacji, Województwo Lubelskie inwestując w sieć szerokopasmową Polski Wschodniej zrobiło pierwszy krok, chociaż nie było to proste zadanie. Wiemy, że potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Musimy dążyć do tego, że to co jest infrastrukturalnie, będzie rozwijane w nowej perspektywie.

 

Swoją obecnością, wydarzenie uświetnił również Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego. Na początku wymienił trzy cele, które Komisja Europejska wskazała, jako obligatoryjne do wdrożenia do 2025 roku:

  1. Wszystkie główne podmioty pobudzające rozwój społ.- gosp. powinny mieć dostęp do łączności o dużej przepustowości, tzw. gigabajtowej. W każdym urzędzie powinna być możliwość przesyłania i odbierania danych z prędkością 1 Gb/s.
  2. Każde gospodarstwo domowe musi mieć dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
  3. Wszystkie obszary wiejskie, drogi, koleje itd. muszą mieć niczym niezakłócony zasięg 5G.

 

Następnie dodał – Wdrożenie tych założeń wymaga ogromnych inwestycji. Jednak dzięki inwestycjom w cyfryzację, zakłada się że do roku 2025 PKB zwiększy się o 910 mld, a także sprawi że przybędzie 1,5 mln nowych miejsc pracy. My już jesteśmy na to przygotowani. Mamy potencjał intelektualny i administracyjny.

 

Obsługa przedsiębiorców i inwestorów z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych

 

O narzędziach wykorzystywanych przez Zespół Biznes Lubelskie, mówił Mariusz Rudzki – Kierownik Oddziału Promocji Handlu i Inwestycji  – Stworzyliśmy portal, który opiera się na współpracy wszystkich chętnych jednostek samorządowych, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorców. Efektem tego jest miejsce, w którym prezentujemy katalog wszystkich usług w zakresie eksportu, inwestycji dostępnych na poziomie regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Portal to rónież miejsce, w którym prezentujemy listę wydarzeń gospodarczych organizowanych przez wszystkich partnerów z regionu, kraju i ze świata. Konsultowaliśmy projekt z przedstawicielami biznesu i samorządów i myslę, że udało nam się stworzyć produkt, który jest bogaty w treść i pozwala na oszczędność czasu osobom poszukującym informacji i wsparcia.

Sebastian Kawałko z Urzędu Miasta Lublin opowiadał o działaniach podejmowanych przez miasto – Przyglądamy się temu jak mieszkańcy Lublina się przemieszczają. Badamy potok ludzki. Chcielibyśmy zbudować taki szkielet, który pozwoli badać przepływ ludności. Odnośnie rynku pracy w branży IT mówił – Dzisiaj 85 procent absolwentów i studentów ostatnich lat studiów ma pracę tutaj. Duże zasługi ma tutaj Lubelska Wyżyna IT, ale także to co dzieje się w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym.

 

Anna Pawlak z Departamentu Cyfryzacji mówiła o planach województwa – Mamy nadzieję, że dalej będziemy z samorządami współpracować. Jednym z naszych celów, jak mówił Marszałek, jest dalszy rozwój usług w ramach projektu „Wrota Lubelszczyzny”.

O korzyściach płynących z rozwoju cyfryzacji wypowiadał się także Starosta Lubelski Paweł Pikula – Stworzenie cyfrowej bazy danych daje możliwość szybszego rozwoju. Warto również zwrócić uwagę na aspekt marketingowo – promocyjny, inwestorom będzie łatwiej podjąć decyzję o inwestowaniu w regionie.

 

Poprawa jakości usług publicznych świadczonych przez JST z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.  

 

Tematyka poruszana podczas panelu była szeroka, od zarządzania bezpieczeństwem informacji po elektroniczne systemy obsługi interesantów. 

Prelegenci omawiali rozwiązania cyfrowe możliwe do zastosowania przez JST. Daniel Miałaczewski - Mikrobit Sp. z o.o. , przedstawił zagadnienia związane z centralizacją VAT oraz jednolitym plikiem kontrolnym,

O mechanizmie zarządzania danymi mówił Tomasz Stojek - Sansec Poland S.A. Dużo uwagi poświęcono również tematyce bezpieczeństwa informacji w urzędzie. Radosław Szymaszek - Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego, podkreślał jak ważna jest polityka bezpieczeństwa informacji oraz przestrzeganie zasad związanych z archiwizacją, kasowaniem i szyfrowaniem danych oraz kontrola legalności oprogramowania. 

Jak wiadomo, poprawa jakości usług świadczonych przez JST wpływać może na rozwój regionów. Damian Nazaruk –  ITLU Sp. z o.o.  przekonywał  - Ważne jest, aby gminy szły z duchem czasu. Strona internetowa jest ważna, ale aplikacja mobilna zawierająca między innymi bazę lokalnych przedsiębiorców, to podstawa i przyszłość. Aplikacja Cardboard natomiast, może służyć jak innowatorskie narzędzie do zwiedzania terenów inwestycyjnych.

 

Trzeci panel miał charakter informacyjny i dotyczył finansowania projektów. 

Metodą case study omówiono programy krajowe oraz regionalne, z których samorządy mogą finansować projekty z zakresu cyfryzacji. 

W Forum wzięło udział ponad 200 osób, zarówno przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, ale także uczelni oraz instytucji otoczenia biznesu. Organizatorem I Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego było Stowarzyszenie Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”, organizacja zrzeszająca samorządy województwa lubelskiego w celu wsparcia i integracji JST oraz partnerów zagranicznych. Współorganizatorami byli Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie i Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych.

 

 

Relacje z I Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego dostępne są również na stronach:

www.forumcyfryzacji.pl

http://domeuropy.lubelskie.pl/podsumowanie-forum-cyfryzacji-wojewodztwa-lubelskiego

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości