Logo portalu

III Europejski Kongres Samorządów

III Europejski Kongres Samorządów

 

III Europejski Kongres Samorządów - Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku

 

„Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku" pod takim hasłem odbył się III Europejski Kongres Samorządów, w dniach 27-28 marca Krakowie. Jest to jedna z największych konferencji międzynarodowych w Europie, poświęcona zagadnieniom polityki regionalnej, współpracy samorządów z władzą centralną i przedstawicielami nauki oraz biznesem. Kraków na dwa dni został samorządową stolicą Europy. Dwudniowy program Kongresu obejmował ponad 80 wydarzeń (bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje) i został realizowany w ścieżkach: Finanse, Środowisko, Gospodarka, Społeczeństwo, Innowacje, Biznes i Miasto.

 

 

Według Zygmunta Berdychowskiego, Przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, pomysłodawcy konferencji, samorządowcy podczas Kongresu chwalili się swoimi sukcesami.

 

Zygmunt Berdychowski

Zarządzanie, zdrowie, kultura czy prowadzenie działalności gospodarczej przez samorząd – to tematy, które zdominowały kuluarowe rozmowy. Wydaje się, że Ci, którzy tu przyjeżdżają, przybywają po to, żeby się dowiedzieć, jak z problemami, z którymi oni się zmagają, radzą sobie inni.

 

Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku

„My jako samorządowcy polscy musimy dopiero zbudować fundamenty współpracy w ramach UE. Na razie leży to przede wszystkim w kompetencjach rządu centralnego” – mówił Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podczas sesji „Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku”, która zainanugurowała Kongres. Dodał, że w tej chwili prawo nie pozwala na przykład samorządom osiedlać uchodźców i ogranicza to znacząco możliwości pracy na rzecz dalszej integracji z polityką UE. François Decoster, Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych przy Komitecie Regionów Unii Europejskiej oświadczył, że Komitet jest platformą wymiany dialogu samorządowców ze wszystkich części Europy. Ossi Savolainen, Burmistrz Regionu Helsinki-Uusimaa w Finlandii, zaprezentował kształt polityki regionalnej w kontekście braku Funduszy Spójności. 

 

Ossi Savolainen, Burmistrz Regionu Helsinki-Uusimaa w Finlandii

Jednostki samorządowe są dość niezależne w Finlandii. Jednocześnie z europejskiego punktu widzenia jesteśmy jakby wyspą, dość odległą od centrum spraw.

 

Ważnym gościem III Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie była Anna Zalewska, Minister Edukacji, która wystąpiła z wykładem: „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Wdrażanie reformy edukacji”. Minister Zalewska wyjaśniła podłoże aktualnie realizowanej reformy w systemie edukacji oraz jej wpływ na funkcjonowanie samorządów, przedstawiając przykłady jak Ministerstwo Edukacji bierze pod uwagę oczekiwania i obawy władz lokalnych.

 

Zamienić słabość w siłę. Potencjał słabiej rozwiniętych regionów

Zdaniem organizatorów wydarzenia polityka spójności nie miałaby sensu, gdyby nie zakładała obudzenia potencjału drzemiącego w tzw. „słabiej rozwiniętych regionach”. Pomoc, która jest kierowana do nich, ma uzasadnienie w tym, że za jakiś czas zostanie zrekompensowana przez rozwój tych regionów przekładający się na rozwój krajów-członkowskich i Unii Europejskiej. Międzyregionalna Grupa Regionów Słabiej Rozwiniętych Europejskiego Komitetu Regionów jest jednym z przykładów zinstytucjonalizowania problemu na poziomie struktur ogólnie europejskich. Na czym polega potencjał poszczególnych „słabiej rozwiniętych regionów”? Jakie są kierunki jego uaktywnienia?  Na te pytania w jjednym z paneli dyskusyjnych odpowiadał m.in. Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. 

 

 

Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

Nie ma wątpliwości, że podstawą rozwoju każdego regionu  jest współpraca z jak najszerszym gronem partnerów. 

 

 

Województwo lubelskie jako jedyne graniczy z Ukrainą i Białorusią. Stwarza to  dodatkowe możliwości współpracy regionów transgranicznych. Region może pochwalić się w tym zakresie ponad 20-letnią tradycją. W swoich działaniach koncentruje się na wykorzystaniu potencjałów rozwojowych obszaru transgranicznego dla budowania jego konkurencyjności oraz przełamania dotychczasowego, negatywnego oddziaływania bariery granicznej. Obecność na Kongresie przedstawiciela naszego regionu pozwoliła na zaprezentowanie dotychczasowych sukcesów województwa, w tym m.in. opracowanej z inicjatywy samorządu „Strategii Współpracy Transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Wołyńskiego, Obwodu Lwowskiego i Obwodu Brzeskiego na lata 2014–2020”, która niewątpliwie stanowi kolejny ważny krok w pogłębieniu współpracy transgranicznej. 

Podczas Kongresu dużo uwagi poświęcono współpracy międzynarodowej europejskich miast i regionów. Według Jean-Michela Berlemonta, Wicpremiera francuskiego Nancy, współpraca we Francji nie zawsze dotyczy jedynie najbliższej zagranicy, ponieważ tworzone są również partnerstwa z Brazylią czy Australią. Za najważniejszy projekt swojego regionu uznał jednak kooperację na granicy Francji, Luksemburga, Niemiec i Belgii. Z kolei Oleksandr Hanushchyn, Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej zauważył, że każdy region jest inny i współpraca będzie przebiegała według innych priorytetów między Meksykiem a USA, Polską a Słowacją, czy Ukrainą a Mołdawią.

 

Gala Wręczenia Nagród „Lider Samorządu” 

Pierwszy dzień obrad III Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie zwieńczyła uroczysta Gala Wręczenia Nagród „Lider Samorządu 2016” dla najlepszych samorządowców 2016 roku. Liderzy samorządowi 2016:

  • Wójt - Grzegorz Niestrój, Wójt Gminy Kornowa;
  • Burmistrz gminy miejsko-wiejskiej i wiejsko-miejskiej - Grzegorz Niezgoda, Burmistrz Szczawnicy;
  • Prezydent miasta - Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

Laureatem Nagrody Specjalnej Kongresu został Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

 

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz

Władze samorządowe w Polsce stoją najbliżej problemów lokalnych społeczności, a ludzie wybierani do tych władz cieszą się wielkim zaufaniem obywateli

 

Partnerem Nagrody „Lider Samorządu” jest „Rzeczpospolita”, która od niemal 20 lat systematycznie opisuje rozwój samorządów w Polsce, co roku ogłaszając Ranking Samorządów. Od 7 lat wraz z Instytutem Studiów Wschodnich podczas Forum Regionów w Krynicy, a następnie Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, wręcza wyróżnienia liderom samorządowym podsumowując miniony rok ich pracy.

 

Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

 

Kraków po raz kolejny stał się  samorządową stolicą Europy. Blisko 1800 osób – liderów regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata nauki i biznesu, kultury, NGO oraz mediów z ponad 40 krajów – wzięło udział w III Europejskim Kongresie Samorządów, który odbył się w Krakowie w dniach 27-28 marca.

 

Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości