Logo portalu

Jak rozwinąć firmę w Nevadzie? NLab - program akceleracji startupów z woj. lubelskiego

Jak rozwinąć firmę w Nevadzie? NLab - program akceleracji startupów z woj. lubelskiego

Startupie! Zacznij biznes w Nevadzie

 

W ramach konkursu NLab: Nevada-Lubelskie acceleration bridge województwo lubelskie ze stanem Nevada sfinansują 10 startupom pobyt w Nevadzie, gdzie młodzi przedsiębiorcy zaprezentują się przed inwestorami i partnerami.

 

Dlaczego Nevada?

 

akceleracja startupów z woj. lubelskiego nevada
Konferencja prasowa NLab. Od lewej: mecenas Jakub Mędrala, profesor Paweł Pietrasieński, marszałek Sławomir Sosnowski, Michał Krupka z firmy Netins Software.

 

NLab: Nevada-Lubelskie acceleration bridge to pokłosie wieloletniej współpracy pomiędzy woj. lubelskim a stanem Nevada. Współpraca nabrała tempa dzięki październikowej konferencji w 2017 roku, kiedy w Lublinie gościlismy gubernatora Nevady, Briana Sandovala. Wówczas podpisany został list intencyjny, w którym przedstawiona została idea programu akceleracyjnego dla startupów.

Ostatecznym szlifem programu była delegacja woj. lubelskiego w lipcu 2018 r. do Nevady, gdzie w ramach licznych spotkań biznesowych Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski wraz z przewodniczącym sejmiku Przemysławem Litwiniukiem przypieczętowali założenia programowe ze stroną amerykańską.

19 września w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego ponownie reprezentanci stanu Nevada oraz przedstawiciele województwa lubelskiego spotkali się, aby tym razem na specjalnej konferencji prasowej przekazać lokalnym mediom założenia programu akceleracyjnego.

 

wsparcie dla startupów nevada lubelskie nlab
Od lewej: profesor Paweł Pietrasieński, Director Of Special Projects at Nevada Governor's Office of Economic Development, Marszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski.

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

W tej chwili już jedna z firm "instaluje się" w stanie Nevada. Mamy też ciekawe propozycje rozwiązania bardzo trudnych problemów w naszym województwie w obszarze biogospodarki. Mam nadzieje, że mój wyjazd do stanu Nevada i rozmowy z panem profesorem Piotrem Wiewiórem z Uniwersytetu w Reno, fizykiem, przyniosą efekty, jeżeli chodzi o wspólne działania prowadzące do wyprodukowania aparatu, który w ciągu kilku minut potrafiłby stwiedzić obecność wirusa ASF wśród dzików czy trzody chlewnej. Byłoby to ewenementem i byłoby bardzo pomocne w całym procesie walki, która będzie trwała być może nawet i przez dziesięciolecia. Dzisiaj gościmy również podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji gości z Chin z prowincji Henan, gdzie też znajduje się poważne ognisko tej choroby.

 

program akceleracyjny dla startupow
Paweł Pietrasieński, Director Of Special Projects at Nevada Governor's Office of Economic Development.

 

Paweł Pietrasieński, Director Of Special Projects at Nevada Governor's Office of Economic Development

To jest pierwszy tego rodzaju program w przestrzeni transatlantyckiej pomiędzy regionami. Nie jest mi znany żaden program akceleracyjny, który by robił któryś z regionów lub województw na terenie Unii Europejskiej nie tylko ze stanem Nevada ale i którymkolwiek ze stanów USA. A program jest unikatowy. Przypomnę: 17 października 2017 roku doszło do podpisania listu intencyjnego przez stan Nevada i województwo lubelskie. Memorandum podpisali Pan Marszałek Sławomir Sosnowski i gubernator stanu Nevada Brian Sandoval. Ale zaraz za tym poszły konkrety. Podpisaliśmy porozumienie dotyczące ram programu akceleracyjnego. Wielokrotnie spotykaliśmy się z firmami z województwa lubelskiego i zobaczyliśmy, że jest ogromne zainteresowanie wejściem na rynek amerykański. Ten program tak naprawdę polega na tym, że firma sprawdza, gdzie są dla niej szanse rynkowe, luki rynkowe, które może ona wypełnić. Program pomaga też uchronić przed błędami, które wiele firm popełnia na początku, ponieważ nie wie m.in., do kogo się zwrócić.

Dlaczego warto wziąc udział w konkursie NLab?

W ramach dwutygodniwego pobytu w Nevadzie odbędą się spotkania B2B, startupom zostaną również przedstawieni starannie dobrani mentorzy. Co ważne, program będzie ściśle dopasowany do profilu zwycięskich firm. Duży udział w tym zakresie będzie miała Polsko-Amerykańska Izba Handlowa.

 

jakub medrala akceleracja dla startupow
Jakub Mędrala, dyrektor w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Nevadzie.

 

Jakub Mędrala, dyrektor w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Nevadzie

Lubelskie firmy są wspaniałe. To wspaniali ludzie, produkty i pomysły. Tylko czego bardzo często brakuje polskim firmom na rynku amerykańskim? Trochę odwagi i rozeznania rynku. To co Izba robi i ma na celu wspólnie z Panem Marszałkiem i biurem gubernatora to jest właśnie rozwiewanie obaw i prowadzenie firmy na początku jakby trochę "za rękę", aby im pokazać, że Ameryka wcale nie jest takim strasznym rynkiem. Te firmy mają naprawdę wielką szansę, żeby tam zaistnieć.

Dowodem na powodzenie lubelskich firm na rynku amerykańskim jest m.in. wrocławsko-lubelska firma Netins Software, która założyła w Nevadzie swoją spółkę zależną.

 

program akceleracji dla startupow nlab nevada
Od lewej: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, prezes Netins Software Michał Krupka.

 

Michał Krupka, prezes Netins Software

Pojawiliśmy się jako software house, który zdecydował się na założenie oddziału w Lublinie. Często było zadawane to pytanie - dlaczego Lublin? Odpowiedzi udzielałem zawsze takiej samej - bo ludzie. Ludzie są tutaj naprawdę wspaniali i wyjątkowi. Zgłosiliśmy się do programu. To właśnie relacje pozwoliły spełnić nasz amerykański sen. Zgodzę się jeszcze ze słowami Pana Dyrektora Medrali - ludzie potrzebują troszeczkę pomocy i ludzie, których tutaj mamy potrafią w Stanach bardzo błyszczeć. Dostając troszeczkę wsparcia jestem święcie przekonany, że te firmy odniosą sukces.

 

Zasady konkursu dla startupów NLab

 

NLab Nevada-Lubelskie acceleration bridge

 

Startupy z siedzibą w woj. lubelskim zarejestrowane od co najmniej 6 miesięcy mogą wziąć udział w konkursie NLab: Nevada-Lubelskie acceleration bridge. 

Rekrutujemy 30 start-upów, które biorą udział w dwóch dniach Bootcamp Lubelskie w Lublinie. W programie warsztaty, konsultacje i spotkania mentoringowe z uznanymi w środowisku start-upowym trenerami. Z 30 firm wyłaniamy 20-tkę, która uczestniczy w trzecim i czwartym dniu Bootcampu, gdzie w małych grupach pracuje z trenerami z Polski i Nevady. Zwieńczeniem Bootcampu jest Demo Day, gdzie 20 start-upowców pitchuje i staje w ogniu pytań jurorów.

Zwycięską 10-tkę podzielimy na dwie grupy, które polecą do Nevady (nie pokrywając kosztów przelotu i zakwaterowania). Tam spędzają 14 dni wypełnionych spotkaniami, networkingiem i ogromem wiedzy od wybitnych specjalistów z zakresu rozwoju start-upów, internacjonalizacji i innowacji. Tydzień na północy w Reno i Carson City, tydzień na południu w Las Vegas. Program spotkań w Nevadzie będzie dopasowany do profilu zwycięskich firm.

Więcej informacji o konkursie oraz potrzebne dokumenty znajdują się pod tym linkiem.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości