Logo portalu

Konferencja Export - Invest Lubelskie - relacja z wydarzenia

Konferencja Export - Invest Lubelskie - relacja z wydarzenia

 

 

Zespół Biznes Lubelskie funkcjonujący w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie 17 marca br. zorganizował ogólnopolską konferencję „Export – Invest Lubelskie”. Głównym celem wydarzenia było zaprezentowanie możliwości rozwoju lubelskich przedsiębiorstw oraz podjęcie dyskusji o wzmocnieniu potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubelskiego w świetle obecnych możliwości i nadchodzących wyzwań. 

 

 

Uczestników konferencji przywitał Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski powtarzając motto, które nam przyświeca: "Słuchamy Was i dla Was się zmieniamy". 

 

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Żeby ten system był skuteczny musimy nim objąć całe województwo i to właśnie dzisiaj wychodzimy dalej, wchodzimy na poziom powiatowy. Za chwilę uruchomimy dziesięć Centrów Rozwoju Przedsiębiorczości i dzięki temu będziemy wzmacniać współpracę na poziomie regionalny, a także centralnym.

 

 

 

dr Krzysztof Senger, ​Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) 

Współpraca z regionami jest dla nas najważniejsza. Dzisiaj stawiamy na rozwój przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej i nie ma lepszego partnera niż partner regionalny. Ta współpraca jest o tyle ważna, że przedsiębiorca nie tylko z centrum, ale dziś globalny gracz może pokazać się w jednym z najdalszych zakątków każdego z regionów.

 

Dr Krzysztof Senger mówiąc o perspektywach i wzywaniach jakie stoją w najbliższych miesiącach przed PAIH jako członka Grupy Polski Fundusz Rozwoju, nie mógł nie wspomnieć o kompleksowych usługach jakie świadczą dla przedsiębiorców wszystkie instytucje wchodzące w skład grupy, a także o tworzeniu nowych i reorganizacji Zagranicznych Biurach Handlowych na całym świecie.

 

 

Kolejnym prelegentem był prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC Polska. Tematem przewodnim wystąpienia nawiązywał do tematyki panelu głównego, tj. Eksport i inwestycje - trendy w świecie – jakie szanse stoją przed Polską? Ekspert tłumaczył jak duża jest rola regionów w stymulowaniu rozwoju gospodarczego i w jaki sposób wykorzystać nasze potencjały, na co stawiać? 

 

 

prof. Witold Orłowski, Główny doradca ekonomiczny w PwC Polska 

Jak spowodować żeby lubelskie za kilkanaście lat było stawiane na wzór, tak jak ja pokazywałem Bawarię? Musicie nauczyć się współpracy, tworzyć poczucie wspólnoty i wspólnego interesu i potrafić w ramach tego interesu współpracować. Umieć rozwiązywać problemy bo metodą na sukces jest stały dialog, w którym wszyscy musicie uczestniczyć.

 

Panel główny „Eksport i inwestycje – w kierunku nowych trendów”

Tuż po części oficjalnej prowadzący Kamil Smerdel z TVP3 Lublin - patrona medialnego wydarzenia - rozpoczął panel główny „Eksport i inwestycje – w kierunku nowych trendów”.

 

 

Od dobrych praktyk wynikających ze współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu i samorządami na przykładzie zespołu Biznes Lubelskie rozpoczął swoje wystąpienie Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL w Lublinie Artur Habza.

Odpowiadając na pytanie dlaczego my - wymieniał zalety współpracy z zespołem Biznes Lubelskie:

  • One stop shop - jeden punkt kontaktowy - tworzymy jeden punkt kontaktu - współpracując z Biznes Lubelskie masz pewność, że przy obsłudze Twojej sprawy współpracujemy ze wszystkimi aktywnymi instytucjami.
  • Współpraca -  współpracujemy z samorządami, instytucjami otoczenia biznesu zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim jak i międzynarodowym.
  • Za darmo - nasze usługi są całkowicie darmowe, a ich jakość stoi na wysokim poziomie.
  • Czas - dzięki naszym usługom oszczędzasz czas, a „czas to pieniądz”.  

 

 

Mówił także o misjach gospodarczych, szkoleniach i seminariach oraz narzędziach używanych w codziennej pracy na rzecz rozwoju regionu. Jednym z nich jest portal gospodarczy województwa, który w grudniu został oceniony przez wszystkie regionalne Centra Obsługi Inwestora i wybrany jako jeden z najlepszych z punktu widzenia inwestora, zajmując 2 miejsce. Kluczową informacją dla uczestników była prezentacja kolejnego, unikatowego projektu dla sektora biznesu tj. Budżetu obywatelskiego dla przedsiębiorców. Będzie to kolejna forma i źródło wsparcia dla firm z województwa lubelskiego.

 

 

Podpisanie porozumienia pomiedzy Województwem Lubelskim a PAIH

Następnie zaproszono na scenę dr Krzysztofa Sengera Wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Sławomira Sosnowskiego Marszałka Województwa Lubelskiego w celu podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Województwem Lubelskim. Dokumenty do podpisu „wjechały” robotem na scenę dzięki uprzejmości Spice Gears Team z Kraśnika. Robot zaprojektowany przez drużynę po raz kolejny wyjedzie na międzynarodowe mistrzostwa w Kanadzie. Województwo od samego początku wspiera działania młodzieży i trzyma kciuki za kolejne sukcesy.

 

 

dr Krzysztof SengerWiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

W świetle tego robota najważniejszego wymiaru, który nabiera dzisiaj ten list intencyjny to promocja nowych rozwiązań technologicznych w Polsce. Jesteśmy gotowi na dużą produkcję. Porozumienie jest o tyle ważne, że bez współpracy nie będzie one-stop-shop, podejścia jednego okienka dla klienta. Pochodzę z biznesu, więc wiem jak wymowne jest dla klienta kiedy oferta składana jest w różny sposób, przez różnych dostawców usług. Ujednolicenie usług dla eksporterów i inwestorów na poziomie Polski, a także na poziomie regionalnym jest bardzo istotne i mam nadzieję, że to porozumienie znajdzie bardzo duży wyraz praktyczny w pracy codziennej z Biznes Lubelskie i Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

 

 

Województwo Lubelskie jest pierwszym województwem, które podpisało z PAIH (dawniej PAIiIZ) porozumienie o współpracy na rzecz intensyfikacji procesu napływu nowych inwestycji, a także wspierania eksportu.

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Jestem bardzo szczęśliwy, że podczas dzisiejszej konferencji możemy podpisać porozumienie, które usystematyzuje, zintensyfikuje i udoskonali naszą współpracę z przedsiębiorcami. Wspólnie z Zarządem Województwa dołożymy wszelkich starań by wypełnić obietnice i treści zawarte w liście intencyjnym dla dobra rozwoju przedsiębiorczości i dobra rozwoju naszego województwa.

 

 

Szanse, perspektywy i bariery rozwoju inwestycji i eksportu.

 

Następnym punktem była debata i gorąca dyskusja na temat szans, perspektyw i barier rozwoju inwestycji i eksportu. Goście rozmawiali o tym jak podnieść efektywność systemu wsparcia, jak wykorzystać dostępne zasoby oraz jak współpracować z zagranicznymi kontrahentami? W dyskusji uczestniczyli Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Senger - Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., Monika Tyska - Dyrektor Biura Wspierania Eksportu Agencji Rynku Rolnego, Zbigniew Chołyk - Prezes LubApple, Anna Winiarska - Kierownik lubelskiego oddziału firmy Phlexglobal oraz Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding.

 

 

Monika Tyska Dyrektor Biura Wspierania Eksportu Agencji Rynku Rolnego, tak jak wszyscy prelegenci zwracała uwagę na znaczenie współpracy w relacjach z przedsiębiorcami.

 

Monika TyskaDyrektor Biura Wspierania Eksportu Agencji Rynku Rolnego

Słowo klucz to współpraca – Agencja Rynku Rolnego stara się wsłuchiwać w potrzeby branży, żeby wyjść naprzeciw jej oczekiwaniom. Współpraca, jeszcze raz współpraca, nie konkurencja. Jesteśmy bardzo otwarci i dlatego zachęcamy do kontaktu.

 

 

Anna Winiarska, kierownik lubelskiego oddziału firmy Phlexglobal

Zajmujemy się prowadzeniem dokumentacji badań klinicznych. Jesteśmy jednym z trzech biur na całym świecie, centralne biuro mieści się w Wielkiej Brytanii, drugie w Stanach Zjednoczonych. Rozwijamy się dzięki państwa wsparciu, obecnie zatrudniamy 40 pracowników, ale zamierzamy dojść do 90-ciu pod koniec roku. Jeżeli chodzi o Państwa wsparcie zależy nam na umożliwieniu dostępu do absolwentów uczelni medycznych albo paramedycznych. Zamierzamy firmę rozwijać i to w bardzo krótkim okresie, dlatego będziemy szukać kandydatów, a z tym może być problem w Lublinie, dlatego bardzo będziemy potrzebować wsparcia.

 

 

Zbigniew Chołyk, Prezes LubApple

To że znaleźliśmy się w Unii spowodowało, że otworzył się dla nas rynek ogólnoświatowy. Udało nam się stworzyć infrastrukturę, dzięki której nasze jabłka mogły z powodzeniem trafiać na rynki całego świata, ale nie mogliśmy tego zrobić w pojedynkę. Od kilku lat dialog z władzami samorządowymi w naszym przypadku rzeczywiście zafunkcjonował i jest bardzo dobry. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego poprzez udział w wystawach i misjach gospodarczych, na które wcześniej nie było nas stać, doszło do dialogu, który był krótki - my wam pomożemy, ale wy musicie się zintegrować i tak powstało LubApple. Aktualnie jest to bardzo duży sukces, wysyłamy ogromne ilości na rynki światowe, gdzie w pojedynkę nie udałoby się nam trafić.

 

 

Z debaty wybrzmiały również cytat, który trafnie podsumował potencjał województwa lubelskiego.

 

Maciej DolataINSPIRE smarter branding

Jestem pod wrażeniem skromoności Prezesa i tego jak działa LubApple. Lubelskie to kapitalne miejsce - absolutny lider produkcji owocowej, zagłębie i inkubator innowacyjności. Polish Berry Cooperative to także inicjatywa, o której należy wspomnieć. Lubelscy przedsiębiorcy dokonują ogromnych sukcesów. Na pytanie co powinniście robić odpowiadam - promocja postaw, otwartości i chęci współpracy. Sukcesy świadczą same o sobie.

 

Po gorącej debacie na temat współpracy i sukcesów, które są owocami działań podejmowanych przez samorząd, biznes i naukę, przyszedł czas na przerwę i rozmowy przy kawie. 

 

 

 

 

W trakcie trwania całej konferencji istniała możliwość przeprowadzenia rozmów B2B z przedstawicielami instytucji regionalnych i ogólnopolskich, które zajmują się wspieraniem inwestycji:

  • Agencji Rynku Rolnego (ARR),

  • Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna (KUKE),

  • BZWBK,

  • Polskiej Ekologii,

  • Enterprise Europe Network.

 

 

 

Sesje panelowe

Kolejna część konferencji to sesje panelowe. "Profesjonalizacja pracy urzędnika – czy to ma sens?" - panel poświęcony jednostkom samorządów terytorialnych i  "Eksport szansą dla każdej firmy" w szczególności dedykowany przedsiębiorcom. Szczegółowa relacja z sesji panelowych wraz z prezentacjami naszych prelegentów już niebawem na www.invest.lubelskie.pl

 

Partnerem merytorycznym była firma PwC, która od kilku lat aktywnie współpracuje z UMWL w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło około 300 osób, w tym przedstawicieli administracji, nauki i biznesu, w szczególności przedsiębiorców podejmujących działalność eksportową. 

 

Prezentacja

Agnieszka Komor - prezentacja   Dariusz Karwowski - prezentacja   Dorota Sałata-Czaplińska - prezentacja

Katarzyna Rosińska - prezentacja   Magdalena Wymysłowska - prezentacja   Robert Zajkowski - prezentacja

Monika Tyska - prezentacja   

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości