Logo portalu

Konferencja "Zmiana myślenia o zamówieniach publicznych w samorządzie terytorialnym" - relacja z wydarzenia

Konferencja


Zamówienia publiczne na pograniczu nauki i praktyki

O wyzwaniach wynikających ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych rozmawiano podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Zmiana myślenia o zamówieniach publicznych w samorządzie terytorialnym", która odbyła się 24 kwietnia w ACK Chatka Żaka w Lublinie.

W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego zebranych gości powitała Sekretarz Województwa Lubelskiego Anna Augustyniak. Jako, że w zakresie kompetencji Sekretarza Województwa leży nadzór nad realizacją zamówień publicznych Sekretarz wyraziła swoją aprobatę dla podejmowanych tematów, a zebranym gościom podziękowała za przybycie i odczytała list, który Marszałek Województwa Lubelskiego wystosował do uczestników konferencji.

 

 

Następnie w imieniu Organizatorów głos zabrał prof. Janusz Niczyporuk, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na istotę problemów poruszanych w trakcie konferencji w świetle zmieniających się ustaw, ale podkreślił również fakt wyraźnego rozwoju w PZP.

 

 

Aspekty społeczne w zamówieniach publicznych po nowelizacji

Skoro mowa o zamówieniach, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Urzędu Zamówień Publicznych. Jako pierwsza głos zabrała Prezes UZP Małgorzata Stręciwilk. Mówiła o nowym podejściu do zamówień publicznych, o zmianach, których nie należy się obawiać, ale przede wszystkim zachęcała do odejścia od podejścia proceduralnego.

 

Małgorzata Stręciwilk, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych

Chcielibyśmy żeby prawo było bardzo jasne, bardzo przejrzyste, a jednocześnie było jak najmniej procedur. (…) Nie skupiajmy się na niuansach, skupmy się na ocenie ryzyka.

 

 

Stosowanie kryteriów oceny ofert po nowelizacji

Kolejne wystąpienie należało do Dyrektora Departamentu Prawnego UZP Bogdana Artymowicza. W ślad za Prezesem UZP przestrzegał uczestników konferencji przed zbytnim przywiązaniem do procedur zamiast skupiania uwagi na efekcie końcowym. Mówił także o tym jak ważne jest racjonalne podejście podczas opracowywania kryteriów oceny ofert.

 

Bogdan Artymowicz, Dyrektor Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych

Zidentyfikujmy nasze potrzeby, zastanówmy się co chcemy kupić, podejdźmy do tego w sposób kreatywny, innowacyjny. Wtedy jesteśmy w stanie, w procedurze zamówień publicznych, kupić naprawdę dobry produkt.

 

 

Partnerstwo publiczno – prywatne jako forma realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego

O PPP czyli partnerstwie publiczno – prywatnym, ale również partnerstwie publiczno - publicznym mówił prof. Michał Kania. Jego zdaniem w projektach PPP zbyt małą wagę przywiązuje się do tworzenia planu realizacji projektu, myślenia strategicznego, a skupia się jedynie na umowach, porozumieniach, formalnościach. Prelegent zwrócił uwagę na istotę umiejętnego zarządzania projektem. Podając przykład Wielkiej Brytanii, w której projekty PPP realizowane są z zastosowaniem odpowiedniej metodologii np. PRINCE2, zachęcał do tworzenia zespołów, w których kluczową role odgrywać będzie manager ze stosownymi kompetencjami.

 

dr hab. prof. UŚ Michał Kania, Uniwersytet Śląski

Projekt PPP to biznesowy projekt inwestycyjny. To ciągle biznes, który musi się spinać finansowo i ekonomicznie, a nie proceduralnie.

 

 

Prelegenci prezentowali również szczegółowe zagadnienia wynikające i pojawiające się na różnych etapach przygotowywania oraz realizacji zamówień publicznych, m.in. o wymogu zatrudnienia na umowę o pracę i wyjątkach, które pozwalają na odstępstwa od zapisów nowelizacji, o zamówieniach in-house i ich charakterystyce oraz efektywności zamówień realizowanych przez JST, a także zmianach, o których należy pamiętać po ostatniej nowelizacji ustawy.

Uczestnicy  konferencji w trakcie przerw mieli okazję do rozmów na temat wyzwań przed jakimi stają w codziennej pracy, do  wymiany doświadczeń, a także zadawania pytań i konsultowania optymalnych rozwiązań z ekspertami, których nie brakowało zarówno wśród uczestników, jak i prelegentów.

 

 

W konferencji udział wzięło ponad 100 osób, głownie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, ale również przedstawicieli nauki, a także biznesu. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Prawa Zamówień Publicznych UMCS, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Powiat Lubelski.

 

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości