Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Lubelskie samorządy docenione

czwartek, Styczeń 21, 2016

Związek Powiatów Polskich, który działa od 1999 r. i skupia 307 polskich powiatów, ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2015. Miło nam poinformować, że docenione zostały w nim lubelskie samorządy. Największy sukces odniósł Powiat Tomaszowski, który został odznaczony  honorowym tytułem Dobry Polski Samorząd. Nagrodę tę zdobył już po raz drugi. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów podzielonych na dziesięć grup tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Miejsca w Rankingu uzyskuje się zależnie od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów oraz uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie "Super Powiat/Super Gmina", jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych - co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu.

            Powiat tomaszowski został sklasyfikowany na I miejscu w Rankingu Powiatów do 120 tys. mieszkańców został również wyróżniony jako „Super Powiat”. W tej samej kategorii na miejscu siódmym znalazł się powiat lubartowski, a na miejscu piętnastym powiat krasnostawski. W rankingu miast na prawach powiatu w pierwszej dziesiątce znalazło się miasto Chełm – 8 pozycja w rankingu. Doceniona została również gmina miejska Biłgoraj – w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejski znalazła się na 4 pozycji oraz gmina wiejska Ruda Huta (powiat chełmski) – ranking gmin wiejskich, pozycja 8.

            Związek Powiatów Polskich jest również organizatorem Ogólnopolskiego Rankingu Energii Odnawialnej, którego pierwsza edycja odbyła się w 2008 r. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Klasyfikowane są projekty związane z wykorzystywaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia i biomasy.

            W tym rankingu również zostały docenione lubelskie samorządy. W rankingu powiatów na trzeciej pozycji znalazł się powiat Lubartowski, zaś na piątej powiat tomaszowski. Z kolei w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęła gmina miejska Biłgoraj.   

Serdecznie gratulujemy!

Pełny ranking wraz ze zdobytą punktacją i kryteriami znajduje się na stronie: www.ranking.zpp.pl