Logo portalu

Lublin najczystszym miastem w Polsce!

Lublin najczystszym miastem w Polsce!

Wśród 10 największych polskich miast Lublin stanął na szczycie rankingu #siężyje w kategorii “czysto”. A jak wypadły poszczególne dzielnice?

 

 

Czyste miasto to nie tylko schludne i zadbane ulice, chodniki i parki, ale też wolne od reklam czy wulgaryzmów ściany budynków, a także czyste powietrze. W takim miejscu żyje się lepiej i bardziej komfortowo, a także zdrowiej. Gdy nasza okolica jest schludna, chce nam się w niej przebywać i jest to też powód do dumy - nie wstydzimy się tego, jak mieszkamy. Lublin otrzymał od mieszkańców ocenę na poziomie 5,43 w siedmiostopniowej skali - czyli najwyższą spośród 10 największych miast w Polsce i wyższą, niż średnia krajowa (5,37).

 

Aleksandra Kubicka, Otodom - serwis, który zrealizował badanie we współpracy z OLX i PBS

Czystość i porządek odczuwalnie wpływają nie tylko na nasz komfort życia, ale też bezpieczeństwo. Zapytaliśmy więc Polaków o zdanie – zarówno mieszkańców dużych miast, miasteczek, jak i wsi. Ich odpowiedzi złożyły się na barwny obraz . (...) Jak się okazuje, ostatnie lata to zdecydowany zwrot w kierunku proekologicznych postaw, dzięki czemu zauważalna jest znaczna poprawa czystości polskich miast.

 

 

Lublin stawia na recykling

W Lublinie od dłuższego czasu prowadzona jest zracjonalizowana polityka gospodarowania odpadami komunalnymi i edukacja mieszkańców.  

 

Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin

Głównym celem jest zwiększenie odzysku i recyklingu, zniechęcanie do tworzenia dzikich wysypisk oraz procederu palenia odpadów w piecach. Gminny system zbiórki jest bardzo dobrze oceniany i akceptowany o czym świadczą rosnące z roku na rok wskaźniki odpadów selektywnie zebranych. Zbudowaliśmy tak efektywny system odbioru odpadów, że pokusa, by wyrzucić śmieci w przestrzeni publicznej, została zminimalizowana.

 

O tym, że miasto dobrze radzi sobie z likwidowaniem odpadów świadczy też ilość sprzątanych dzikich wysypisk: tylko w 2016 roku zlikwidowano ich 525. W tym roku porządki także już ruszyły, i pozytywnie zaskakuje mniejsza liczba składowisk, niż rok temu. Miasto zachęca też do zgłaszania informacji o miejscach, które wymagają uprzątnięcia i wspólne zadbanie o rzeszowską przestrzeń.

 

 

Za puszki i butelki - słuchawki

W Lublinie nie brakuje także ciekawych inicjatyw, które wspierają czystość i ochronę środowiska. Osoby oddające puszki oraz butelki PET do znajdującego się przy ulicy Tomasza Zana 19 automatu, odbierają paragony z określoną ilością punktów. Dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypisko, a mieszkańcy mogą wymieniać punkty na nagrody z logo miasta, takie jak słuchawki, filiżanki, parasole, notesy czy piłki plażowe.

 

Kameralnie i czysto

Badanie #siężyje to pierwsza przeprowadzona na tak szeroką skalę akcja, która oddaje obraz życia nie tylko w miastach, ale także w poszczególnych dzielnicach. Które osiedla w Lublinie wypadły najlepiej? Te, na których terenie przeważa zabudowa jednorodzinna.
Dzielnice o charakterze typowo mieszkaniowym są zawsze najczystsze oraz najbardziej zadbane i nic dziwnego - o ich stan troszczą się także sami mieszkańcy, którym zależy na życiu w komfortowych warunkach.

 

 

Pełne wyniki dotyczące dzielnic Lublina: #siężyje, czysta okolica

 

1 Konstantynów 6,03
2 Czuby Płd 6,00
3 Wrotków 5,87
3 Węglin Płd 5,85
4 Czechów Płd 5,75
5 Ponikwoda 5,73
5 Hajdów-Zadębie 5,73
6 Sławinek 5,70
7 Sławin 5,68
8 Czuby Płn 5,67
9 Czechów Płn 5,66
10 Rury 5,64
10 Węglin Płn 5,54
11 Szerokie 5,53
12 Dziesiąta 5,45
13 Felin 5,39
14 Kalinowszczyzna 5,14
15 Bronowice 5,12
16 Abramowice 5,10
17 Wieniawa 5,10
18 Tatary 5,00
19 Kośminek 4,89
20 Śródmieście 4,85
21 Za Cukrownią 3,83
22 Stare Miasto 3,57

   

Ocena 10 największych miast Polski: #siężyje, czysta okolica

 

1 Lublin 5,43
2

Kraków

Warszawa

5,41

5,41

3 Gdańsk 5,31
4 Katowice 5,28
5 Szczecin 5,22
6 Poznań 5,18
7 Bydgoszcz 5,13
8 Wrocław 5,09
9 Łódź 4,90


 

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych. Wzięło w nim udział 141 193 respondentów z całej Polski, którzy oceniali 10 najważniejszych aspektów życia. Trzeci już raport, tym razem z kategorii “czysta okolica”, prezentuje subiektywny stosunek badanych do stwierdzenia: „W moim sąsiedztwie jest czysto, śmieci usuwane są regularnie” (skala odpowiedzi 1 = „zupełnie się nie zgadzam”, 7 = „w pełni się zgadzam”. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawuje Agencja Badawcza PBS z Sopotu. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.siezyje.otodom.pl.

źródło: www.siezyje.otodom.pl

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości