Logo portalu

Miasto Zamość - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Miasto Zamość - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Zamość to obecnie regionalny ośrodek usługowy w południowej części województwa lubelskiego.

Znaczny udział w gospodarce miasta przypada na usługi w branżach okołoturystycznych oraz w rozwijającym się ciągle handlu. Zamość oddziałuje – jako centrum handlowe – na okoliczne miasta i gminy.

W promieniu 40 km od Zamościa mieszka (łącznie z Zamościem) ponad 450 tys. ludzi.

Wcześniej miasto było ośrodkiem przemysłowym, głównie w gałęziach: spożywczej i meblarskiej. Oferta gospodarcza Zamościa oraz potencjał ekonomiczny miasta uwarunkowane są między innymi potencjałem gospodarczym całego regionu Lubelszczyzny.

Zamojszczyzna to przede wszystkim jeden z najważniejszych regionów rolniczych Polski. Bogate zaplecze czystej ekologicznie żywności sprzyja rozwojowi przemysłu spożywczego.

 

zamojszczyzna region rolniczy

 

Ważne miejsce w strukturze gospodarczej regionu zajmuje przemysł wydobywczy – lubelskie to największe po Śląsku węglowe zagłębie kraju. Ziemia lubelska  bogata jest  także w zasoby surowców budowlanych takich jak: wapień, margiel, kreda, glina, piasek budowlany i szklarski, co znajduje odbicie w dużej liczbie cementowni i zakładów materiałów budowlanych, produkujących cegłę tradycyjną i klinkierową, wyroby silikatowe, beton komórkowy i prefabrykaty betonowe. Znaczne są też pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego.

Gospodarka regionu to również przemysł chemiczny, drzewny, meblarski, metalowy i maszynowy, w tym przemysł lotniczy.

Powstanie Podstrefy Zamość SSE EURO-PARK Mielec to powrót do pełnego rozwoju miasta.

Potwierdzeniem tego, że Miasto Zamość posiada atrakcyjne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej jest przyznana nagroda w VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal”. Dzięki proinwestycyjnej polityce władz miasta ale także wsparciu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznej oraz Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie zainteresowanie gruntami lokalnych przedsiębiorców ale i tych spoza Lubelszczyzny wyraźnie wzrosło, o czym świadczy fakt, że do końca II połowy 2017r. Zamość pozyskał 8 inwestorów.

 

Grunt na medal Zamość 2016

 

Co istotne, administracja samorządowa wspiera nowe przedsięwzięcia skracając do minimum procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę jak również stosując zwolnienia z podatków lokalnych. Dzięki temu możemy mówić o pierwszych sukcesach i efektach w postaci innowacyjnych przedsiębiorstw działających w branżach związanych z przemysłem metalurgicznym, produkcją energii ze źródeł odnawialnych czy budownictwem. Nowe firmy oznaczają nowe miejsca pracy, a więc realny spadek bezrobocia.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości