Logo portalu

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy 2016

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy 2016

 

Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości.

Powyższe hasła były myślami przewodnimi tegorocznej II edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016, który odbył się 5 grudnia 2016 r. w Warszawie. 

 

W ramach tegorocznej edycji szczytu skoncentrowano się na filarach polskiej gospodarki przyszłości czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością i determinacją  przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju.

Sesja plenarna Konkurencyjna gospodarka - bezpieczne państwo.

W pierwszym panelu wzięło udział wielu ekspertów, którzy poruszali kluczowe tematy z punktu widzenia rozwoju gospodarczego kraju. 
 
Tomasz Gibas, doradca ds. ekonomicznych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce komentował kwestie polityki europejskiej -  Przystąpienie Polski do strefy euro to pieśń bardzo dalekiej przyszłości. Jeśli Polska zdecydowałaby się przystąpić do strefy euro to byłby swoisty certyfikat jakości, że strefa euro znów stała się atrakcyjna - ocenił.

Uczestniczący w debacie Wicepremier Waldemar Pawlak dodał – Jeśli mówimy o sytuacji Polski w Unii Europejskiej to dużo większy wpływ będzie miało to co się dzieje w otoczeniu, a nie to co się dzieje u nas. Unia zaczyna się w tej chwili rozchodzić. Korzyści płynące z przynależności stają się mniejsze i pojawia się więcej zagrożeń.

Europoseł Krzysztof Hetman również odniósł się do sytuacji w Europie – Wszyscy mówimy dzisiaj o przegranym referendum we Włoszech, ale z drugiej strony spójrzmy co się wydarzyło w Austrii? Wygrał polityk centrum. Jeśli chcemy żeby przedsiębiorca był partnerem, a nie petentem to najlepszym rozwiązaniem jest samorząd gospodarczy. Takie samorządy już funkcjonują i świetnie sprawdzają się w Niemczech, Francji czy Belgii. Poseł Hetman, będący tuż po Wschodnim Kongresie Firm Rodzinnych w Lublinie, nie mógł pominąć także tematu firm rodzinnych. Podkreślał jak ważny element stanowią dla polskiej gospodarki i że należy zadbać o ich interesy zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim.

Tomasz Pisula Prezes PAIiIZ poruszył temat rozwoju kraju poprzez inwestycje i eksport. Zaznaczył, że wciąż konkurujemy z innymi krajami kosztami siły roboczej. Dlatego strategia na kolejne lata zakłada zmianę gałęzi przemysłu z tych, które są pracochłonne, na takie które opierają się na wysokich technologiach. - Wszystkie inwestycje są dla nas bardzo ważne, jednak staramy skupiać się na projektach zaawansowanych technologicznie - mówił prezes Pisula.

Wicemarszałek Grzegorz Kapusta reprezentował Województwo Lubelskie. Sytuację w regionie opisywał słowami - Naszą siłą są innowacje i inteligentne specjalizacje zapisane w strategii rozwoju województwa. Region ciągle się zmienia na lepsze, mamy nowe drogi, mamy lotnisko regionalne, które rozwija się najdynamiczniej w kraju. Wykorzystajmy potencjał, a będziemy konkurencyjni.

Podsumowując sesję plenarną, statystyki dotyczące działalności i współpracy przedsiębiorców prezentował Adam Łącki Prezes Krajowego Rejestru Długów. Z badań na temat zaufania wśród przedsiębiorców, przeprowadzonych przez KRD, wynika:

  • 73 proc. przedsiębiorców deklaruje, że każdego dnia musi uważać, żeby nie zostać oszukanym przez drugiego przedsiębiorcę.
  • 53 proc. przedsiębiorców każdego dnia gromadzi dowody na swoją niewinność, w przypadku gdyby w przyszłości musieli udowodnić legalnie prowadzoną działalność.
  • 52,5 proc. uważa, że jeśli w treści umowy znajdą się zapisy, luki prawne to na pewno kontrahent wykorzysta to przeciwko nim.
  • 47 proc. do sprzedaży nie dochodzi, bo brakuje zaufania do drugiej strony.

Strata wyliczona łącznie na niezawartych transakcjach z w/w powodów to ok. 145 – 215 mld zł rocznie.

Panel AGROSEC – Bezpieczeństwo sektora rolno-spożywczego

Województwo Lubelskie miało również swój wkład w Panel AGROSEC – Bezpieczeństwo sektora rolno-spożywczego. Głównym tematem dyskusji był eksport towarów. Swoje doświadczenia opisywał Zenon Daniłowski Prezes Makarony Polskie S. A. W globalizowanym świecie nie można odciąć się od eksportu. Należy skoncentrować się na kilku konkretnych rynkach. Najważniejsze jest jednak żeby mieć dobrego partnera po drugiej stronie.

O sytuacji w regionie oraz perspektywach rozwoju mówił Artur Habza Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy ZagranicznejDla województwa lubelskiego rolnictwo i przetwórstwo jest bardzo ważne. Prowadzimy działania, które pozwalają na współpracę przedsiębiorców między sobą. Urząd jest od kontaktów, robimy wszystko żeby przedsiębiorca był dla nas partnerem, a nie tylko NIPem.

Edward Bajko Prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek dodał – Wpiszmy się w europejską jakość produktów, które są podstawą międzynarodowego obrotu towarów.

Podobne zdanie miał Paweł Stamburski z Banku Zachodniego WBK Podstawowe czynniki, które należy spełnić żeby polskie produkty mogły zaistnieć poza Unią to:
- musimy pozycjonować się jako marka z UE;
- wzrost liczby ludności wpływa na naturalny wzrost rynku, który należy wykorzystać;
- należy zwrócić uwagę na rosnącą zamożność wybranych rynków, ponieważ perspektywa współpracy z nimi może być obiecująca.

Na pytanie jaki polski produkt jest najbardziej rozpoznawalny na świecie, odpowiadał Leszek Wiwała Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł SpirytusowyBez względu na to czy ktoś lubi, czy nie lubi alkoholu, jedyną globalną marką, która ma gigantyczny potencjał jest polska wódka.

Podsumowując panel, prelegenci zgodnie stwierdzili, że szansą dla polskich przedsiębiorców jest współpraca, zaufanie oraz europejska jakość oferowanych produktów i świadczonych usług.

Podczas całodniowych, zaplanowanych debat przeprowadzono serię dyskusji ukierunkowanych na zabezpieczenie polskiej gospodarki pod kątem ryzyka wynikającego z niepewności inwestycyjnej, sytuacji międzynarodowej, bezpieczeństwa (gospodarczego, energetycznego, finansowego), jak również potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego naszego kraju.

 

Bursztyn Polskiej Gospodarki 2016

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy 2016 zakończył się uroczystym wręczeniem statuetek "Bursztyn Polskiej Gospodarki 2016". Statuetki są przyznawane osobom, instytucjom bądź firmom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
•    Jarosław Gowin - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
•    Kazimierz Smoliński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa
•    Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego 
•    Bank Gospodarstwa Krajowego


W imieniu Kapituły Honorowej podziękowano Marszałkowi za codzienny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz budowania silnego regionu. Za działania przyczyniające się do rozwoju gospodarki, nauki i współpracy z biznesem, zmierzające do zwiększania potencjału gospodarczego Województwa Lubelskiego. W opinii Kapituły Województwo Lubelskie w sposób szczególny wyróżnia się na tle innych regionów, poprzez aktywną promocję gospodarczą zarówno w kraju, jak i za granicą. Żeby województwo mogło się rozwijać i sprawnie funkcjonować, potrzeba silnego gospodarza, który odpowiedzialnie będzie zarządzać i kierować działaniami wszystkich podległych jednostek. Z tego powodu statuetka Bursztyn Polskiej Gospodarki przypadła w tym roku Marszałkowi Województwa Lubelskiego Sławomirowi Sosnowskiemu.  

Podczas OSG 2016 w charakterze uczestników i prelegentów wystąpiło wielu czołowych przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki i biznesu. Kolejna edycja już za rok. Organizatorami byli Europejskie Centrum Biznesu oraz Główny Partner Merytoryczny Elżanowski Cherka & Wąsowski Kancelaria Prawna. Województwo Lubelskie było Partnerem Głównym.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości