Logo portalu

Opole Lubelskie - 5 powodów. Biznes Lubelskie w regionie

Opole Lubelskie - 5 powodów. Biznes Lubelskie w regionie

5 powodów, dla których warto odwiedzić Opole Lubelskie, zamieszkać lub zainwestować

 

Po pierwsze: lokalizacja, czyli gdzie leży Opole Lubelskie?

Miasto i gmina Opole Lubelskie położone jest w zachodniej części województwa lubelskiego, w odległości 51 km od Lublina oraz 178 km od stolicy Polski Warszawy.

 

gdzie leży opole lubelskie
Gdzie leży Opole Lubelskie?

 

Po drugie: komunikacja, czyli wszędzie blisko

Opole Lubelskie stanowi bardzo atrakcyjne miejsce zarówno dla inwestorów, jak dla turystów. Położone jest 51 km na SW od Lublina oraz 178 km na S od Warszawy, bliska odległość do kolei w Puławach (35km), odległość 61 km do lotniska w Świdniku oraz 175 km do lotniska im. F. Chopina w Warszawie, czyni miasto atrakcyjniejszym dla inwestorów. Bliskie sąsiedztwo Kazimierza Dolnego i Nałęczowa oraz liczne regionalne gospodarstwa agroturystyczne zwiększają atrakcyjność turystyczną Opola Lubelskiego. Atrakcyjność regionu wzmacnia obwodnica Opola - Nowa droga Opole Lubelskie – Lublin, jednocześnie - nowa przeprawa drogowo – mostowa przez rzekę Wisłę w miejscowości Kamień.

 

Most w Kamieniu

 

Po trzecie: wsparcie dla przedsiębiorców i inwestorów, czyli Centrum Obsługi Inwestora

Centrum Obsługi Inwestora (COI), z siedzibą przy ul. Strażackiej 8 w Opolu Lubelskim inicjuje współpracę z lokalną działalnością przedsiębiorców oraz potencjalnymi inwestorami na terenie  Gminy Opole Lubelskie. Głównym celem działania COI jest zapewnienie kompleksowej obsługi przedsiębiorców oraz inwestorów na poziomie Gminy. Centrum podejmuje współpracę przy obsłudze projektów inwestycyjnych oraz prowadzi samodzielnie obsługę przedsiębiorców i inwestorów.

Do zadań Centrum należy m.in. współpraca oraz wspieranie lokalnych przedsiębiorstw poprzez usługi doradczo-szkoleniowe; dostarczanie informacji o zasadach oraz możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej, jak również o instrumentach wspierających działalność gospodarczą; przygotowanie i realizacja wniosków w sprawie pozyskiwania środków pomocowych z Unii Europejskiej oraz z innych źródeł; współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi Gminy w zakresie pozyskiwania funduszy krajowych i unijnych; współpraca z innymi podmiotami, których zadaniem jest rozwój lokalny; działalność edukacyjna, sportowa, kulturalna i turystyczna, współpraca z  instytucjami otoczenia biznesu, organizacjami pozarządowymi, instytucjami i innymi partnerami wspierającymi rozwój przedsiębiorczości lokalnej, promocja marki Owocne Inwestycje.

Samodzielna obsługa Centrum oznacza wszelkie działania, inicjatywy podejmowane w celu zwiększenia rozpoznawalności marki Opola Lubelskiego Owocne Inwestycje, czyli wzmocnienie wizerunku gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej  gminy. Jednocześnie Centrum jest miejscem pierwszego kontaktu potencjalnego inwestora, zainteresowanego inwestowaniem w Opolu Lubelskim i okolicach. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź potencjał inwestycyjny Opola Lubelskiego www.owocneinwestycje.pl lub napisz maila na adres coi@opolelubelskie.pl

 

 

Po czwarte: zasoby środowiska, czyli olbrzymi potencjał natury

Okolice Opola Lubelskiego to olbrzymi potencjał wsi i ekologii: bioróżnorodność środowiska naturalnego, czystość ekologiczna – doskonałe warunki do produkcji żywności ekologicznej, duże zasoby wód i jezior, potencjał odnawialnych źródeł energii – źródła biomasy, jakim są sady, obszary preferowane dla rozwoju energetyki na bazie biomasy, potencjał agroturystyki (Pomniki przyrody: np.  dąb szypułkowy w Kluczkowicach, brzoza czarna (nad stawem) w Kluczkowicach, użytki ekologiczne: obiekt „Emilcin” stanowi podmokłe łąki z licznymi oczkami wodnymi, występowaniem zbiorowisk roślinnych. Gmina Opole Lubelskie to hodowla karpia. Wraz z karpiem w stawach produkowane są dodatkowe gatunki ryb: sum europejski, szczupak, sandacz, amur, tołpyga, karaś pospolity, lin. Oprócz dominującej produkcji karpia, znajdują się tu trzy obiekty chowu i hodowli pstrąga tęczowego. Hodowla ta jest bardziej wymagająca pod kątem technologicznym ze względu na wysokie wymagania środowiskowe pstrąga. W jednym z gospodarstw na tym terenie prowadzony jest także chów jesiotra

Na terenie gminy znajduje się wiele ścieżek przyrodniczych, jedna z nich „Ścieżka przyrodnicza Kleniewo” wytyczona jest na terenie projektowanego Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Pustelnia - Jankowa. Niedaleko Opola znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce, szczególnie przez rodziny z dziećmi. To położone we wsi Górna Owczarnia gospodarstwo agroturystyczne. Główną atrakcją tego miejsca są zwierzęta- króliki, strusie, kurki ozdobne, kozy i konie. W stajni zobaczycie Państwo Kuca Felińskiego, Klacz Małopolską i Kuca Szetlandzkiego. Atrakcyjne usytuowanie gospodarstwa sprzyja wędrówkom i wyprawom rowerowym po cichej i spokojnej okolicy.

 

Gospodarstwo u Michasi

 

Punktem, który na pewno powinien znaleźć się na Państwa mapie to wąwozy lessowe w Kluczkowicach, będące niekwestionowanym przyrodniczym skarbem Lubelszczyzny. Nigdzie w Europie, a ponoć i na świecie nie ma tak gęstej sieci wąwozów, jak właśnie tu. Wiosną z wąwozów można podziwiać wielkie połacie kwitnących sadów.

Kolejnym przystankiem jest  Wrzelowiecki Park Krajobrazowy. Pod względem administracyjnym rozpościera się na terenie gminy Józefów i Opole Lubelskie. Na terenie parku występują fragmenty dwóch obszarów Natura 2000: Przełom Wisły w Małopolsce i Małopolski Przełom Wisły. W parku występują liczne gatunki roślin chronionych: miłek wiosenny, wisienka karłowata, aster gawędka. W lasach i na łąkach występują też inne rzadkie gatunki roślin: mieczyk dachówkowaty, parzydło leśne, wawrzynek wilcze łyko i storczyki. Na śródleśnych piaszczystych wydmach rośnie rojnik pospolity, rzadko spotykany w tym rejonie.

Kazimierzów - niewielka miejscowość położona pomiędzy Kazimierzem Dolnym, Nałęczowem i Opolem Lubelskim. Tu również czeka na Państwa kilka atrakcji. Możecie Państwo odwiedzić  Gospodarstwo Agroturystyczne, które nie tylko zapewni Państwu nocleg, ale też oferuje możliwość podziwiania ptaków ozdobnych. Można zobaczyć tu aż cztery gatunki bażantów, gęsi, przepiórki, pawie, kuropatwy i kaczki. Wszystko to znajduje się nad stawem, w którym w upalne dni można zażywać kąpieli. 

Te okolice to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie bogatą florę i faunę, piękne krajobrazy, ciszę i spokój. Dlatego zachęcamy, aby resztę atrakcji odkryli Państwo sami. 

 

Stawy Opolskie

 

Po piąte: dobra kondycja branży owocowo-warzywnej i spożywczej, czyli owocne inwestycje

Dobra kondycja branży owocowo-warzywnej przyczynia się do rozwoju producentów, zakładów skupiających owoce  i warzywa oraz przetwarzających produkty, jak również sprzyja rozwojowi grup producenckich, a jednocześnie wiąże się to z  dużym doświadczeniem przedsiębiorców w handlu krajowym i międzynarodowym.

 

Owoce Fruvitaland

 

Opole Lubelskie to również regionalne produkty, a przed wszystkim ich dobra jakość (pieczywo, wyroby mleczarskie, wyroby wędliniarskie, pączki, ryby (pstrągi, karpie), owoce (szczególnie jabłka, maliny, agrest), warzywa np. kapusta, słodycze np. krówki oraz podtrzymywanie tradycji spółdzielców z uwagi na funkcjonowanie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Opole Lubelskie oraz Spółdzielni  Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska”.

 

Produkty regionalne

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości