Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Opole Lubelskie - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

czwartek, Styczeń 11, 2018

Opole Lubelskie: owocowe serce Polski

Rejon Opola Lubelskiego słynie z produkcji owoców miękkich: porzeczek, a szczególnie – malin. Wytwarza się tutaj aż 20% światowej a 80% krajowej produkcji tych owoców. W gminie areał na jakim rosną maliny wynosi 1500 ha i z roku na rok wzrasta. Ilość produkowanego surowca sprawiła, że na terenie gminy znalazło lokalizację wiele firm zajmujących się chłodzeniem i przetwórstwem.

Chłodzenie i przetwórstwo owoców

Firma Kabako - Gruppe - producent i eksporter świeżych i mrożonych owoców oraz warzyw. Główny profil działalności firmy opiera się na mrożeniu oraz schładzaniu owoców miękkich, takich, jak: maliny, truskawki, wiśnie, porzeczki czy aronie oraz ich hurtowa sprzedaż. Głównymi dostawcami owoców są rolnicy oraz grupy producenckie. Największą wartość dla firmy stanowią świeże produkty, które spełniają normy europejskie. Produkty firmy cieszą się zaufaniem odbiorców w kraju i za granicą.

 

Kabako - Gruppe
Kabako - Gruppe

 

Firma APPOL Sp. z o.o. to wiodący producent koncentratów i zagęszczonych soków owocowych, soków NFC, naturalnych aromatów i suszu owocowego w Polsce. Siedziba główna firmy to: Łąkta Górna, Żegocina.

Firma POL-OWOC Sp. z o.o. zajmuje się profesjonalnym skupem i transportem owoców z terenów Opola Lubelskiego. POL-OWOC to wyspecjalizowana baza transportowa, sieć rzetelnych punktów, które wyposażone są w nowoczesne wagi. Sprzęt ten jest corocznie serwisowany i legalizowany oraz w większości elektroniczny.

Zakład produkcyjny JAAK Sp. z o.o. to nowoczesny zakład przetwórczy o profilu schładzania i mrożenia owoców jagodowych, czyli truskawek, malin oraz owoców pestkowych. Rozwój działalności firmy związany jest z usytuowaniem zakładu w centrum największych plantacji malin w Polsce. W momencie, kiedy przedmiotem obrotu były owoce świeże, odbiorcami byli głównie kontrahenci z Rosji, Finlandii i Czech, obecnie wprowadzona produkcja w zakresie schładzania a następnie mrożenia owoców miękkich, produkty znajdują odbiorców w całej Unii Europejskiej i poza jej granicami.

 

 

Opole Lubelskie Jaak
JAAK Sp. z o.o., czyli mrożone owoce

 

Grupa producentów owoców i warzyw Fruvitaland Sp. z o. o. oferuje świeże owoce i warzywa, wysokiej klasy, takie, jak: truskawki, maliny, porzeczki, wiśnie, czereśnie, jabłka, gruszki, śliwki. Gospodaruje na powierzchni około 1000 ha. Posiada dwa obiekty wyposażone w nowoczesny park maszynowy i komory z kontrolowana atmosferą. Fruvitaland dysponuje własnym transportem i pełnym systeme kontroli przepływu towarów. Najwyższa jakość owoców i warzyw została potwierdzona certyfikatami Global G.A.P. i Integrowana. W 2017 roku firma uzyskała certyfikat Marka Lubelskie oraz  została laureatem nagrody Burmistrza Opola Lubelskiego – Opolski Topór 2017.

 

 

Fruvitaland
Fruvitaland

Branża spożywcza

Branżę spożywcza w Opolu Lubelskim reprezentuje wiele przedsiębiorstw. Na uwagę zasługują firmy: GEOMAX Misztal Stateczny Sp. j. zajmujący się wyrobem krówek, liczne piekarnie, w tym Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska”, Piekarnia Rzemieślnicza T. Zubrzycki w Kraczewicach, Piekarnia „Smaga” oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Wspomniane zakłady przyczyniają się do sezonowego zmniejszenia liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w powiecie opolskim, szczególnie w okresie letnio – jesiennym.

Firma GEOMAX Misztal-Stateczny Spółka Jawna producent słodyczy jest jednymi z najstarszych i najbardziej cenionych polskich słodyczy - krówek. W ofercie firmy znajdziemy wyroby o różnych smakach, jak również w przepięknej szacie graficznej. Istnieje możliwość zakupu krówek w opakowaniu wg. indywidualnego projektu i okazji. GEOMAX posiada prawo do używania Przekreślonego Kłosa jako znaku żywności bezglutenowej, które przyznaje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jakość produktów sprawia, że  firmie istnieje na bardzo wymagających rynkach: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Włoch.

 

Krówki z Opola Lubelskiego
Geomax, czyli krówki z Opola Lubelskiego

 

Tradycje miasta podkreśla funkcjonowanie dwóch spółdzielni: Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska” oraz OSM Opole Lubelskie, co oznacza ciągły dostęp do regionalnych produktów mleczarni, piekarni, masarni, opartych na unikatowej recepturze, wieloletniej tradycji i naturalnych składnikach.

Nie tylko owoce i spożywka

Na uwagę zasługują również firmy spoza branży przetwórstwa owocowo-warzywnego i spożywczego: Samet Sp. z o.o. oraz Pstrąg Pustelnia.

Firma Samet Sp. z o. o. to od ponad 20 lat projektant i producent kontenerów, pojemników i konstrukcji metalowych. W ofercie Sametu znajdują się m.in.: kontenery stalowe otwarte, z dachem, specjalne, do pras, do segregacji odpadów, platformy, pojemniki samowysypujące do wózków widłowych typu TK, DL, szufle, muldy stalowe oraz inne konstrukcje metalowe. Firma wykorzystuje  tylko najlepszej jakości blachy typu standard S235, a także S355, Hardox oraz Domex. Dowodem na wysoką jakość wyrobów jest szerokie grono kontrahentów zarówno w Polsce jak i w krajach Europy Zachodniej takich jak Dania, Szwecja, Francja, Belgia, Holandia czy Szwajcaria.

 

 

Samet kontenery Opole Lubelskie
Samet, czyli kontenery z Opola Lubelskiego

 

PSTRĄG PUSTELNIA to rodzinna firma założona w 1994 r., leży w odległości zaledwie 20 km od malowniczego Kazimierza Dolnego, miasta artystów, jak i Nałęczowa, ostoi zdrowia i spokoju. Dla firmy to wyzwanie, aby na co dzień sprostać wymaganiom stawianym przez restauratorów, co czyni od szeregu lat. W menu Zajazdu Rybackiego PUSTELNIA znajdują się pstrągi, karpie, jesiotry i inne ryby. Po raz drugi z rzędu firma została  wyróżniona w Polskim wydaniu jedynego, międzynarodowego, obiektywnego przewodnika po najlepszych restauracjach, hotelach i produktach w Polsce – Gault & Millau. Żółty Przewodnik powstał 50 lat temu we Francji, obecnie dyktuje trendy kulinarne w 12 krajach na świecie. Anonimowi inspektorzy są wymagającymi smakoszami wyszkolonymi w profesjonalnej degustacji, w przewodniku przedstawiają te najlepsze, w tym z regionu Opola Lubelskiego.

 

Pstrąg Pustelnia
Pstrąg Pustelnia

 

Więcej ciekawych informacji o inwestycjach i przedsiębiorczości można znaleźć na oficjalnej stronie: owocneinwestycje.pl.