Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Pieniądze na firmę w 2018 r. Gdzie szukać?

wtorek, Styczeń 16, 2018

Pieniądze na własny biznes w 2018 r.

Kolejny rok niesie ze sobą kolejne szanse na dotacje unijne ale nie tylko. O dofinansowanie ubiegać się można m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacjnego Województwa Lubelskiego, od Urzędów Pracy, jak i dzięki drugiej edycji Platform Startowych. Tak szeroki wachlarz świadczeń sprawia, że skorzystać zeń mogą nie tylko osoby posiadające własny biznes, ale i bezrobotni, czy młodzi startupowcy.

 

Dofinansowanie dla firm 2018
Gdzie szukać dofinansowania dla firmy w 2018 r.?

 

Konkursy RPO WL na 2018 rok

Dotacje dedykowane są m.in. dla projektów wcielających w życie wyniki badań naukowych, co ma umożliwić firmom stworzenie nowych produktów lub usług (Działanie 1.2 Badania celowe). Oprócz tego na przedsiębiorców czeka pula 55 mln zł - środki przeznaczone na udoskonalanie lub stworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego (Działanie 1.3 Infrastruktura badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach). Wśród konkursów ogłaszanych przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie znajdzie się również ponad 112 mln zł na termomodernizację hal produkcyjnych i siedzib firm, wymianę ogrzewania oraz zakup nowoczesnych i ekologicznych linii technologicznych.

Szczegółowe informacje dotyczące ww. i pozostałych konkursów znaleźć można tutaj: harmonogram konkursów RPO WL 2018.

Dotacje: efektywność energetyczna dla dużych firm, badania i rozwój dla MŚP

Duzi gracze mogą skorzystać z dotacji na poprawę energetyczną swoich firm. Mowa o konkursie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, który ruszyć ma pod koniec stycznia. Na przedsiębiorców czeka aż 100 mln zł. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa jeszcze do 19 stycznia mogą skorzystać z programu Inteligentny Rozwój: 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Budżet ogólnopolskiego konkursu wynosi 460 mln zł. Firmy z sektora MŚP dzięki dotacji będą mogły zainwestować nie tylko w aparaturę, sprzęt, technologie, ale i m.in. w koszty wiedzy technocznej, doradztwa, czy koszty zakupu materiałów i produktów związanych bezspośrednio z realizacją projektu.

Więcej informacji: efektywność energetyczna | badania i rozwój.

 

skąd wziąć pieniądze? dofinansowania 2018
Skąd wziąć pieniądze? Dofinansowania w 2018 r. dla firm

 

Dofinansowanie dla bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym

Osoby wykluczone oraz zagrożone wykluczeniem społecznym z terenu województwa lubelskiego również mogą liczyć na dedykowane dla nich konkursy. Osoby bezrobotne, w tym z niepełnosprawnościami, będą mogły otrzymać wsparcie, które pomoże im w znalezieniu pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach czterech konkursów (Działanie 11.1 Aktywne włączenie) przeznaczył aż 309 mln zł. Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego planuje w ramach Działania 9.3 Aktywizacja zawodowa udzielić bezzwrotnego wsparcia dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (planowane ogłoszenie konkursu w maju). W puli czeka ponad 4 mln zł.

Platformy Startowe po raz drugi, czyli wsparcie dla start-upów z Polski Wschodniej

Pilotażowy program "Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej" okazał się nie lada sukcesem. Blisko 200 start-upów rozwijało swoje projekty pod skrzydłami 3 platform. Po etapie inkubacji i pracy nad prototypem wybrano 103 start-upy, które w sumie otrzymały 80 mln zł dotacji. W samym Lublinie, gdzie swoją siedzibę ma Platforma Startowa: Connect, w ramach poddziałania 1.1.2 PARP dofinansowanie otrzymały aż 34 start-upy. W połowie 2018 r. zostaną wybrane nowe Platformy Startowe, które po wakacjach zaczną przyjmować pomysły na start-up. W puli czekać będzie aż 180 mln euro.

 

 

Nowe Platformy Startowe to także kilka zmian. Jedną z propozycji jest rezygnacja z limitu wieku do 35 lat na korzyść osób młodych, co ma stanowić odpowiedź na bieżący trend rosnącego średniego wieku założycieli startupów w Polsce i na świecie.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie projektu: platformystartowe.gov.pl.

 

 

Podobał Ci się artykuł? Polub nas na Facebooku ⤵