Logo portalu

Plantalux Sp. z o.o. czyli kolejne sukcesy lubelskiego startup'u

Plantalux Sp. z o.o. czyli kolejne sukcesy lubelskiego startup'u

 

Plantalux Sp. z o.o. swoją drogę rozpoczął pod skrzydłami Jarosława Dudy z Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, mentora w ramach programu Platformy startowe dla nowych pomysłów. Kolejnym milowym krokiem było zakwalifikowanie się do projektu Konkurs CVC Young Innovator Awards realizowanego przez Youth Business Poland, koordynacja Adrian Migoń, w partnerstwie z CVC Capital Partners i PwC. Do projektu zgłosiło się ponad 60 inspirujących inicjatyw. Finalnie zostało wybranych 20 pomysłów biznesowych, które przez 6 miesięcy będą pracować nad rozwojem swoich koncepcji biznesowych. Na najlepszych czeka również nagroda CVC Young Innovator Awards w wysokości 60 000 zł.

 

W październiku 2016 roku przedstawiciele lubelskiego startupu Plantalux Sp. z o.o. spędzili tydzień w Muskacie. Podróż była możliwa dzięki zaproszeniu przez omańską firmę willGate, z którą startup podpisał uprzednio list intencyjny określający ramy wspólnego wejścia na rynki krajów arabskich. Ponadto wizyta zaowocowała podpisaniem umowy potwierdzającej podjęcie współpracy z Sultan Qaboos University w Muskacie. Jej celem są prace rozwojowe nad hodowlą roślin pod osłonami w niesprzyjających warunkach.

 

 

Plantalux Sp. z o.o. zajmuje się technologią doświetlania roślin pod uprawami szklarniowymi. To profesjonalny system doświetlania roślin z lampą LED COB. Obecnie firma pracuje nad aplikacją analityczno-sterującą, dla zapewnia większej kontroli nad procesem wzrostu roślin. Będzie ona wykorzystywać szereg czujników do pomiaru m.in. wilgotności i temperatury powietrza, poziomu CO2 czy nasłonecznienia. Jednocześnie rozwijają oprawę LED COB (ang. Chip On Board) o wyselekcjonowanym spektrum światła, niezbędnym dla prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Dzięki temu niemal cała energia elektryczna zamieniana jest na światło absorbowane przez rośliny. Wykorzystanie systemu aktywnego chłodzenia zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury oprawy, aby chronić diody LED oraz rośliny. Połączenie aplikacji wraz z lampą LED COB w jeden spójny system pozwoli na sprawne planowanie oraz zarządzanie produkcją szklarniową, jednocześnie ograniczając zużycie energii elektrycznej.

 

 

Biznes Lubelskie: Co wyróżnia Plantalux Sp. z o.o.?

Rafał Lachowski, Plantalux Sp.z o.o.: Głównymi wyróżnikami Plantalux spośród innych firm produkujących oświetlenia agrotechniczne są:

  • wysoka efektywność energetyczna dzięki zastosowaniu diod LED COB;
  • wyselekcjonowane spektrum światła niezbędnego w procesie fotosyntezy;
  • możliwość bezprzewodowego sterowania za pomocą aplikacji;
  • współpraca z zewnętrznymi czujnikami (opis poniżej) w celu optymalnego doboru parametrów oświetlenia.

Ponadto oprawa, za pośrednictwem systemu sterującego, odczytuje wartości z zewnętrznych czujników w celu precyzyjnego dostosowania poziomu oświetlenia do panujących warunków. Znajomość tych danych pozwala na osiągnięcie synergii i stworzenie pożądanego środowiska dla rozwoju roślin. Zastosowane czujniki to:

  • temperatury;
  • światła;
  • wilgotności;
  • dwutlenku węgla.

Wszystkie powyższe komponenty (lampa LED COB oraz czujniki zewnętrzne) będą sterowane za pomocą aplikacji tworząc jeden spójny system. Aplikacja będzie połączona z nimi bezprzewodowo dzięki czemu możliwe będzie zdalne zarządzanie szklarnią. Znajomość fotoperiodyzmu właściwego dla danego rodzaju upraw zwiększa również precyzyjność daty zbiorów. Aplikacja będzie wyposażona w moduł automatyzacji tj. określenia zmiany parametrów oświetlenia w czasie.

W odróżnieniu od obecnych na rynku systemów sterowania lampami agrotechnicznymi, które w większości opierają się na manipulacja mocy pobieranej przez lampę, projekt zakłada sterowanie ilością emitowanych fotonów przez, gdyż to one a nie moc mają największe znaczenie w procesie fotosyntezy. Co więcej, przy ustawianiu ilości emitowanych fotonów należy brać pod uwagę temperaturę diody, gdyż jej wydajność zależy od temperatury. Ten czynnik jest również pomijany przez innych producentów.

BL: Jakie są Wasze plany na najbliższą przyszłość?

RL: Nasze najbliższe plany na przyszłość to przede wszystkim ukończenie aplikacji do sterowania oświetleniem. Obecnie kończymy również pisać wniosek o dotację z POPW 1.1.2 Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej, który pozwoli nam ruszyć z produkcją i zacząć wyposażać szklarnie w nasze produkty.

BL: Konkurs CVC Young Innovator co było główną przyczyną zgłoszenia się do konkursu?

RL: Oczywiście liczymy na możliwość prezentacji naszego startupu przed szerokim gronem inwestorów w trakcie finału na przełomie marca i kwietnia oraz, miejmy nadzieję, główną nagrodę w postaci 60 tysięcy złotych. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się na udział w konkursie CVC Young Innovator również ze względu na dostęp do wykwalifikowanych i doświadczonych trenerów oraz mentorów, którzy są również przedsiębiorcami i z sukcesami prowadzą własne firmy.

Zespół Biznes Lubelskie trzyma kciuki za wygraną i czekamy na kolejne sukcesy wynikające ze współpracy z firmą willGate!

 

 

Broszura Plantalux Sp. z o.o.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości