Logo portalu

Podsumowanie konkursu „Grunt na medal” 2018

Podsumowanie konkursu „Grunt na medal” 2018

Województwo lubelskie w gronie laureatów konkursu Grunt na medal 2018! Województwo lubelskie w gronie laureatów konkursu Grunt na medal 2018!  Teren Sitaniec-Wolica z gminy Zamość znalazł się wśród 16 zwycięzców!

 

Lubelskie gmina zamość grunt na medal 2018

 


Chcesz poznać więcej szczegółów o terenie inwestycyjnym Sitaniec-Wolica?

Sprawdź na naszej mapie inwestycyjnej ⤵
http://mapa.invest.lubelskie.pl/pl/inwestycje/313


 

Zakończyliśmy już ósmą edycję konkursu „Grunt na Medal” organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. we współpracy z urzędami marszałkowskimi oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Celem inicjatywy, powtarzanej regularnie co 2 lata, jest bieżące identyfikowanie atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych dedykowanych działalności przemysłowo-produkcyjnej. Dzięki wyróżnieniu w ramach konkursu tereny uzyskują pierwszeństwo w prezentacji przed potencjalnymi inwestorami, których na co dzień obsługuje PAIH. Dla laureatów zwycięstwo oznacza zatem promocję i większą szansę na przyciągnięcie wartościowych projektów inwestycyjnych do gminy. Ponadto zyskują oni możliwość używania logo „Grunt na medal” we wszystkich materiałach promocyjnych. Przekonanie inwestora do terenu może okazać się dla gminy prawdziwą "żyłą złota", zmieniającą jej oblicze i gwarantującą nowe miejsca pracy.

- Patrząc wstecz na poprzednie edycje widzimy, że nagroda w konkursie „Grunt na Medal” otwiera nowe możliwości, co sankcjonuje naszą inicjatywę. Staranne przygotowanie i profesjonalizm symulowanych rozmów z inwestorami, które ocenialiśmy, pozwala nam wierzyć, że podczas realnej wizyty delegacji zza granicy, gmina zrobi wszystko co w swojej mocy, aby merytorycznie i przekonująco przedstawić walory oferty lokalizacyjnej. W ten sposób reprezentuje bowiem interes całej Polski - powiedział Tomasz Pisula, prezes PAIH S.A., otwierając konferencję podsumowującą wyniki tegorocznego konkursu „Grunt na Medal".

 

Zwycięzcy VIII edycji konkursu Grunt na medal 2018
Zwycięzcy VIII edycji konkursu Grunt na Medal

 

Inicjatywy takie jak konkurs „Grunt na Medal” przynoszą długofalowe efekty - mają nade wszystko walor edukacyjny dzięki doskonaleniu obsługi inwestycyjnej w perspektywie kolejnych lat. W szranki o tegoroczny tytuł najbardziej atrakcyjnej działki produkcyjnej, a tym samym o uwagę zagranicznych inwestorów stanęło w sumie 81 gmin, które zaprezentowały łącznie 103 oferty, z czego 64 to nowe oferty, które wzbogacą aktualną bazę PAIH. Wszystkie wyróżnione lokalizacje zostaną także ujęte w nowym narzędziu PAIH, elektronicznym Generatorze Ofert Inwestycyjnych, które oficjalnie zadebiutuje w styczniu 2019 r. Tam też będą one oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza ofert inwestycyjnych liczy już około 2 000 rekordów.

4 grudnia br. w Warszawie, podczas uroczystej konferencji prezes PAIH Tomasz Pisula, wspólnie z marszałkami województw i kierownictwem COI wręczył nagrody 16 laureatom „Gruntu na Medal”, reprezentujących każde z województw. Zwycięstwo otwiera często furtkę i daje szansę na kontrakt inwestycyjny, który może nadejść właściwie łącznie z oficjalnym wyróżnieniem. Statystyki Agencji pokazują, że już ponad połowa z dotychczasowych zwycięzców konkursu zyskała inwestora. Łącznie 70 z 112 dotychczasowych laureatów udało się finalnie zagospodarować teren. Konkurs daje samorządom impuls do wsłuchiwania się w otoczenie biznesowe, budowania proklienckiej postawy, wysokiej klasy kompetencji w relacjach z partnerami zagranicznymi czy wyszukiwania terenów, które są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających inwestorów.

 

Nagrodę dla terenu Sitaniec-Wolica odebrała Pani Elżbieta Sobulska, Zastępca Wójta Gminy Zamość. Towarzyszył jej Tomasz Wuczko z oddziału Biznes Lubelskie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

 

Rywalizacja przebiega w 2 etapach. Wstępnej preselekcji dokonują Centra Obsługi Inwestora.  Zadaniem PAIH i naszych partnerów regionalnych (tj. Centra Obsługi Inwestora, urzędy marszałkowskie) jest wyłonienie w każdym województwie najlepszego, według ściśle określonych kryteriów, niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield). Grunt powinien mieć powierzchnię co najmniej dwóch hektarów i zostać przeznaczony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod projekt przemysłowy. W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie gminy oraz zgłosić dowolną liczbę gruntów, pod warunkiem, że nie są one włączone w jedną ze Specjalnych Stref Ekonomicznych. W następnej kolejności „pałeczkę” przejmuje PAIH, co wiąże się z audytem wytypowanych działek, wizytacją gminy przez naszych ekspertów oraz profesjonalnym przedstawieniem oferty przed komisją konkursową. Prezentacja ma pełnić funkcje ćwiczeniowe wobec perspektywy realnego spotkania i rozmów z inwestorem w przyszłości. Samorządowcy muszą zmierzyć się ze szczegółowymi pytania dotyczącymi infrastruktury, planów rozwoju gminy czy mediów. Dzięki tym „testom” PAIH zyskuje pewność, iż władze lokalne nie zaprzepaszczą szansy, która może się niebawem pojawić.

Dodatkowo, stoimy obecnie w obliczu zmian w sposobie zarządzania terenami inwestycyjnymi. Nowa Polska Strefa Inwestycji odegra ważną wolę we wzmacnianiu i promocji oferty kraju na arenie międzynarodowej w walce o najbardziej intratne projekty inwestycyjne z całego świata. Zmiany mają zagwarantować sprawiedliwy dostęp do projektów, co będzie sprzyjało zrównoważonemu rozwojowi terytorialnemu Polski.

- Rząd dba o inwestycje w całej Polsce. Chodzi zarówno o przedsięwzięcia dużych zagranicznych firm przywożących do Polski nowe technologie i generujących nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim inwestycje polskich przedsiębiorców. W ciągu trzech lat rząd – w ramach trzech bloków reform - wprowadził już setki zmian korzystnych dla biznesu z Konstytucją Biznesu na czele. By jeszcze lepiej wykorzystać inwestycyjny potencjał Polski, przeprowadziliśmy gruntowną reformę specjalnych stref ekonomicznych. Nowe zasady zaprojektowaliśmy tak, by mogły z nich w większym stopniu korzystać rodzime firmy, a każde miejsce w naszym kraju, gdzie można prowadzić działalność gospodarczą, stało się atrakcyjną strefą inwestycyjną. Dlatego jestem przekonany, że za kolejne dwa lata zainteresowanie konkursem będzie jeszcze większe - podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Informacja o nagrodzonych terenach zostanie umieszczona na portalach PAIH S.A. i regionalnych Partnerów projektu. To właśnie dzięki promocji w konkursie, rozwój zwłaszcza mniej popularnych regionów Polski, zostanie skierowany na nowe tory. Teraz, kiedy grunty są dokładnie opisane, a administracja lokalna gotowa do rozmów z inwestorami, wypatrujemy zwłaszcza tych projektów, które wygenerują wysokojakościowe miejsca pracy, stworzą centra R+D, podniosą poziom innowacyjności regionu, zabezpieczą przed odpływem ludności do większych miast oraz zapewnią transfer nowoczesnych technologii.


Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kontraktów! (PAIH)

 

 

Lp.

Województwo

Zwycięzca 2018

  1.  

Dolnośląskie

Gmina Legnica, teren obręb Bartoszów 2,27 ha

  1.  

Kujawsko-Pomorskie

Miasto Bydgoszcz, teren przy ul. Chemicznej 11,29 ha 

  1.  

Lubelskie

Gmina Zamość, teren Sitaniec – Wolica 20 ha

  1.  

Lubuskie

Gmina Pszczew, teren przy ul. Międzychodzkiej 5,4 ha 

  1.  

Łódzkie

Miasto Bełchatów, teren przy ul. Kwiatkowskiego 5,6 ha

  1.  

Małopolskie

Miasto Oświęcim, teren przy ul. Chemików 2,5 ha

  1.  

Mazowieckie

Gmina Wiskitki, teren przy ul. Błońskiej 9,99 ha

  1.  

Opolskie

Gmina Strzelce Opolskie, teren przy ul. Dziewkowickiej 5,8 ha

  1.  

Podkarpackie

Gmina Sędziszów Małopolski, teren przy ul. Południowej 15 ha

  1.  

Podlaskie

Miasto Bielsk Podlaski, teren przy ul. Wojska Polskiego 4,99 ha

  1.  

Pomorskie

Gmina Słupsk, teren Płaszewko II 25,46 ha

  1.  

Śląskie

Miasto Racibórz, teren przy ul. 1 Maja 8,2 ha

  1.  

Świętokrzyskie

Miasto i Gmina Połaniec, teren „Brzozowa” obszar D 17,79 ha

  1.  

Warmińsko-Mazurskie

Gmina Olsztynek, teren Węzeł Olsztynek Wschód II 18,37 ha

  1.  

Wielkopolskie

Miasto Konin, teren Konin-Międzylesie 6,39 ha

  1.  

Zachodniopomorskie

Gmina Gryfice, teren Strefa B „Przy Lesie” 5,35 ha

 

 


Chcesz poznać więcej szczegółów o terenie inwestycyjnym Sitaniec-Wolica?

Sprawdź na naszej mapie inwestycyjnej ⤵
http://mapa.invest.lubelskie.pl/pl/inwestycje/313


 

źródło: www.paih.gov.pl

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości