Logo portalu

Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie - Województwo Lubelskie podpisało list intencyjny ze Stanem Nevada

Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie - Województwo Lubelskie podpisało list intencyjny ze Stanem Nevada

Delegacja z Województwa Lubelskiego na czele z Wicemarszałkiem Dariuszem Stefaniukiem wzięła udział w Polskim Tygodniu Biznesu i Innowacji w Nevadzie

 

Cykl wydarzeń zainagurowała oficjalna wizytą Prezydenta RP Andrzeja Dudy w dniu 15 czerwca br., a zakończyła 22 czerwca br. wizyta studyjna w kopalni KGHM – największej polskiej inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

Polski Tydzień Biznesu i Innowacji rozpoczął się od spotkania z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas pokazów przygotowanych przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Inżynierowie z Instytutu wzięli udział w wyjątkowych na skalę światową testach systemu zarządzania ruchem  pojazdów bezzałogowych (UTM – Unmanned Aircraft System Traffic Management) w obszarze zurbanizowanym, które odbyły się w mieście Reno. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa była jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. Koordynatorem całego przedsięwzięcia było NASA’s Ames Research Center we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federal Aviation Administration (FAA). W testach wzięły udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym. Pokazy obejmowały dwie lokalizacje – centrum miasta Reno oraz lotnisko Reno Stead. Województwo Lubelskie, podczad pobytu w USA, podjęło rozmowy z Instytutem celem realizacji wspólnych projektów w przyszłości. 

 

Oficjalne otwarcie Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie

Dokładnie w południe, w Nevada Museum of Art Prezydent RP Andrzej Duda oficjalnie otworzył Polski Tydzień Biznesu i Innowacji. Prezydent przyznał, że czuje dumę, że Polska nawiązuje tak silne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, co przejawia się w licznych inwestycjach, a czego najlepszym przykładem jest obecność polskich instytucji, samorządów oraz przedsiębiorców podczas wydarzenia.

W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślił, że wydarzenie jest świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. - Bardzo cieszę się, że bierze w nim udział coraz więcej polskich i amerykańskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli ośrodków badawczych i rozwojowych - mówił i zwracał szczególną uwagę na zaangażowanie Województwa Lubelskiego w nawiązywanie relacji i rozwój jedynego w Polsce, a nawet w Europie, programu akceleracji, który w sukcesami realizowany był we współpracy z Biurem Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego.

 

 

Podpisanie listów intencyjnych

Oficjalne wystąpieni zwieńczyło podpisanie dwóch listów intencyjnych w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pierwszy, pomiędzy Województwem Lubelskim a Stanem Nevada podpisali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk oraz Kristopcher Sanchez – Dyrektor Wykonawczy w Biurze Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego.

Poprzez podpisanie listu intencyjnego strony wyraziły intencję stworzenia i realizacji wspólnego, wieloetapowego programu akceleracji mającego na celu wspieranie przedsiębiorstw w rozwoju ich potencjału biznesowego, umiejętności pozyskiwania finansowania oraz komercjalizacji innowacji, a także rozwoju umiejętności zarządzania przedsięwzięciem.

W najbliższych miesiącach zostaną ogłoszone warunki udziału w projekcie skierowanym do aktywnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli wyjechać do Nevady i wziąć udział w autorskim programie akceleracyjnym.

 

 

Drugi list intencyjny podpisano pomiędzy przedstawicielami Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa oraz KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie prac badawczo-rozwojowych polegających na wykorzystaniu bezzałogowych systemów latających do wykonywania zadań związanych z działalnością górniczą.

 

 

Ostatnim punktem programu, a jednocześnie wizyty Prezydenta RP w Nevadzie było spotkanie z przedsiębiorcami i start’upami z Polski i Nevady. Grupa czterech studenckich start’upów z Nevady, wyłoniona w konkursie, który odbywał się na lokalnej uczelni, przyjedzie do Polski w październiku br. ażeby wziąć udział w dedykowanym programie akceleracji. Podczas wizyty w Polsce zaplanowano również spotkania i rozmowy w Lublinie, na które osobiście zaprosił Wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, który w trakcie sesji zasiadał w komisji oceniającej. Polskę reprezentowało czterech przedsiębiorców, którzy z sukcesem weszli na rynek amerykański i rozpoczęli lub wkrótce rozpoczną działalność na rynku lokalnym. W skład reprezentacji weszło trzech przedsiębiorców z województwa lubelskiego – absolwentów programu akceleracji NLab: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge.

 

  • Spin-O: producent innowacyjnego pieca do wypiekania pizzy w kilka minut. Miniaturowa konstrukcja pozwala na korzystanie z pieca zarówno w domu, jak i na zewnątrz, a możliwość przygotowania potraw nie ogranicza się jedynie do serwowania pizzy. Drugim kluczowym produktem jest food truck, w którym wykorzystaną technologię pieca do produkcji pizzy na skalę masową. https://spin-o.pizza/get-spin-o/
  • Pro-Project Henryk Kartaszyński: Jedyne polskie przedsiębiorstwo produkujące przyrządy do testowania aparatury diagnostycznej wykorzystywanej w stomatologii, radiografii, fluoroskopii, angiografii, mammografii, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej, ultrasonografii i radioterapii. Firma Pro-Project została założona w 1991 r. Tworzenie polskiej myśli technicznej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, zaowocowało zaistnieniem firmy nie tylko na rodzimym rynku, ale także na arenie międzynarodowej, czego dowodem są zdobyte patenty oraz rozległa sieć dystrybucji w ponad 110 krajach. http://pro-project.pl/
  • CMS4Media: grupa medialna skupiająca niezależnych wydawców gazet i portali internetowych oraz nadawców radiowych i telewizyjnych. Ich głównym profil działalności skupia się na dostarczaniu gotowych rozwiązań medialnych: portalu internetowego, aplikacji mobilnej, systemu zarządzania. https://www.cms4media.com/

 

W ramach całego wydarzenia Biuro Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego zorganizowało cykl intensywnych spotkań, prezentacji oraz wizyt studyjnych, w takich przedsiębiorstwach jak Tesla Gigafactory czy Switch, których celem była prezentacja ekosystemu gospodarczego w Stanie Nevada. Przedstawiciele województwa przeprowadzili szereg spotkań i rozmów, których efektem mogą być wspólnie realizowane projekty zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. 

Udział delegacji z Województwa Lubelskiego w Polskim Tygodniu Biznesu i Innowacji w Nevadzie to efekt długofalowej współpracy, której początki sięgają 2015 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza przyjazdowa misja gospodarcza. Oba regiony na mocy zawartego porozumienia konsekwentnie realizują działania mające na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej. W skład delegacji, wraz z przedsiębiorcami oraz pracownikami UMWL w Lublinie, wchodziła również reprezentacja z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W Polskim Tygodniu Biznesu i Innowacji udział wzięli również m. in.: przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,  Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz liczni przedsiębiorcy, a także pracownicy naukowi i przedstawiciele polskich instytucji otoczenia biznesu.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości