Logo portalu

Potencjał Lubelszczyzny dla rozwoju sektora logistycznego

Potencjał Lubelszczyzny dla rozwoju sektora logistycznego

 

 

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się w Polsce rosnące zapotrzebowanie na rozwiniętą bazę logistyczną przeznaczoną m.in. do składowania surowców i towarów oraz możliwości ich szybkiego dostarczenia. Znacząca poprawa infrastruktury drogowej w województwie lubelskim przyczynia się w dużym stopniu do zwiększenia atrakcyjności naszego regionu oraz  rozwoju sektora logistycznego.

 

 

Potencjał sektora logistycznego tkwi w Lubelskiem

Atrakcyjne położenie jest niewątpliwie niepodważalnym atutem regionu oraz szansą do dynamicznego rozwoju sektora logistycznego. Wschodnia granica województwa stanowi granicę strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area). Przygraniczne położenie stanowi szansę na stanie się główną platformą przeładunkową Europy Środkowo-Wschodniej oraz stwarza możliwości rozwoju dla sektora powierzchni magazynowych. Położenie na międzynarodowym szlaku tranzytowym stwarza dogodne warunki dla eksportu. Przez Lubelszczyznę prowadzą najkrótsze szlaki drogowe i kolejowe przez Berlin i Warszawę do Mińska na Białorusi i Moskwy w Rosji, Łucka i Kijowa oraz do Lwowa i Odessy na Ukrainie. Już teraz funkcjonuje kilka centrów logistycznych, m.in.: Emperia Holding S.A., Grupa Schenker i Grupa Raben. Rozwój tej branży jest szczególnie widoczny na terenach przygranicznych. Przykładem może być Miasto Chełm, skupiające wokół Oddziału Celnego, podlegającego pod Urząd Celny w Lublinie, liczne prywatne agencje celne oraz firmy spedycyjne. Jedną z firm, która korzysta z bliskości wschodniej granicy i otworzyła palcówkę terenową w Chełmie, jest firma CEMET S.A. działająca w branży transportowo-spedycyjnej, obsługująca głównie rynki przemysłu cementowego, wapienniczego i energetycznego.

Szczególne znaczenie dla rozwoju sektora ma przebiegająca przez województwo lubelskie Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), łącząca przejście graniczne w Hrubieszowie ze stacją kolejową Sławków (w obrębie Katowic). System kolejowy LHS posiada bezpośrednie połączenie z Kolejami Transsyberyjskimi, co umożliwia połączenia z kolejowym systemem Ukrainy i Rosji, a także umożliwia stworzenie panaeuropejskiego korytarza transportu lądowego Europa-Azja.

Wymagania dla sektora spełnia również gęstość sieci kolejowej, która łączy praktycznie wszystkie najważniejsze ośrodki miejskie i przemysłowe w regionie. Część odcinków funkcjonuje wyłącznie na potrzeby ruchu towarowego. Wyspecjalizowane stacje towarowe umożliwiają sprawny załadunek  i rozładunek towarów wszelkiego typu.

Lotnisko w Świdniku uruchomione w grudniu 2012 stale się rozwija oraz otwiera nowe destynacje. W roku 2016 obsłużyło 377,6 tys. pasażerów oraz wykonano 4,2 tys. operacji lotniczych. W kraju może poszczycić się mianem lidera wzrostu z wynikiem  42,5 %. Możliwości wywozu towarów głównie dla branż motoryzacyjnej, lotniczej i spożywczej ma zwiększyć terminal cargo, którego budowa zakończyła się w kwietniu 2016 roku. 

 

 

Na wzmocnienie efektywności systemu logistycznego wpływa funkcjonowanie terminala przeładunkowego w Małaszewiczach. Utworzony on został w 1993 roku i zajmuje powierzchnię 166 ha. Znajduje się 5 km od granicy z Białorusią, czyli jest położony na głównym szlaku tranzytowym. Wielką szansą dla rozwoju sektora logistycznego w regionie jest projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej łączącej Azję z Europą. Dzięki możliwościom jakie stwarza terminal w Małaszewiczach Polska może być postrzegana przez Chiny jako kluczowy partner w regionie Europy Środkowo - Wschodniej oraz węzeł transportowy w handlu między Chinami i Europą.

 

 

Rozwój sektora możliwy jest dzięki dostępności kadry pracowniczej, którą stanowią absolwenci lubelskich uczelni. W roku akademickim 2015/2016 na kierunkach transport oraz logistyka studiowało ponad 2200 studentów, a 392 osoby ukończyły edukację.

 

Wsparcie lubelskich firm z branży logistycznej w promocji zagranicznej

 

Na portalu gospodarczym województwa lubelskiego pod adresem http://www.invest.lubelskie.pl/pl/oferty-zagranica istnieje możliwość skorzystania z wyszukiwarki ofert współpracy od potencjalnych partnerów biznesowych krajowych i zagranicznych. W chwili obecnej w kategorii transport/logistyka jest ich 38 i na bieżąco pojawiają się nowe. O tym jak korzystać z wyszukiwarki znajdziecie Państwo informację tutaj.

W ramach swojej działalności również Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji wspomagają polskie firmy na światowym rynku. Oddziały WPHI oferują możliwość bezpłatnego uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach oraz prezentacji materiałów informacyjno-reklamowych na stoiskach narodowych podczas imprez wystawienniczych.

 

Imprezy związane z logistyką, w których udział potwierdziły Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji z całego świata:

 

  • BALTTECHNIKA, targi przemysłu maszynowego, 10-12.05.2017, Wilno

  • MODERNPAK, 29. Międzynarodowe Targi Materiałów i Technologii Opakowań, 31.05-3.06, Zagrzeb

  • Transport and logistics, 17-19.10.2017, Antwerpia –Innova; 11.2017, Bruksela

  • SelectUSA Summit Konferencja, wszystkie sektory, 18-20 czerwca 2017, Waszyngton

  • Konferencja nt. inteligentnego transportu World ITS Congress, 29 października – 2 listopada 2017r., Montreal

  • NAACAM Show Targi Motoryzacyjne Durban, 5-7 kwietnia RPA,

  • ALGIERIA INFRASTRUCTURE, 26-28 lutego 2017r., sektor transportu i logistyki

 

Najbliższe wydarzenia krajowe dla sektora logistycznego

 

  • Transport Week 2017, 7-9 marca 2017, Gdańsk

  • Międzynarodowe Targi Transportu Spedycji i Logistyki / Warsaw Truck Show, 22-24 marca 2017 r., Warsaw Expo   -  Nadarzyn k. Warszawy

  • Targi Motorshow 2017, 6-9 kwietnia 2017 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań

  • Targi Gas Show 2017, 7-8 kwietnia 2017 r., EXPO XXI  -  Warszawa

  • LOGISTEX 2017, Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu,  26-27 kwietnia , Sosnowiec

  • Targi Transportu i Spedycji TRANSPORTEX, 26-27 kwietnia , Sosnowiec

  • 15. Forum Młodej Logistyki oraz Targi Pracy Transportu i Logistyki, 9-10 marca 2017, Politechnika Warszawska

 

Źródła:

Analiza atrakcyjności województwa lubelskiego z uwzględnieniem potencjału regionu do przciągania inwestycji zagranicznych, Ageron Polska, Warszawa, 2015

Sektor logistyczny-materiał informacyjny

http://lubelskie.pl/index.php?pid=1076

http://www.pasazer.com/news/33099/prawie,35,mln,pasazerow,w,polsce,w,2016,r.html

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości