Logo portalu

Powiat Kraśnicki - turystyka. Biznes Lubelskie w regionie

Powiat Kraśnicki - turystyka. Biznes Lubelskie w regionie

Powiat kraśnicki zaprasza do skorzystania z oferty aktywnego wypoczynku pieszo, rowerem, samochodem - na dzień, weekend lub kilka dni.

 

Powiat może się pochwalić dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz infrastrukturą gastronomiczną dostosowaną do oczekiwań różnych grup turystów. Ziemia Kraśnicka kryje wiele pięknych, ciekawych i mało znanych miejsc, których urok zaprasza do ponownego przyjazdu. Liczne gospodarstwa agroturystyczne w Wilkołazie, Trzydniku Dużym, Annopolu, Urzędowie, Szastarce, Gościeradowie i Kraśniku zapraszają na rodzinny wypoczynek oraz zapewniają wyżywienie w oparciu o zdrowe produkty pochodzące z gospodarstwa. Kuszą wspaniałe warunki dla grzybiarzy oraz ludzi lubiących wieś, trasy rowerowe, wędkowanie, naturalne źródełka czy ścieżki dydaktyczne. W powiecie kraśnickim jest unikatowa możliwość zapoznania się z ginącymi zawodami, rękodziełem, kulturą ludową, folklorem i kuchnią regionalną.

 

 

Południowo-wschodnia część powiatu kraśnickiego to Roztocze Zachodnie, jedna z najbardziej malowniczych krain geograficznych Polski. Dużą atrakcją powiatu są pięknie wijące się rzeki. Przełom Wisły w Annopolu jest jednym z najbardziej malowniczych na całym jej odcinku. Powiat Kraśnicki słynie ze swej „bogatej rozmaitości”. Od wielu lat uprawą dominującą na terenie jest uprawa maliny. Obecnie uprawa ta stanowi już ponad 50% produkcji krajowej, a powiat zyskał miano „krajowego zagłębia” produkcji malin.  Ziemia Kraśnicka ma liczące już blisko sto lat tradycje w produkcji cegły ceramicznej. Wyroby kraśnickich cegielni cieszą się uznaniem architektów nadzorujących prace renowacyjne w obiektach zabytkowych w całej Polsce. Kraśnicka cegła wykorzystana była m. in. do odbudowania Zamku Królewskiego w Warszawie. Na rynku w Kraśniku dumnie zajmuje swoje miejsce jedyny w Polsce pomnik poświęcony zwykłej cegle.

Nierozerwalną częścią krajobrazu Ziemi Kraśnickiej są drewniane kościoły, kaplice, zespoły dworkowe i pałacowe, wiejskie chałupy, czyli bogate dziedzictwo świeckiego i sakralnego budownictwa drewnianego. Ewenementem w skali kraju jest tak zwana „trójkątna” kaplica w Stróży. Murowana, późnobarokowa (z lat 1766-67) kaplica zbudowana jest na rzucie trójkąta z zaokrąglonymi narożami i kwadratową kruchtą od frontu.

 

Kaplica Św. Trójcy - Stróża 

 

Drewniany kościół z XVII wieku w Borowie, gm. Annopol

 

Kraśnik kryje wiele zabytków, jak choćby kościół parafialny o XV-wiecznym gotyckim rodowodzie, później przebudowany, z renesansowymi nagrobkami Tęczyńskich i klasztor kanoników z 1469 roku w stylu późnego gotyku czy ruiny zamku zwane Zamczyskiem. Zamczysko, będące siedzibą dawnych właścicieli Kraśnika, zachowało się jako wyniosła góra położona na północ od rynku Kraśnika i oddzielona od niego głębokim wąwozem. Obiekt od 1962 r. wpisany jest do rejestru zabytków. Warto też odwiedzić muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, które w interesujący sposób upamiętnia jednostkę kawalerii stacjonującą w mieście w okresie międzywojennym. Jest to jedno z nielicznych muzeów poświęconych pułkowi kawalerii polskiej. W Kraśniku funkcjonuje Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych pod wezwaniem św. Floriana, która posiada ponad 720 eksponatów, m. in. wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy i pomocniczy, sprzęt alarmowy oraz sztandary jednostek straży pożarnych.

 

fot: Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych (Kraśnik)

 

Na terenie powiatu znajdują się zachowane najstarsze obiekty kultury materialnej: drewniane XVIII-wieczne kościoły w Annopolu, Dzierzkowicach, Rzeczycy Księżej, murowane kościoły w Wilkołazie i Popkowicach. Ciekawe obiekty kwalifikujące się do ochrony zabytkowej to stare młyny, tradycyjne obiekty mieszkalne i gospodarcze, jako przykłady zabudowy wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kapliczki i krzyże przydrożne. Z obiektów niesakralnych warto zobaczyć zespół pałacowy Prażmowskich i Suchodolskich w Gościeradowie wraz z parkiem i zachowanym spichlerzem murowanym z II poł. XVIII w. Parki podworskie z ciekawym, niejednokrotnie zabytkowym drzewostanem zachowały się między innymi w Moniakach, Skorczycach, Dzierzkowicach, Popkowicach, Sosnowej Woli, Wilkołazie i Stróży. Na terenie gminy Urzędów na uwagę zasługuje sanktuarium św. Otylii w Urzędowie. Kapliczka, pochodząca z 1890 r. stanowi unikalne miejsce sakralne.

 

 


Wydarzenia kulturalne Powiatu Kraśnickiego

Powiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych w Trzydniku Dużym

 

 

Przegląd od lat organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym. Pielęgnacja tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz ochrona przed zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentacja twórczości kolędniczej, promocja twórców i wykonawców oraz pobudzanie twórczych zainteresowań młodego pokolenia to główne cele przeglądu. W ciągu trzech dni stycznia na scenie gminnego ośrodka kultury występuje około 800 artystów, tj. solistów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych, chórów, zespołów śpiewaczych oraz grup kolędniczych z całego powiatu kraśnickiego. W przeglądzie uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli w różnych kategoriach – soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze, chóry, zespoły i grupy kolędnicze. Wykonawcy śpiewają oryginalne kolędy i pastorałki. Oceniany jest dobór właściwego repertuaru, muzykalność wykonawców, warunki głosowe, aranżacja utworów i efekt artystyczny. Każdy zespół stara się pokazać oryginalną scenografię widowiska, zadziwić muzyką, wyglądem artystycznym i kulturą żywego słowa. W roku 2017 odbył się XVIII Przegląd Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych, w którym swoje umiejętności zaprezentowało 6 grup teatralnych, około 30 młodych wykonawców i 32 podmioty wykonawcze z terenu całego powiatu kraśnickiego. 

 

Międzypowiatowy Festiwal  Orkiestr Dętych w Polichnie

 

Impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Polichnie jest cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i międzypokoleniowych spotkań muzyków. Jako impreza muzyczna stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, gdzie zgrani muzycy zachwycają zgromadzoną publiczność dźwiękami płynącymi z instrumentów. Celem konkursu jest propagowanie twórczości orkiestr dętych oraz gry na instrumentach dętych. Do festiwalowych przesłuchań przystępują gminne, parafialne i młodzieżowe orkiestry dęte z powiatu kraśnickiego oraz powiatów ościennych i województw. Festiwal orkiestr organizowany jest w dwudniowej formule. Odbywają się też parady i przemarsze orkiestr dętych, występy pozakonkursowe oraz koncerty orkiestr dętych, a także gwiazd muzyki popularnej. Na stadionie w Szastarce zbierają się rzesze miłośników muzyki orkiestrowej.

 

 

Ogólnopolskie Plenery Malarskie Artystów Profesjonalistów

Spotkanie malarzy jest kontynuacją plenerów kraśnickich zapoczątkowanych w 1972 roku przez wybitnego kraśnickiego malarza Stanisława Surdackiego. Od 1997 roku współorganizatorem i komisarzem pleneru została artystka malarz Jadwiga Maj. Każdego roku w plenerze uczestniczy około 20 artystów malarzy z całej Polski, Włoch, Białorusi, wśród nich malarze z Pionek, Wrocławia, Radomia, Płocka, Kraśnika, Warszawy, Puław, Chełmna. Inspiracją dla artystów jest piękno przyrody z malowniczymi dolinami rzek i lasami oraz bogactwo zachowanych zabytków Ziemi Kraśnickiej. Pasjonaci malarstwa od lat przyjeżdżają w te okolice i przez prawie dwa tygodnie pracują nad swoimi dziełami. W swoich pracach artyści wykorzystują różne techniki - malarstwo olejne, akwarele, pastele i techniki własne. Efekty prezentowane są na wernisażach organizowanych przez Gminne Ośrodki Kultury, które wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku współorganizują plenery. Jak dawniej są one wielką atrakcją dla mieszkańców powiatu, którzy jak przed laty zabiegają o organizację plenerów w ich miejscowościach.

 

 

XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Plener Malarski odbył się w lipcu 2017 roku w Gminie Gościeradów. Prace artystów malarzy to wyraz ich przeżyć, ich spojrzenia na historie, ich stosunku do współczesności. Pobyt malarzy w Powiecie Kraśnickim bez wątpienia pełni funkcję kulturotwórczą, a obrazy, które tu powstają są dowodem fascynacji naturą, krajobrazem i tradycją. Kontynuacja imprez plenerowych daje szanse i potencjalną możliwość stworzenia na miejscu interesującej i niezwykle cennej kolekcji sztuki współczesnej.

 

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości