Logo portalu

Powiat świdnicki - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Powiat świdnicki - eksport. Biznes Lubelskie w regionie

Z powiatu świdnickiego w świat... Tego możesz nie wiedzieć.

Świdnik - tu nikt nie zadziera głowy do góry, gdy słyszy furkot śmigieł. Tak ma być. Ten dźwięk to kojąca świadomość: „jestem u siebie”. Centralna część województwa lubelskiego i zarazem najmniejszy z jego powiatów. Wokół Świdnika - lotniczego miasta z tradycją, skupione są cztery gminy. I tak jak Świdnik przywołuje skojarzenia z lotnictwem, tak Piaski, Mełgiew, Rybczewice i Trawniki – z rolnictwem. Chociaż region rzeczywiście należy do uprzywilejowanych pod względem żyzności gleby, warto wyjść poza podstawowe skojarzenia i poznać różnorodność bogactwa, jakim powiat świdnicki hojnie obdarowuje całą Polskę, a nawet daje czerpać światu. Okazuje się, że jest to miejsce przyjazne dla pomysłowych, przedsiębiorczych i odważnych ludzi.

Po pierwsze: śmigłowce

O charakterze tego, stosunkowo młodego miasta Lubelszczyzny zdecydował fakt, że w 1939 roku otworzono tu Cywilną Szkołę Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego Rydza. I to właśnie wydarzenie na zawsze zadecydowało o lotniczym charakterze przyszłego Świdnika.

Po wojnie w 1949 r. rozpoczęto tu budowę Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, a powstające obok osiedle baraków dla budowniczych, dało początek miastu. Dziś Świdnik jest ośrodkiem przemysłu lotniczego. Fabryka WSK PZL Świdnik, produkująca śmigłowce, a w swoim czasie również słynne motocykle WSK, to firma z ponad 65-letnim doświadczeniem, która wyprodukowała więcej niż 7400 śmigłowców!

Dzięki zakładom Polska jest jednym z siedmiu krajów, które samodzielnie projektują, produkują, rozwijają i serwisują śmigłowce. To perełka w dziedzinie tego skomplikowanego przemysłu, właśnie dlatego, że można tu wykonać produkt od A do Z.

Od 2010 r. wytwórnia jest częścią grupy Leonardo Helicopters. Pełni rolę kluczowego partnera przemysłowego w sektorze lotniczym, dostarczając struktury lotnicze dla wielu wiodących producentów na całym świecie. Liczby pokazują to najdobitniej: 7400 śmigłowców dostarczonych do ponad 40 krajów i prawie 160 śmigłowców wyprodukowanych w Świdniku, używanych w służbie Polskich Sił Zbrojnych.

 

Konkrety?

 

PZL-Świdnik Śmigłowiec Głuszec
PLZ W-3 PL Głuszec

 

Śmigłowce Sokół, które tworzą trzon wojskowej floty śmigłowcowej w Polsce, służą do transportu (również najwyższych rangą urzędników państwowych), zadań poszukiwaczom-ratowniczych, patrolowych i nie tylko. A ich najnowszy wariant W-3PL Głuszec jest obecnie najnowocześniejszym śmigłowcem w Polskim Wojsku! Sokoły są też od lat wykorzystywane przez polską Policję i Straż Graniczną. Do dziś  prawie 180 Sokołów zostało dostarczonych do ponad 20 odbiorców w więcej niż 10 krajach. Odniosły też ogromny sukces na międzynarodowym, ponieważ są użytkowane w takich krajach jak: Hiszpania, Filipiny, Chile, Włochy.

 

PZL-Świdnik Puszczyk
PZL SW-4 Puszczyk

 

Kolejnym przykładem jest najmniejszy śmigłowiec w „stajni” PZL-Świdnik, czyli SW-4, który sprzedano do tej pory w ponad 40 egzemplarzach na całym świecie. Jego wojskowa wersja służy do szkolenia pilotów w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Ale PZL-Świdnik to nie tylko śmigłowce, to również jeden z najnowocześniejszych i prawdopodobnie największy zakład produkcji kompozytowych materiałów w Polsce.

To wszystko sprawiło, że PZL-Świdnik jest firmą mogąca pochwalić się niemal 1 mld złotych przychodów, a tylko w 2016 roku sprzedaż eksportowa firmy wyniosła 694.926.000 zł.

Tak, Farbotka jest ze Świdnika!

 

Juliana Farbotka Farbotka.pl
Juliana Farbotko

 

Chciała być pedagogiem, a zaczęła projektować torebki. Juliana Farbotko do Polski przyjechała z Mińska. Postanowiła, że będzie mieszkać i tworzyć w Świdniku. Farbotka powstała w 2011 roku. Zaczęło się od szycia torebek dla siebie i znajomych z dżinsu, czyli od kilku zamówień na miesiąc. Przełomem w stronę produkcji z filcu była wizyta w fabryce walonek na Białorusi. Tak pojawił się pomysł na uszycie pierwszej serii unikatowych torebek na większą skalę. Nie jest to zwykła produkcja, bo każda z nich ma swój numer, każda jest inna, niepowtarzalna. Nie ma dwóch takich samych produktów.

Wszystkie torebki są szyte ręcznie w pracowni w Świdniku przy użyciu wysokogatunkowych materiałów.

Torebki Farbotka to nasycone barwami hafty ze słowiańskiej tradycji. Projektantka łączy elementy ze sztuki ludowej krajów słowiańskich z aktualnymi trendami, motywami i fasonami. Dziś to marka rozpoznawalna na całym świecie!

Firma może pochwalić się prestiżowym certyfikatem „Marka Lubelskie”, wyróżniona jako wizytówka Lubelszczyzny, zarówno w kraju, jak i za granicą, jako symbol jakości i innowacyjności.

Kolekcje są zgodne ze światowymi trendami i właśnie dzięki nowoczesnemu designowi Farbotka w tak błyskawicznym tempie zyskała międzynarodową sławę. Wytwory Juliany ze Świdnika doceniane są również w wymagającym świecie celebrytów i blogerek modowych.

Błyskawiczne wywoływanie, czyli Moony Lab

 

Moony Lab Patryk Mucha Adrian Skiba SnapBook
Patryk Mucha i Adrian Skiba | Moony Lab

 

Dwa lata temu Patryk Mucha i Adrian Skiba ze Świdnika postanowili stworzyć alternatywę wobec tradycyjnego, czasochłonnego wywoływania zdjęć i stworzyli aplikację mobilną SnapBook, służącą do wywoływania zdjęć prosto z telefonu. Szybko przyjęła się wśród użytkowników telefonów komórkowych, chcących przenieść uchwycone przez aparat wspomnienia na papier.

Teraz młodzi przedsiębiorcy przenieśli aplikację także na portal internetowy i nazywają się Moony Lab. To jedyna aplikacja i serwis, które w młodzieżowy sposób pozwalają na wydrukowanie fotografii i dostarczenie ich do dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo, wielu produktów, które oferują, nie można znaleźć nigdzie indziej, ponieważ są unikatowe.

Moony Lab wysyła produkty do mieszkańców 55 krajów świata. Oferują foto-książki, magnesy na lodówkę, polaroidy z możliwością podpisu, kwadraty oraz minibooki stworzone specjalnie pod zdjęcia zamieszczane na Instagramie. Pomysłodawcom aplikacji zależy, by zarówno miłośnicy tradycyjnych form, jak fani nowinek, znaleźli coś dla siebie.

Na polskim rynku właściwie nie mają konkurencji. W Moony Lab pracuje osiem osób. To w większości dobrzy znajomi. Siedziba firmy mieści się w Świdniku – tu, gdzie Patryk i Adrian mieszkają i gdzie poznali się kilkanaście lat temu.

Młodzi przedsiębiorcy szybko zrozumieli, że potrzebują własnego sprzętu, który pozwoli im na wydruk zdjęć w wysokiej jakości, dlatego przestali korzystać z usług zewnętrznych drukarni i postawili na samowystarczalność. Opłaciło się.

Dotychczas produkty MoonyLab pojawiły się w 55 krajach, chociażby w Tajlandii czy Singapurze.

Brytyjczycy zachwycają się twarogiem śmietankowym z Piask

 

OSM Piaski
OSM Piaski

 

Do widoku twarogu czy mleka z logo OSM Piaski w sklepach zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale okazuje się, że nie tylko polscy konsumenci sięgają po swoje ulubione twarogi z Piask. Zyskały sławę również w Europie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach działa od 1948 r. Specjaliści od nabiału przez lata wypracowali renomę dostrzeżoną i uhonorowaną w konkursach i plebiscytach o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. To zdobywcy m.in. certyfikatów: „Marka Lubelskie”, „Agro Polska”, „Polski Producent Żywności im. Eugeniusza Kwiatkowskiego”, Zielony certyfikat czy „Doceń Polskie”. To także zdobywca tytułów takich jak: Wojewódzki Lider Biznesu, Lubelski Orzeł Biznesu czy Wojewódzki Lider Smaku.

Spółdzielnia zakwalifikowana do zakładów spełniających wysokie wymogi Dyrektywy Unijnej 92/46/EWG, dystrybuuje swoje produkty na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie eksportuje głównie do sklepów w Wielkiej Brytanii.

Sukces i popularność zawdzięczają ofertą produktów bez dodatku mleka w proszku, konserwantów i ulepszaczy. Na rynek wciąż wprowadzane są nowości, takie jak: produkty bez laktozy: Jogurt naturalny typu greckiego i Kefir. Oferta obejmuje również m.in.: Zsiadłe Mleko, Kefir jak dawniej Mleko Naturalne 2,0% i 3,2 %, , Śmietany, Ser Mozzarella, Jogurt naturalny typu Greckiego.

Ale specjalizacją mleczarni z Piask są wyśmienite twarogi. To aż 70% całego asortymentu.

Wspólnie mogą więcej

 

Grupa Lub Apple
Grupa Lub Apple

 

Zrzeszenie Producentów Owoców "Stryjno-Sad" z Kawęczyna w gminie Piaski powstało 1998 roku z inicjatywy kilku sadowników z gminy Rybczewice. W 2011 roku „Stryjno Sad” został uznaną organizacją producencką. Obecnie liczy 93 producentów owoców z całej Lubelszczyzny. W gospodarstwach produkowanych jest 15 tys ton jabłek rocznie. Głownie są to odmiany: golden delicious reinders, gala, czerwone sporty jonagolda, ligol oraz te bardziej tradycyjne jak szampion, idared i gloster.

Ważną sferą działalności jest także produkcja owoców przemysłowych. Z roku na rok powiększane są nasadzenia owoców deserowych: czereśni, gruszek, i śliwek czarnej porzeczki. W Kawęczynie zlokalizowana jest sortowania, chłodnia i nowoczesne pomieszczenie do pakowania owoców.

Od dwóch lat ZPO Stryjno-Sad jest członkiem grupy największych producentów owoców z województwa lubelskiego, którzy połączyli swoje siły, by powstała spółka LubApple. W jej skład wchodzą jeszcze: Józefów Sad, Witabo, FruVitaLand oraz ZPO Sadpol.

Chęć współpracy i zaangażowanie wszystkich członków grupy sprawiły, że w ciągu zaledwie kilku lat swojej działalności firmie udało im się zdobyć bardzo silną pozycję na rynku polskim, współpracując z największymi sieciami handlowymi w kraju.

Z powodzeniem funkcjonuje również na rynkach zagranicznych, także w Afryce i Azji. Warto wiedzieć, że jabłka z Lubelszczyzny trafiają do takich krajów jak: Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia, Włochy, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Czarnogóra, Albania, Ukraina, Białoruś, Litwa, Kazachstan, Mongolia, Izrael, Jordania, Algieria, Libia, Egipt, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Składowe sukcesu

To tylko wybrane przykłady zarówno firm z tradycją, zakorzenionych na rynku i w świadomości konsumenta, jak i całkiem innowacyjnych przedsięwzięć, które dopiero podbijają świat. Chociaż na ich sukces składa się wielowymiarowe i długoterminowe spojrzenie na biznes, to nie bez znaczenia wydają się warunki dla rozwoju, jakie oferuje powiat świdnicki.

Należeć może do nich zlokalizowany na terenie powiatu międzynarodowy Port Lotniczy Lublin w Świdniku, obsługujący coraz więcej kierunków i pasażerów oraz lokalizacja w samym centrum województwa lubelskiego, a jednocześnie bezpośrednie sąsiedztwo z największym ośrodkiem akademickim Polski Wschodniej.

Do czynników sprzyjających przedsiębiorczości zaliczyć trzeba też komfortowe skomunikowanie trasy S12/17/19, czyli szybkie połączenie z Warszawą, Rzeszowem czy Lwowem, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę i sieć dróg lokalnych. Czysty ekologicznie region daje także możliwości realizowania projektów związanych z ekologicznym rolnictwem i turystyką.

Otwartość na inwestora pokazuje też działalność powiatowych szkół zawodowych, które przystosowują kierunki kształcenia specjalnie od potrzeb lokalnych pracodawców.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości