Logo portalu

Powiat świdnicki - kultura. Biznes Lubelskie w regionie

Powiat świdnicki - kultura. Biznes Lubelskie w regionie

Każdego roku w gminach powiatu świdnickiego odbywają się zarówno kulturalne imprezy cykliczne, jak i wydarzenia organizowane przy specjalnych okazjach. To nie tylko sposób na rozrywkę, ale również doskonała okazja do integracji społeczności i promocja lokalnych walorów gościom z innych miejscowości. Oto kilka wybranych przykładów.

Festiwal Teatrów Błądzących

Miłośnicy kultury scenicznej, teatru młodego i eksperymentalnego, nie mogą przegapić „Festiwalu Teatrów Błądzących”, który corocznie od 2010 roku organizowany jest w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Teatr, który w 2017 roku obchodził 40-lecie swojego istnienia, mieści się na terenie kompleksu pałacowo - parkowego w Gardzienicach (gmina Piaski), z pałacem, spichlerzem i innymi budynkami, które zostały pięknie wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby artystyczne. To tam szkolą się adepci sztuki teatralnej ze wszystkich kontynentów, tam też odbywają się magiczne wydarzenia kulturalne sławiące powiat i województwo na cały świat. W programie festiwalu w 2017 roku znalazło się pięć premier oscylujących wokół tematu przewodniego, którym są wesele i gody. Najważniejszą z nich była inscenizacja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, którą wyreżyserował dyrektor i twórca „Gardzienic” Włodzimierz Staniewski.

Oto filmowa relacja z szóstej edycji festiwalu, która ukazała się na kanale Powiat Świdnik TV:

 

Trawnicka Zaciera

 

Trawnicka Zaciera powiat świdnicki biznes lubelskie w regionie

 

Festiwal Dwóch Dolin "Trawnicka Zaciera" co roku przyciąga rzesze mieszkańców i turystów. Impreza dedykowana lokalnemu przysmakowi, z którego słynie gmina Trawniki – słynnej zacierce, w 2017 roku odbyła się już po raz 14-ty. Trawnicka zaciera to bardzo popularna niegdyś w Trawnikach zupa. Podawano ją na różne sposoby: na mleku, ze skwarkami i cebulką lub z kaszą jaglaną. Wśród atrakcji Festiwalu są występy lokalnych artystów oraz konkursy potraw regionalnych, z wiejskimi przysmakami nawet z XVIII wieku oraz kiermasz rękodzieła artystycznego. Posłuchać można piosenek i przyśpiewek ludowych w wykonaniu artystów walczących o wierzbową piszczałkę.

Dożynki Powiatu Świdnickiego

 

Dożynki powiatu świdnickiego biznes lubelskie w regionie

 

Dożynki powiatowe odbywają się po kolei w każdej z pięciu gmin powiatu świdnickiego. Podczas uroczystości, rozpoczynających się mszą św. odbywa się coroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z roku na rok wieńce dożynkowe zaskakują precyzją wykonania, rozmachem, pomysłowością ich twórców. Z reguły oceniane są w 2 kategoriach: wieńce tradycyjne i wieńce nowoczesne. Imprezy towarzyszące to występy znanych w całym kraju oraz lokalnych wykonawców i grup artystycznych. Podczas dożynek w Piaskach w 2016 roku wystąpiła grupa Kombi oraz Kabaret Młodych Panów, a w 2017 roku gwiazdą wieczoru w Rybczewicach była Doda z zespołem Virgin. Zgodnie z tradycją, dożynki to także wystawy płodów rolnych, czy degustacje smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Podczas „święta plonów” wyróżnieni zostają najlepsi rolnicy z danej gminy, którzy z rąk władz powiatu i gminy otrzymują pamiątkowe statuetki.

Festiwal Flaków w Piaskach

 

Festiwal flaków w Piaskach biznes lubelskie w regionie

 

Sława piaseckich flaków sięga już daleko w Polskę, a zdarza się, że i poza nią. Dla wielu osób, zwłaszcza smakoszy tej potrawy, Piaski są obowiązkowym przystankiem w podróży przez Lubelszczyznę. Przy trasie w kierunku Chełma i granicy z Ukrainą jest w Piaskach słynna restauracja „Rarytas”, w której zawsze jest tłoczno, a większość potraw na stołach gości to właśnie miseczki z wybornymi flakami.

Pierwsze wzmianki o piaseckich flakach można odnaleźć w źródłach z czasów, gdy odbywały się tam słynne targi końskie. Kupcy z całej Polski po udanej transakcji szli na kieliszek wódki i miskę flaków. Gmina Piaski chcąc kultywować tradycje gotowania tej potrawy, co roku organizuje Festiwal Flaków. Podczas imprezy odbywają się liczne degustacje potraw oraz konkurs na najlepsze flaki Lubelszczyzny. Co roku na imprezę przybywa kilka tysięcy osób chcących spróbować piaseckiego specjału. Relacja z imprezy w 2017 roku z powiatowego kanału Powiat Świdnik TV niżej:

 

1050 rocznica Chrztu Polski

 

1050 rocznica Chrztu Polski powiat świdnik Biznes Lubelskie w regionie

 

To przykład wydarzenia organizowanego w powiecie jednorazowo, przy specjalnej okazji. W 2016 roku hucznie świętowaliśmy 1050 Rocznicę Chrztu Polski. We współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida, I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku, powiat przygotował bogaty program, który zapewnił niezapomniane przeżycia uczestnikom obchodów i przybliżył mieszkańcom historię Polski z czasów Mieszka I. Uroczystości rozpoczęła msza św., po niej kolorowy korowód z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i młodzieży udał się na Plac Konstytucji 3 Maja. Tam na uczestników czekała m.in. inscenizacja zaślubin Mieszka z Dobrawą, Chrztu Mieszka, stoiska rzemieślnicze, możliwość degustacji dań staropolskiej kuchni, tańce, konkursy, pokazy jazdy konnej, obrzędy związane z powitaniem wiosny, zabawa przy ognisku, a wszystko to zakończone pokazem ogni.

O wszystkich wydarzeniach, które warto zobaczyć w powiecie świdnickim, z wyprzedzeniem i na bieżąco informuje Biuro Promocji i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Świdniku. Dlatego warto śledzić stronę internetową powiatu i profile społecznościowe: na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości