Logo portalu

Powiat świdnicki - turystyka. Biznes Lubelskie w regionie

Powiat świdnicki - turystyka. Biznes Lubelskie w regionie

Gdy znany youtuber – Amerykanin Ryan Socash w czerwcu 2017 roku odwiedzał powiat świdnicki, nawet nie przypuszczał, że powstanie jeden z najbardziej ekscytujących filmów kiedykolwiek opublikowanych na jego kanale „Kult America”.

W ciągu zaledwie jednej doby spędzonej w Świdniku i okolicach zobaczył mały fragment oferty powiatu skierowanej do turystów. Efekt pracy Ryana niżej, a pod filmem przedstawione są pozostałe atrakcje powiatu świdnickiego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
 

 

Powiat na sportowo

 

powiat świdnicki stacje rowerowe

 

Ci, którzy preferują aktywną formę spędzania czasu, mają możliwość realizacji swoich pasji na różne sposoby – od najbardziej dostępnej, czyli rowerów, przez kajaki, aż po grę w golfa lub tenisa.

W stolicy powiatu – Świdniku istnieje już i jest nadal rozbudowywana sieć ścieżek i pasów rowerowych, a nowe inwestycje drogowe samorządu powiatowego uwzględniają uwagi środowisk rowerzystów, w tym budowę ścieżek z nawierzchni bitumicznej, zamiast kostki. W mieście można też korzystać z pięciu stacji rowerowych (2 powiatowe na 10 rowerów każda, 3 miejskie na 7 rowerów każda), które są zintegrowane z systemem lubelskim. Pierwsze 20 minut korzystania z jednośladów jest bezpłatne, więc poruszanie się po Świdniku nie generuje kosztów. Dodatkowo, samorząd powiatu, jako pierwszy w województwie, ustawił w centrum Świdnika samoobsługową stację napraw rowerów, gdzie każdy może bezpłatnie dokonać naprawy, albo skorzystać z pompki.

Rowery do wypożyczenia dostępne są także w gminach: Mełgiew i Piaski, a stąd już bardzo blisko, by obserwować przyrodę i zwiedzać zabytkowe budowle. Świetnym pomysłem może być rodzinna wycieczka rowerowa do Gardzienic albo Wierzchowisk, gdzie znajdują się niedawno zbudowane, nowoczesne place zabaw, z wieżą widokową (w Gardzienicach), siłownią, czy miejscem na piknik.

 

przystań powiat świdnicki

 

Nie trzeba też mieć świetnej kondycji, ani własnego sprzętu, by podziwiać sielskie krajobrazy powiatu świdnickiego siedząc w kajaku. Istnieją stowarzyszenia oraz firmy, które organizują spływy kajakowe po przebiegających przez powiat rzekach: Giełczew oraz Wieprz. Takie wyprawy mogą być kilkugodzinne, albo nawet kilkudniowe – w zależności od chęci uczestników. Na szlakach kajakowych znajdują się przystanie umożliwiające lądowy odpoczynek, jak choćby ta otwarta w 2015 roku w Trawnikach, zaraz za budynkiem Straży Pożarnej.

Fani, uważanych za bardziej ekskluzywne, form aktywności, mają możliwość skorzystania z pola golfowego lub całorocznych kortów tenisowych. Klub golfowy znajduje się w miejscowości Wierzchowiska tuż przy położonej w zabytkowych dworze „Restauracji Pałacowej” zlokalizowanej nieopodal trasy Lublin – Piaski. Ze stolicy województwa lubelskiego można tam dojechać autem w ciągu 20 – 30 minut, a ze Świdnika w zaledwie 10 minut. Natomiast nowoczesne, całoroczne korty tenisowe zostały otwarte we wrześniu 2017 roku przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Chętni do skorzystania z tej oferty, powinni się kontaktować bezpośrednio z PCEZ, które prowadzi wynajem.

Zabytkowe budowle w powiecie

W każdej z pięciu gmin powiatu świdnickiego znajdują się godne odwiedzenia obiekty architektury. Mowa o pałacach i dworkach, starych obiektach użytkowych, malowniczych ruinach, czy o ultranowoczesnym budynku lotniska Lublin Airport. Dostęp do większości z tych budowli jest całkowicie bezpłatny i otwarty, można więc zapoznać się z nimi z bliska.

 

Podzamcze powiat świdnicki

 

Miłośnikom kultury szlacheckiej polecamy szczególnie odwiedziny kompleksu pałacowo-parkowego w Podzamczu (gm. Mełgiew), gdzie dziś mieści się szkoła podstawowa, wielkiego i wyremontowanego zespołu zabytkowych budynków Teatru Gardzienice (gm. Piaski), czy okazałego pałacu w Wierzchowiskach z tamtejszą restauracją. To tylko przykłady, bowiem tego typu zabytków jest w powiecie świdnickim więcej.

 

Oleśniki powiat świdnicki

 

Poszukiwaczom malowniczych miejsc polecić też można ruiny zboru kalwińskiego w Piaskach (tzw. Kościelec), czy ruiny młyna holenderskiego w Oleśnikach (gm. Trawniki). Młyn stoi na polu tuż obok drogi, wystarczy więc zsiąść z roweru lub wyjść z auta, by już po chwili podziwiać wapienną budowlę w całej okazałości.

 

Młyn Piaski powiat świdnicki

 

Ciekawostką może być fakt, że podobny holenderski młyn z XIX wieku znajduje się w Piaskach i do dziś jest używany w prywatnym gospodarstwie!

Innym interesującym przykładem dawnej architektury jest drewniany dworzec kolejowy w Minkowicach (gm. Mełgiew). Ten zabytkowy obiekt pojawił się w teledysku lubelskiej grupy ComeYah nagranym w 2012 roku do utworu „Na Wschód”. Co ciekawe, wtedy dworzec był inaczej pomalowany niż dziś i jeszcze nie odnowiony.

 

Turystyka wiejska i Jan III Sobieski

 

Sobieszczanka powiat świdnicki

 

Od 2008 roku działa na terenie powiatu „Szlak Jana III Sobieskiego”. Jest to interdyscyplinarne przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez samorządy, organizacje pozarządowe i biznes. Słynny polski król jest historycznie związany z miejscowościami powiatu świdnickiego, tutaj przebywał, posiadał dobra, tędy szedł z wojskami pod Wiedeń. Projekt wydobywa te historyczne fakty, oznacza miejsca związane z Sobieskim, a dzięki zagranicznym funduszom wspiera organizację wiejskiej turystyki i wydarzeń turystycznych. W ramach „Szlaku” powstały więc m.in. gospodarstwa agroturystyczne np. „Sobieszczanka” w Krępcu (gm. Mełgiew), czy lokale jak np. „Komnata Jana III Sobieskiego” w Rybczewicach.

Innym przykładem wiejskiej turystyki na terenie powiatu świdnickiego może być Ośrodek Jeździecki „Dakar” w Trzeciakowie (gm. Mełgiew). Tam można „przechować” konia, nauczyć się jazdy, trenować i wypoczywać.

Znajdzie się też coś ciekawego dla zainteresowanych życiem wsi w przeszłości. W sali przy kościele w Mełgwi działa małe muzeum, po którym można także odbyć wirtualną wycieczkę. Wystarczy wejść na stronę www.muzeummelgiew.pl.

Lotnicze ślady w Świdniku

 

Helikopter powiat świdnicki

 

Stolica powiatu świdnickiego powstała w połowie XX wieku jako osiedle robotnicze wokół fabryki WSK PZL – Świdnik, produkującej m.in. śmigłowce i słynne motocykle WSK. Nic więc dziwnego, że niemal na każdym kroku można spotkać ślady tych lotniczych tradycji miasta. Przy rondzie na Al. Lotników Polskich dumnie stoi na cokole pierwszy produkowany w Świdniku model helikoptera SM-1, w miejscowym MOK jest stała ekspozycja „wuesek”, a w „Strefie Historii” działającej w budynku „Galerii Venus” można zapoznać się ze szczegółami dumnej historii lotniczego miasta. Nikogo też nie powinien zdziwić na ulicy warkot śmigieł przelatującego helikoptera.

Cykliczne imprezy w gminach

 

Zaciera powiat świdnicki

 

Poza wydarzeniami organizowanymi ze specjalnej okazji jak np. 700-lecie Mełgwi w roku 2017, w gminach powiatu świdnickiego odbywają się od wielu lat święta regionalnych potraw. W Trawnikach jest to „Zaciera”, a w Piaskach „Flaki”. Podczas tych wydarzeń odbywają się degustacje, konkursy potraw, są też występy artystyczne i atrakcje dla dzieci.

 

Dożynki powiat świdnicki

 

Nie można zapomnieć o tradycyjnych Dożynkach Powiatowych, które organizowane co roku w innej gminie powiatu. W 2017 roku w Rybczewicach gwiazdą wieczoru była Doda, rok wcześniej w Piaskach na scenie rządził Kabaret Młodych Panów oraz zespół Kombii. Wszystkie imprezy w powiecie cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Słowiańskie kurhany w środku lasu

We wrześniu 2017 r. zostały wpisane do rejestru zabytków słowiańskie kurhany sprzed ponad 1000 lat, które odkrył w lesie w Podzamczu (gm. Mełgiew) zespół archeologa Rafała Niedźwiadka. Cmentarzysko może być świetnym powodem do leśnego pouczającego spaceru całą rodziną! Szczegółowe informacje w poniższym filmie z kanału YouTube: Powiat Świdnik TV.

Miejsca pamięci o tragicznej przeszłości

 

Trawniki powiat świdnicki

 

Podczas wypraw po powiecie świdnickim warto na chwilę zatrzymać się i zadumać nad losem ofiar II wojny światowej. Na terenie powiatu znajdują się miejsca tragiczne i smutne, jak pozostałości hitlerowskiego obozu pracy w Trawnikach, czy leżąca w lesie w Pełczynie mogiła zbiorowa 60 Dzieci Zamojszczyzny, które zmarły podczas transportu do obozu zagłady zimą 1941 r. Mogił, wojennych cmentarzy, kopców i pomników jest na terenie powiatu bardzo dużo i każde z nich zasługuje na uwagę i pamięć. Pełny wykaz zabytków, także tego typu znajduje się na stronie www.powiatswidnik.pl w zakładce Turystyka.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości