Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Powiat świdnicki - wizytówka samorządu. Biznes Lubelskie w regionie

poniedziałek, Październik 23, 2017

Przekonaj się, jak różnorodny jest powiat świdnicki

 

biznes lubelskie w regionie powiat świdnicki

 

Region położony w centrum województwa lubelskiego tuż obok Lublina. Stolicą powiatu jest Świdnik - 40. tys. miasto, które szczyci się tradycjami lotniczymi sięgającymi czasów międzywonejnnych. To tutaj produkowano słynne motocykle WSK, a do dziś istnieje największa fabryka helikopterów w Polsce. Tu też od 2012 roku funkcjonuje międzynarodowe lotnisko Lublin Airport. Pozostałe cztery z pięciu gmin powiatu świdnickiego mają charakter rolniczy i z powodzeniem wykorzystują swój potencjał dzięki uprawom zbóż, rzepaku i sadownictwu.

 

Sprzyjająca infrastruktura

Z powiatu świdnickiego blisko jest do Warszawy, Rzeszowa, czy Lwowa. Doskonałe skomunikowanie z największymi ośrodkami miejskimi w Polsce oraz za wschodnią granicą zapewniają wyremontowane drogi krajowe przebiegające przez powiat. Dzięki rekordowym inwestycjom od 2015 roku także drogi w regionie zyskują nowoczesne oblicze. Nie można też zapomnieć o udogodnieniach dla rowerzystów - pasach i ścieżkach rowerowych, zadaszonych parkingach pod szkołami, czy o rowerze miejskim w Świdniku, który zintegrowany jest z systemem lubelskim. Samorząd powiatowy jako pierwszy w województwie ustawił w Świdniku samoobsługową stację naprawy rowerów, gdzie bezpłatnie można dokonać drobnych prac przy jednośladzie, ale też napompować koło roweru, wózka inwalidzkiego albo dziecięcego. To świetne informacje dla tych, którzy szukają idealnego miejsca do życia lub prowadzenia biznesu.

Inwestycje w oświatę i nie tylko

Powiat świdnicki może się także pochwalić inwestycjami w oświatę i infrastrukturę sportową. Szkoły średnie współpracują z pracodawcami i kształcą np. w kierunkach poszukiwanych przez przemysł lotniczy, górniczy, czy kolejowy. Współpraca szkół z uczelniami wyższymi ułatwia przyszłym studentom start w przyszłość. Całości obrazu edukacji w powiecie dopełniają nowoczesne obiekty sportowe powstające zarówno w gminach wiejskich, jak i w stolicy regionu. Dla przykładu we wrześniu 2017 r. otwarte zostały nowoczesne, całoroczne korty tenisowe, które już służą m.in. uczniom Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.

Lokalne tradycje są ważne

Mieszkańcy powiatu wraz z samorządem lokalnym aktywnie działają na rzecz kultywowania lokalnych tradycji. Organizowane są święta związane z kulinariami, jak Trawnicka Zaciera. czy Piaseckie Flaki. To ostatnie wydarzenie odbywało się w 2017 r. po raz dziesiąty i znów przyciągnęło tysiące osób chętnych do spróbowania piaseckiego specjału. Co roku w kalendarzu są także powiatowe i gminne dożynki, a przy specjalnych okazjach, jak 1050 Rocznica Chrztu Polski odbywają się oryginalne inscenizacje. Powiat świdnicki ma też zaszczyt gościć na swoim terenie Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, który w 2017 r. obhodził swoją czterdziestą rocznicę istnienia. ta kulturalna inwestycja zlokalizowana w zabytkowym gardzienickim pałacu rozsławia województwo i powiat na cały świat.

To tylko część informacji o powiecie świdnickim. Żeby dowiedzieć się więcej przyjedź i przekonaj się sam, jak ciekawe i różnorodne jest to miejsce.

Chcesz być na bieżąco?

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.powiatswidnik.pl.