Logo portalu

Projekt ELISE - współpraca na rzecz budowania ekosystemu opartego na transferze wiedzy i technologii w obszarze life science

Projekt ELISE  - współpraca na rzecz budowania ekosystemu opartego na transferze wiedzy i technologii w obszarze life science

Life science to hasło, które w sposób szczególny łączy nauki koncentrujące się na organizmach żywych: od biologii poprzez biotechnologię, farmację aż po biomedycynę. 

 

Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w biologii molekularnej i biotechnologii pozwala na daleko posuniętą specjalizację badań w ww. obszarze, wymagając jednocześnie łączenia różnych dyscyplin naukowych. Warto podkreślić, że badania prowadzone w obszarze life science dostarczają wyników przełomowych, w istotny sposób zmieniających np. dotychczasowe metody leczenia. Dlatego też dziedziny naukowe oraz gałęzie gospodarki, które zalicza się do life science, takie jak chociażby farmacja, biotechnologia, biomedycyna, bioinformatyka czy inżynieria medyczna postrzegane są jako kluczowe obszary innowacyjnej gospodarki. Fakt, że dotykają one kwestii zdrowia, żywienia czy aktywnego stylu życia sprawia, że mają tak praktyczny wymiar i wpływ na ogólną jakość życia społeczeństw.

Rozwój w ww.  dziedzinach naukowych ma międzysektorowy i globalny charakter, co oznacza ogromne możliwości wprowadzenia na rynek  innowacyjnych produktów i usług. Ta specyfika pociąga za sobą bardzo złożone uwarunkowania o charakterze technologicznym, infrastrukturalnym, ekonomicznym prawnym i wreszcie kadrowym. Żeby im sprostać konieczne jest stworzenie specjalnego środowiska  - swoistego ekosystemu - sprzyjającego wymianie wiedzy i współpracy różnych podmiotów na rzecz rozwoju badań oraz wykorzystania ich wyników w  praktyce gospodarczej.  

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak taki ekosystem powinien wyglądać w województwie lubelskim samorząd województwa przystąpił do projektu European Life Science Ecosystems (ELISE) realizowanego przez osiem podmiotów z terenu Unii Europejskiej, a finansowanego w ramach programu Interreg Europa ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Politechnika w Kownie (Litwa) - lider projektu, Region Centralny Dolina Loary (Francja), ASTER (Agencja Innowacji Regionu Emilia Romania, Włochy), Województwo Lubelskie, Region Koszyce (Słowacja), Cassovia Life Science (Słowacja), BioCon Valley Association (w Regionie Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy) i  Life Science Nord (Hamburg and Schleswig-Holstein, Niemcy) zamierzają wspólnie wypracować rozwiązania wspierające rozwój obszaru life science jako istotne składowe polityk innowacji (RIS3) poszczególnych regionów.  Założeniem projektu ELISE jest stworzenie lub -  tam gdzie  już istnieją -  wzmocnienie regionalnych ekosystemów life science, a także przeanalizowanie możliwości utworzenia  ekosystemu  o wymiarze europejskim.

W województwie lubelskim funkcjonuje wiele elementów sprzyjających rozwojowi nauk o życiu. Pod względem liczby studentów region znajduje się w czołówce, a szczególną rolę odgrywa tu miasto Lublin, które jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce.  Spośród 18 szkół wyższych 12 kształci studentów na kierunkach, które należą do obszaru projektowego. Doskonała infrastruktura zarówno uczelni jak i instytutów badawczych umożliwia prowadzenie badań i zdobywanie wiedzy nie tylko w komfortowych warunkach, ale przede wszystkim na światowym poziomie. Wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt oraz know-how to także ogromne możliwości współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi a biznesem. Zwiastunem zacieśnienia takiej współpracy jest aktywność przedsiębiorców z sektora spożywczego, medycznego, chemicznego czy ochrony środowiska, w tym tych zrzeszających się w strukturach klastrowych jak Klaster Lubelska Medycyna czy Lubelski Klaster Biotechnologiczny.

Projekt ELISE ma pomóc odpowiedzieć na pytanie jak usprawnić współpracę pomiędzy poszczególnymi aktorami systemu (naukowcami, przedsiębiorcami, szpitalami, organizacjami pacjentów, administracją publiczną) tak by w pełni wykorzystać zarówno możliwości poszczególnych uczestników jak i samego systemu. Kluczową rolę w tym procesie odegra możliwość zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w krajach uczestniczących w projekcie. Dotychczas przeanalizowane zostały słabe i mocne strony lubelskiego ekosystemu, a także zidentyfikowane główne ograniczenia dla jego rozwoju. Prace te zostały wykonane z dużym zaangażowaniem regionalnych partnerów uczestniczących w posiedzeniach Regionalnej Grupy Interesariuszy, a ich wyniki zaprezentowane na forum międzynarodowym podczas spotkań projektowych. 

Ogólne informacje o projekcie, dane kontaktowe a także aktualności dotyczące kolejnych realizowanych działań można znaleźć na:

stronie projektu: www.interregeurope.eu/elise

stronie poświęconej Regionalnej Strategii Innowacji: www.rsi.lubelskie.pl

oraz w mediach społecznościowych:  

Twitter @EliseEcosystems,

Facebook @ELISE - Life Science Ecosystems.

 

 

 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości