Logo portalu

Przedsiębiorco! Sprawdź co zrobić gdy odczuwasz pierwsze symptomy pogarszającej się kondycji Twojej firmy.

Przedsiębiorco! Sprawdź co zrobić gdy odczuwasz pierwsze symptomy pogarszającej się kondycji Twojej firmy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw stanowi istotny problem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Każdego roku ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw staje w obliczu bankructwa. W wyniku tego zjawiska pracę traci ok. 1,7 mln osób. 

reborn_0.png

Jednym z kluczowych wniosków płynących z realizacji projektu REBORN, jest brak wystarczającej wiedzy przedsiębiorców w zakresie identyfikacji pojawiających się trudności oraz trudności w znalezieniu instytucji świadczących pomoc w zakresie przeciwdziałania upadłości. Tym czasem wczesne zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiednich działań może zapobiec poważnym konsekwencjom w przyszłości, w tym, w skrajnych przypadkach, upadłości firm. 
 
W  odpowiedzi na ten problem prezentujemy Państwu wykaz regionalnych Instytucji Otoczenia Biznesu oraz podmiotów, które mogą być instytucją pierwszego kontaktu, w zakresie rozpoznania potrzeb, niedoborów i optymalizacji procesów biznesowych. 
Ze względu na różnorodną specyfikę przedsiębiorstw, przedmiotowe zestawienie stanowi jedynie zestaw dobrych praktyk i rekomendacji, będzie stale aktualizowane i poszerzane o wykaz podmiotów świadczących usługi na rzecz wspierania przedsiębiorczości. 
 
1. Audyt i optymalizacja procesów biznesowych / Pierwsze symptomy pogarszającej się kondycji firmy
 
Pierwsze symptomy pogarszającej się kondycji firmy, to bardzo istotny znak i wskazówka, która powinna stanowić powód do zasięgnięcia opinii eksperta, który zweryfikuje i poukłada kluczowe  procesy biznesowe. Ich właściwa optymalizacja jest nie tylko kluczem do sukcesu, ale najczęściej istotą przetrwania przedsiębiorstwa na turbulentnym i stale zmieniającym się środowisku rynkowym. 
 
Procesy biznesowe zachodzą w każdej jednostce gospodarczej, bez względu na jej wielkość, branżę i obszar geograficzny, w którym działa. Mają istotny wpływ na szybkość realizacji zamówień oraz koszty prowadzenia działalności. 
 
Większość organizacji gospodarczych opiera swoją działalność o realizację mniej lub bardziej złożonych procesów biznesowych tj. produkcja, magazynowanie, dystrybucja, transport i logistyka. Każdy biznes bez względu na wielkość musi wypracować sobie zdolność do konkurowania w swojej branży. 
 
W średnich i dużych firmach procesy biznesowe przenikają różne struktury i poziomy odpowiedzialności.  Dlatego, często nie jest możliwe z poziomu jednego managera odkrycie przyczyn powstawania tzw. wąskich gardeł i znalezienie sposobu na ich eliminację. W małych przedsiębiorstwach, problem dość często dotyczy koncentracji decyzyjnej i utartych wzorców zachowań.
 
Optymalizacja krok po kroku:
  • przeprowadzenie audytu prowadzonych procesów biznesowych,
  • analiza i pomiar,
  • opracowanie rekomendacji i wskazanie obszarów do zmiany.
 
Korzyści wynikające z optymalizacji:
  • zdolność przedsiębiorstwa do efektywnego funkcjonowania i generowania przychodów,
  • poprawa płynności finansowej,
  • konkurencyjność przedsiębiorstw,
  • przypisanie konkretnych zadań do odpowiednich ekspertów,
  • uporządkowanie działań i ścieżek decyzyjnych,
  • automatyzacja procesów,
  • wdrożenie efektywnych systemów do zarządzania wewnątrz firmy,
  • zintegrowanie danych z wielu źródeł – wykreowanie potencjału analitycznego i raportowego,
  • poprawa obiegu dokumentacji,
  • obniżenie wielu kosztów stałych.
Istota wprowadzenia zmian:
Osiąganie przewagi konkurencyjnej, jest jest jednym z ważniejszych o ile nie najważniejszym elementem warunkującym przetrwanie przedsiębiorstwa w konkurencyjnym otoczeniu biznesowym i jednocześnie staje się coraz trudniejsze. Przedsiębiorstwa robią co mogą, aby zapewnić sobie przychody na poziomie gwarantującym przetrwanie. Często przyjęty na początku model biznesowy ulega erozji i staje się nie adekwatny do coraz szybciej zachodzących zmian gospodarczych. Usprawnienie procesów wewnątrz organizacji, większa kontrola kosztów i podejmowanych działań i weryfikacja początkowych założeń biznesowych może pozwolić na zmodyfikowanie oferty i być pierwszym krokiem do pozyskania nowych klienów. 
 
Projekty wspierające 
Polityka Nowej Szansy - Instrument Pomocowy oferowany przedsiębiorcom 
  • Instrument pomocowy oferowany przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji, przewidziany ustawą z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Jest odpowiedzią na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie. Budżet projektu to maksymalnie 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat, co w sumie daje maks. 1,2 miliarda złotych oraz środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021, min. 600 mln zł w 2020 roku.
Lubelska Fundacja Rozwoju 
  • "Outplacement – to się opłaca” – oferta dla osób zagrożonych zwolnionych i zwolnionych z zakładow pracy, objętych procesami restrukturyzacyjnymi z przyczyn niedotyczących pracownika. Komopleksowy program outplacemnetu, ukierunkowany na dostosowanie do zmian gospodarczych. 
Projekt Early Warning
  • System wsparcia przedsiębiorstw w trudnościach. Do projektu może zgłosić się każdy przedsiębiorca, który zauważył pierwsze oznaki potencjalnego kryzysu.
  • W ramach projektu została stworzona sieć konsultantów i mentorów. Konsultanci są odpowiedzialni za przeprowadzenie wstępnej diagnozy firmy i skierowanie przedsiębiorcy do dalszej pracy z mentorem lub, w trudniejszych sytuacjach, do doradcy restrukturyzacyjnego.
Badanie "Jak lubelskie firmy reagują na sytuację wywołaną COVID-19"
  • Ankieta skierowana jest do grupy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i dotyczy skali spodziewanych trudności, działań podejmowanych przez firmy oraz oczekiwanej pomocy. Analiza wyników dostarczy odpowiedzi na pytania jak poszczególne sektory gospodarki odczuwają skutki pandemii oraz które z działań prewencyjnych są najczęściej podejmowane przez firmy.
Projekt PARP - Reorganizacja i przekazanie firmy 
  • sukcesja w firmach rodzinnych - wsparcie doradców, którzy zdiagnozują sytuację w firmie, wskażą potencjalne szanse i zagrożenia oraz pomoc w zaprojektowaniu sukcesji pod względem prawnym, finansowym i organizacyjnym.
  • sukcesja w firmach rodzinnych - środki na wsparcie dla przedsiębiorców w zaprojektowaniu procesu sukcesji w wymiarze prawnym, finansowym i organizacyjnym oraz środki na projekty szkoleniowe lub doradcze, zwiększające zdolności adaptacyjnych firm rodzinnych z sektora MMŚP w sukcesji.
  • nowy start - działania szkoleniowe, w szczególności z: technik analiz przyczyn niepowodzenia w ramach poprzedniej działalności gospodarczej, planowania kierunków rozwoju przedsiębiorstwa oraz sposobu analizy luk kompetencyjnych na poziomie przedsiębiorstwa biorącego udział w projekcie,działania szkoleniowe dotyczące wsparcia w prowadzeniu obecnej działalności gospodarczej,
Projekt "Akademia Pozytywnej Zmiany"
  • projekt ogólnopolski, w 100% darmowy, obejmujący program szkoleniowy dla firm, które w ciągu ostatnich 2 lat poniosły porażkę biznesową - zamknęły swoją działalność, i w ciągu ostatnich 6 miesięcy otworzyły się na nowo. Oferowany jest udział w szkoleniach, indywidualnym doradztwie i coachingu. Efektem jest stworzenie strategii biznesowej.
Projekt "Nowy strat - nowe perspektywy!"
  • Projekt realizowany na terenie całego kraju. Inicjatywa przeznaczona jest dla MŚP, którzy w czasie 24 miesięcy zaprzestałeś działalności gospodarczej i wznowili ją w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Bezpłatne szkolenia oraz doradztwo z zakresu m.in. zarządzania, prawa, finansów, identyfikacji kluczowych kompetencji w danej branży. 
Projekt PARP "Nowy Start" 
  • Program „Nowy start” skierowany jest do przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.
  • firmy uzyskają pomoc w identyfikacji przyczyn niepowodzenia i rozwoju kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości; pomoc w adaptacji do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych oraz konkurencji a także w przeszkoleniu już zatrudnionych pracowników.
  • Program zakłada wsparcie w postaci szkoleń oraz doradztwa realizowanego w formie indywidualnych spotkań.

 

 
Instytucje Doradcze
Stowarzyszenie Interim Managers
  • To instytucja, która wkracza na określony czas do struktury organizacji i realizuje zdefiniowane co celu i zakresu działania, nakierowane na osiągnięcie konkretnych, ustalonych rezultatów biznesowych. Wszelkie podejmowane czynności oparte są na współpracy i partycypacji w ryzyku i zyskach w odniesieniu do zamierzonego efektu. Najważniejszym aspektem pracy Interim Managera jest podniesienie wartości organizacji w danym obszarze i realizacja konkretnego celu.
Netrix Group Sp.z o. o.
  • Zakres świadczonych usług: doradztwo ogólne, opracowanie strategii CSR, audyt innowacji, doradztwo we wdrażaniu innowacji, optymalizacja finansowa przedsiębiorstw, doradztwo biznesowe, pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, optymalizacja procesów biznesowych pod kontem outsourcingu, modelowanie procesów biznesowych pod kontem wdrożeń rozwiązań informatycznych, doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, akredytowane szkolenia. 
nFactor 
  • Zakres świadczonych usług: m. in.  szczegółowy audyt, opracowanie i wdrożenie strategii rynkowych oraz związane z nimi strategie sprzedażowe, modele operacyjne i polityki, które zapewniają realizację założonych celów, modelowanie i doskonalenie narzędzi HR.
Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji 
  • Zakres świadczonych usług: bezpłatne porady z zakresu informacji patentowej i prawa, specjalistyczne ekspertyzy rzeczoznawców z różnych dziedzin, szkolenie skierowane do osób fizycznych i firm, m. in. zarządzanie ludźmi, zarządzanie czasem, rekrutacja i selekcja pracowników, zarządzanie strategiczne- jak udoskonalać funkcjonowanie firmy.
Fundacja Promocji Edukacyjne Orylion
  • Zakres świadczonych usług: szkolenie, usługi doradcze; dotacje na inwestycje, sporządzenie wniosków o dotację, zarządzenie i realizacja projektów, tworzenie biznesplanów, doradztwo biznesowe, w tym: audyt, opracowanie strategii rozwoju, analiza możliwości eksportowych, controlling, doradztwo w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw i grup kapitałowych, w tym operacyjnej i finansowej, przygotowanie planów naprawczych i restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Fundacja Inicjatyw Menedżerskich 
  • Zakres świadczonych usług: kursy i doradztwo, pomoc w opracowaniu dokumentów strategicznych, wdrażanie i doskonalenie systemów zarządzania, audyt i diagnoza organizacji. 

 

Instytucje finansowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych 
  • W uzasadnionych przypadkach trudności przedsiębiorca może skorzystać z prawa rozłożenia składek ZUS na raty lub w szczególnych okolicznościach może starać się o umorzenie należności.  
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości 
  • Wojewódzka jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej utworzona na mocy uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 28 maja 2007 r. w sprawie utworzenia Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
  • Agencja jest jednostką budżetową, wykonuje zadania związane z realizacją działań na rzecz przedsiębiorczości w ramach RPO WL.
Lubelska Fundacja Rozwoju
  • Swoje cele realizuje poprzez instrumenty tj.: szkolenia, doradztwo, poręczenia kredytowe, gwarancje, pożyczki, venture capital, Business Angels, dotacje w ramach funduszy UE, kojarzenie przedsiębiorców.
  • LFR prowadzi fundusz poręczeniowy w ramach Polskiego Funduszu Gwarancyjnego Sp. z o. o. i prowadzi Lubelskie Fundusz Kapitałowy  Sp. z o. o. LFR jest koordynatorem sieci Enterprise Europe Network East Poland.
Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 
  • Zakres świadczonych usług: doradztwo w zakresie rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej, udzielanie informacji w zakresie zewnętrznych źródeł finansowania, organizacja szkoleń, udzielanie pożyczek gotówkowych i dotacji, pomoc w nawiązywaniu kontaktów handlowych.
Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości 
  • Zakres świadczonych usług: usługi doradcze w zakresie innowacji i transferu technologii, usługi informacyjne i doradcze, szkolenia, przygotowanie wniosków aplikacyjnych do PUP, RPO WL, Biznesplanów do banków/ instytucji finansowych, usługi finansowe  (pożyczki, poręczenia).
Polska Fundacja Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”
  • zakres świadczonych usług: kształcenie kadr MŚP, szkolenia specjalistyczne przygotowywane indywidualnie pod potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa, kompleksowa analiza potencjału menadżerskiego (M-ASTRA), fundusz pożyczkowy (pożyczki dla MŚP)
Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu
  • Zakres świadczonych usług: ocena pomysłu/ projektu, ekspertyzy i analizy, specjalistyczne szkolenia, przygotowanie profesjonalnego biznesplanu, coaching, organizacja spotkania projektodawcy z inwestorem, finansowanie wybranych przedsięwzięć. 
 
2. Restrukturyzacja
 
Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić firmę na skraj upadłości; błędy w zarządzaniu, niewielkie doświadczenie biznesowe, utrata płynności finansowej czy zadłużenie. Można jednak temu zapobiec reagując w odpowiednim momencie i podejmując odpowiednie kroki. Specjalistą, który pomaga zagrożonym przedsiębiorcom jest doradca restrukturyzacyjny. 
 
Kim jest doradca restrukturyzacyjny?
 
To nowa profesja, która została utworzona z początkiem 2016 r. i zastępuje rolę syndyka. Poza zmianą nazwy, doradca restrukturyzacyjny uzyskał szersze kompetencje, ponieważ może pełnić funkcję zarówno nadzorcy jak i zarządcy restrukturyzacji oraz zarządcy egzekucji.
 
Doradca restrukturyzacyjny jest zawodem regulowanym i może być wykonywany tylko po zdobyciu licencji nadawanej przez Ministra Sprawiedliwości. Licencję otrzymują osoby, które zdały egzamin potwierdzający wiedzę z zakresu prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego, gospodarczego, podatkowego, jak też ekonomii, zarządzania i finansów. Doradca obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie OC za ewentualne szkody wobec przedsiębiorców wyrządzone w związku z pełnioną funkcją. 
 
Uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego:
 
Doradca restrukturyzacyjny ma uprawnienia w ramach postępowania sądowego, ale może również świadczyć następujące usługi:
  • poradnictwo restrukturyzacyjne i sporządzanie opinii prawnych – m. in. doradzanie przedsiębiorcom, jak pozyskać nowe finansowanie, jak zrestrukturyzować firmę, jaki kierunek działań obrać, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa,
  • doradztwo wobec przedsiębiorstw niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością  - w zakresie wyboru rozwiązań prawnych, mających zminimalizować ryzyko związane z upadłością, w zakresie kontaktów i negocjacji z wierzycielam,
  • reprezentowanie przed sądem – w sprawach związanych z upadłością konsumencką, upadłością przedsiębiorcy i restrukturyzacji przedsiębiorstw,
  • przygotowanie przedsiębiorstwa do procesu upadłości – jeżeli nie pomogły inne kroki i nie pozostała już inne możliwości. 
Celem działalności doradcy restrukturyzacyjnego jest podęcie tego rodzaju czynności, które poprzez właściwą  restrukturyzację, pozwolą uniknąć likwidacji przedsiębiorstwa.
 
Lista osób, które posiadają aktualną licencję doradcy restrukturyzacyjnego, umieszczono na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - DORADCY RESTRUKTURYZACYJNI 
 
Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie doradcy po nazwisku, numerze lub mieście lub pobranie pełnej listy wszystkich doradców restrukturyzacyjnych. 
 
Tarcza antykryzysowa
 
Koronawirus negatywnie wpływa na polską i światową gospodarkę. Wiele firm staje w obliczu zwolnień i wstrzymania działalności. W łagodzeniu skutków epidemii pomogą kolejne rozwiązania przygotowane przez rząd. Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, w szczególności ochronie zatrudnienia i zachowania płynności finansowej w firmach. To dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm. 
 
 
Pomocne artykuły:
 
 
Pozostałe Instytucje Otoczenia Biznesu Funkcjonujące w Województwie Lubelskim:
 
 

Zapraszamy Państwa do indywidualnego kontaktu z pracownikami Punktu Kontaktowego dla Przedsiębiorców w Trudnościach, którego kompetencje są częścią zadań realizowanych przez  Odział Wspierania Przedsiębiorczości. W trakcie spotkania  będziemy mogli omówić specyfikę trudności i wskazać dostępne rozwiązania, narzędzia, instytucje i/lub podmioty, które sąkompetentne w zakresie udzielenia dedykowanej pomocy.

 

Punkt Kontaktowy dla Przedsiębiorców w Trudnościach

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

ul. Grottgera 4, 20-029 Lublin

Osoba do kontaktu: Pani Agata Nowak – Godziszewska

e-mail: agata.nowak@lubelskie.pl

tel. 81 537 16 18

reborn_0.png

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości