Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Relacja z seminarium "Współpraca z Francją"

piątek, Marzec 11, 2016

Seminarium „Współpraca z Francją” organizowane przez zespół Biznes Lubelskie we współpracy z Francusko-Polską Izbą Gospodarczą odbyło się 10 marca i przyciągnęło grono przedsiębiorców z województwa, zainteresowanych rynkiem francuskim.

Należy podkreślić, że Francja to dziś szósta gospodarka świata, trzecia Europy oraz piąta potęga importowa. Kraj ten jest czwartym odbiorcą polskiego eksportu – najważniejsze kategorie eksportowe to: sprzęt elektryczny, maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy i części do pojazdów, meble i wyposażenie wnętrz, guma i kauczuk oraz wyroby z nich.

W pierwszej części spotkania przedstawicielki Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCI France Pologne) przedstawiły ekonomiczne aspekty rozwijania współpracy gospodarczej we Francji oraz specyfikę tego rynku.

Jak wynikało z prezentacji, firmy zainteresowane eksportem do Francji powinny mieć przygotowane broszury i ofertę w języku francuskim, a także mieć w zespole osobę francuskojęzyczną – do kontaktu. Warto też zainwestować w badanie rynku, bo straty wynikające z eksportu „niedopasowanych” produktów mogą okazać się większe niż - nawet droga - analiza. We Francji są duże różnice w rozmiarach i rodzajach produktów (np. sery, wędliny, rozmiary poduszek). Czasem nawet opłaca się przemyśleć kwestię zmiany opakowania, nazwy czy logo produktu, bo francuski rynek jest mało otwarty na „obce” towary (mentalność patrioty zakupowego).

W dalszej części seminarium nie zabrakło też informacji o prawnych aspektach działalności we Francji, sprawnym transporcie i dystrybucji ładunków tamże oraz zabezpieczeniach związanych z kredytem kupieckim.

Przypominamy, że warto śledzić stronę Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, gdzie zamieszczane są aktualne informacje o targach. Można się także zarejestrować na ich francuskiej stronie, gdzie dostępny jest rejestr tamtejszych spółek i wiele przydatnych wiadomości: http://ccifp.pl/ oraz http://www.cci.fr/

 

Przydatny kontakt:

Ambasada RP w Paryżu
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

86, rue de la Faisanderie
75116 Paryż, Francja
tel.: 0 033 1 45 04 10 20,
fax: 0 033 1 45 04 63 17
e-mail: paris@trade.gov.pl

https://france.trade.gov.pl/

 

Prezentacje:

Informacje ekonomiczne o Francji

Finansowanie i zabezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego