Logo portalu

Rozwój sektora MICE w Lubelskim

Rozwój sektora MICE w Lubelskim

Rozwój sektora MICE w Lubelskim

Województwo lubelskie w ciągu ostatnich lat przeżywa okres silnego rozwoju branży spotkań. To rezultat zarówno działalności nowopowstałej infrastruktury konferencyjno-kongresowej, m.in. Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, jak i dużej aktywności pozostałych obiektów o charakterze konferencyjnym (centrum targowe, hotele z dużym zapleczem konferencyjnym), ale także efekt funkcjonowania komórki, która jest pierwszym kontaktem w regionie dla organizatorów wydarzeń o charakterze biznesowym - Lubelskiego Convention Bureau. To dobry znak dla całego województwa, ponieważ jak pokazuje doświadczenie innych regionów, beneficjentami wydarzeń biznesowych są różne podmioty funkcjonujące w obsłudze wydarzeń (od transportu, noclegu, przez catering, po tłumaczenia, obsługę techniczną, audiowizualną i wiele innych).

 

lista obiektów konferencyjnych lubelskie
Okładka niedawno wydanego Katalogu Obiektów Konferencyjnych

 

Lubelskie Convention Bureau jest neutralnym partnerem dla organizatorów wydarzeń biznesowych w województwie lubelskim (m.in. konferencje, kongresy, targi). Jednostka dysponuje stale aktualizowaną bazą konferencyjną i hotelową regionu, a także pełni funkcję integratora, promotora i rzecznika lubelskiej branży przemysłu spotkań wobec zewnętrznych organizatorów wydarzeń. LCB to najmłodsze w Polsce convention bureau, a już buduje regionalną platformę wymiany doświadczeń, konsultacji branżowych i możliwości pozyskiwania nowego biznesu. Na przełomie roku jednostka opublikowała pierwszy w regionie Katalog obiektów konferencyjnych, dając tym samym narzędzie do pracy agencjom eventowym w całej Polsce. Katalog zawiera dane techniczne wszystkich prezentowanych obiektów. Dodatkowo powstał materiał techniczny wraz z planami 3D tzw. kompleksu konferencyjnego Lublina (LCK, CSK, Filharmonia, Teatr).

 

Lubelskie Convention Bureau Meetings Week Poland
Lubelskie Convention Bureau podczas Meetings Week Poland

 

Czteroosobowy zespół Lubelskiego Convention Bureau (Marta Wiśniewska, Joanna Bednarczyk, Mateusz Górski oraz Anna Niedziela) codziennie współpracuje z agencjami eventowymi z całego świata, a także z bezpośrednimi zleceniodawcami wydarzeń (międzynarodowymi stowarzyszeniami i korporacjami).  Jednostka zaprosiła do regionu 56 polskich agencji eventowych, którym przedstawiono nasz potencjał konferencyjny. W czasie tych wizyt każdorazowo organizowano spotkania w formie spotkań B2B, na które zaproszenie chętnie przyjmuje regionalna branża. W ramach prowadzonego cyklu spotkań „Zasmakuj Lubelskiej Konferencji” wzięło udział ponad 300 osób. LCB nawiązuje współpracę z lubelskimi naukowcami i zgłosiło do narodowego programu - Ambasadorów Kongresów Polskich dwie kandydatury. Honorowymi Ambasadorami zostali prof. Ingrid Różyło-Kalinowska oraz prof. Grzegorz Wallner, promując tym samym potencjał lubelskiej nauki, który często jest jednym z decydujących czynników przy wyborze destynacji na organizację kongresów naukowych.

 

Gala Ambasadorów Kongresów Polskich Kraków 2017
Gala Ambasadorów Kongresów Polskich Kraków 2017

 

LCB stale monitoruje rynek MICE. Wzrost liczby wydarzeń w regionie potwierdzony jest dorocznymi raportami Polskiej Organizacji Turystycznej. Stolica regionu utrzymuje wysoką 5-tą pozycję w kraju:

  • Lublin 2015: 521 wydarzeń, 68 203 uczestników (*niepełne dane),
  • Lublin 2016: 2377 wydarzeń, 377 238 uczestników,
  • Lublin 2017: 2424 wydarzenia, 438 047 uczestników.

 

Lubelskie na Meetings Week Poland

W dniach 19-23 marca odbyła się szósta edycja Meetings Week Poland - jednego z najważniejszych wydarzeń polskiej branży organizatorów spotkań. Podobne spotkania odbywają się w innych krajach Europy, dla których turystyka biznesowa (MICE) jest ważnym elementem rozwoju gospodarczego i generowania PKB. Celem Meetings Week Poland jest pokazanie wielkości i skali profesjonalizacji branży spotkań w Polsce, jej znaczenia dla gospodarki oraz skupienie w jednym czasie osób z całego środowiska. Lubelskie Convention Bureau i Lubelskie Centrum Konferencyjne byli partnerem części wydarzenia. W spotkaniach wzięli udział także reprezentanci obiektów konferencyjnych w regionu.

 

power awards 2017 MP Power
Statuetka MP Power 12 dla Marty Wiśniewskiej z Lubelskie Convention Bureau

 

Zwieńczeniem wydarzenia była Gala MP Power Awards, podczas której wyróżniono najlepsze eventy i projekty 2017 roku, a także MP Power 12 – plebiscyt, w ramach którego wyróżnieni są eksperci i osobistości sektora branży eventowej. Jury złożone z przedstawicieli korporacji, agencji i podwykonawców poszukiwali najbardziej wyrazistych osobistości i ekspertów w swojej dziedzinie, oceniając ich zaangażowanie w rozwój rynku, współpracę oraz dokonania zawodowe. Statuetkę zdobyła Marta Wiśniewska, która od ponad 2 lat kieruje Lubelskim Convention Bureau. Wcześniej 5 lat związana zawodowo z Gdańsk Convention Bureau, gdzie rozpoczęła swoją „przygodę” z przemysłem spotkań, a także z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Kolejną nominację z regionu otrzymał Robert Niedziałek z lubelskiego Archiwum Kryminalnego, w kategorii team building/outdoor. Nominacje te pokazują, że lubelskie aspiruje do grupy liderów sektora MICE, miast/regionów dynamicznie rozwijających się w tym obszarze, co zostało zauważone przez branżę.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości