Tarapaty finansowe firmy? PARP rusza z pomocą.
Właściciele firm, którzy z różnych powodów próbują poradzić sobie z problemami finansowymi swoich przedsiębiorstw lub dopiero zauważają pierwsze oznaki nadciągających problemów będą mogli skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Kto może liczyć na pomoc?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór do projektu Early Warning, skierowanego do mikro, małych i średnich firm, które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub widzą u siebie pierwsze oznaki nadciągających trudności. Projekt przewiduje, że swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się inni przedsiębiorcy i specjaliści, którzy robią to pro publico bono.
Z jakimi problemami można zwrócić się do PARP?
Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu można się zgłaszać z różnymi problemami, jedynie przykładowymi są: spadającą sprzedaż, problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa, zmiana popytu, problemy w zarządzaniu pracownikami, czy kłopoty na rynku. Ważne jest przede wszystkim to, aby nie zwlekać i symptomy nadchodzących problemów jak najwcześniej wykrywać i możliwie szybko na nie reagować.
Early Warning krok po kroku
I. Kontakt z konsultantem – wzięcie udziału w programie nie wiąże się z trudnymi do realizacji formalnościami, te zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Zainteresowane podmioty muszą wypełnić jedynie prosty formularz podając podstawowe dane o przedsiębiorstwie, w którym jednocześnie należy wybrać jednego z dostępnych w projekcie konsultantów – pewnego rodzaju „lekarza pierwszego kontaktu”, który przeprowadzi wywiad i wstępnie określi charakter występujących trudności.
II. Praca z konsultantem – Konsultant razem z przedsiębiorcą dokonają ewaluacji sytuacji, w której znajduje się firma i wskażą obszary problemowe, a następnie zaproponują możliwe dalsze działania. Efektem pracy z konsultantem docelowo powinno być: zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu lub zaprojektowanie diagnozy i skierowanie do dalszej współpracy z mentorem. Inną możliwością jest też opracowanie diagnozy i skierowanie przedsiębiorcy do doradcy, który pomoże przeprowadzić restrukturyzację lub, w skrajnym przypadku, zasugeruje zamknięcie firmy. Praca z konsultantem trwać będzie około 10 godzin i jest bezpłatna.
III. Praca z mentorem - Część przedsiębiorców, biorących udział w projekcie zostaje skierowana do kolejnego etapu – współpracy z mentorami - doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy mają za zadanie pomóc w przezwyciężaniu kryzysu, pracując pro publico bono. Dobór mentora, który będzie w stanie udzielić pomocy danemu przedsiębiorcy, jest niezwykle ważny. W znalezieniu odpowiedniej osoby pomoże konsultant, biorąc pod uwagę zarówno doświadczenie biznesowe mentora, charakter występujących w przedsiębiorstwie trudności jak również cechy charakterologiczne mentora i przedsiębiorcy. Praca z mentorem jest również bezpłatna.
W przezwyciężaniu problemów firmy wspierać będą przedsiębiorców konsultanci i mentorzy - doświadczeni przedsiębiorcy, którzy sami zwycięzyli już niejeden kryzys. Warto jest więc skorzystać z ich praktycznego doświadczenia!
https://www.youtube.com/watch?v=y-kK4a95qZ8&index=4&list=PLynE-SBIVdGry9V48-KF1LU8etwCBep9P
Projekt Early Warning realizowany jest w kilkunastu krajach europejskich. Bazuje na doświadczeniach Danii, gdzie program wsparcia przedsiębiorstw w trudnej sytuacji jest realizowany od 2007 roku. W tym czasie, dzięki sieci ponad 100 mentorów pracujących na zasadzie wolontariatu, udało się pomóc ponad 5 000 przedsiębiorstw.
W Polsce projekt wdrażają Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, której zadaniem będzie koordynowanie pracy konsultantów, oraz Fundacja Firmy Rodzinne, odpowiedzialna za stworzenie i zarządzanie pracą sieci mentorów.
Źródło: Early Warn Early Warning Europe