Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Targi Fruit Logistica 2017

wtorek, luty 14, 2017

 

Od 8 do 10 lutego br. firmy z sektora świeżych produktów spożywczych, od globalnych graczy do małych i średnich firm oraz organizacji z całego świata, były obecne w Berlinie.

Pierwszego dnia targów nastąpiło oficjalne otwarcie polskiego stoiska narodowego. Przedstawiciele Związku Sadowników RP oraz Ministerstwa Rolnictwa dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, a następnie zaprosili do współpracy z polskimi producentami.

 

 

Każdego roku targom Fruit Logistica towarzyszy bogaty program imprez dodatkowych - prezentacji, konferencji i seminariów. Na wiele z nich wstęp jest bezpłatny, co zachęca zwiedzających do aktywnego uczestnictwa. Poruszane tematy koncentrują się głównie na zagadnieniach rozwoju międzynarodowego rynku świeżych produktów. 

Największym wyróżnieniem podczas targów jest Fruit Logistica Innovation Award, nagroda za innowacyjność, przyznawana przez samych zwiedzających, którzy przez 2 dni mogą oddawać głosy na wcześniej nominowanych kandydatów. Ostatniego dnia targów, podczas uroczystej ceremonii wręczana jest nagroda, która w tym roku przypadła duńskiej firmie Rijk Zwan. Zaprezentowali nową właściwość swoich odmian sałat, która opóźnia wybarwianie się liści na kolor różowy po zbiorze. Cechę tę nazwano „Knox™”. Firma posiada swoje przedstawicielstwo także w Polsce. Więcej informacji znajdziecie na stronie laureata.

 

https://www.youtube.com/watch?v=r7j67ssgBhI

 

Lubelski akcent podczas Fruit Logistica 2017

Jak wiadomo województwo lubelskie słynie z produkcji i przetwórstwa warzyw oraz owoców. Nasz region jest krajowym potentatem jeśli chodzi o zbiory owoców z krzewów. Na targach nie mogło więc zabraknąć Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”. Grupa składa się z dostawców najwyższej jakości owoców jagodowych, głównie borówki wysokiej. W jej skład wchodzi pięć plantacji uprawiających borówkę na łącznym areale 180 ha. Ponadto na berlińskich targach po raz pierwszy promowała się Polish Berry Cooperative. Jest to inicjatywa, którą tworzą już 3 grupy producentów borówki – Polskie Jagody, Podkarpacka Grupa Producentów Borówki Elliot i wielkopolski Berry Group. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=gtPMbWs9U_Y

 

Lubelskie sady to przede wszystkim jabłonie, mniejszość stanowią grusze, śliwy, wiśnie czy czereśnie. Właśnie dlatego na targach można było spotkać reprezentację grupy producentów owoców z województwa lubelskiego LubApple. W skład grupy wchodzi sześć dużych podmiotów: ZPO Stryjno-SadLubsad Sp. z o.o.Józefów Sad Sp. z o.o.Witabo Sp. z o.o.FruVitaLand Sp. z o.o. oraz ZPO Sadpol, co sprawia, że jako grupa są jednym z największych producentów jabłek w Europie. Towar eksportują nie tylko w ramach UE, ale także do Chin, Egiptu, Libii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zespół Biznes Lubelskie również prezentował ofertę lokalnych produktów i zachęcał do współpracy z producentami z regionu. Efektem naszego aktywnego uczestnictwa jest szereg nawiązanych kontaktów, które mogą „zaowocować” w przyszłości. Rozmawialiśmy z przedstawicielami potencjalnych partnerów z Grecji, Słowenii, Mongolii, Chin czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wymiana wizytówek, rozmowy, prezentacje staną się podstawą do dalszej korespondencji i rozwinięcia planów współpracy. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że żywność ekologiczna jest dużą szansą dla rozwoju branży spożywczej regionu lubelskiego i ekspansji jej produktów na zagraniczne rynki. Rosnąca świadomość konsumentów odnośnie do zdrowego trybu życia, w tym zdrowej diety, a także procesu produkcji powoduje wzrost zapotrzebowania na naturalne i ekologiczne produkty – to w połączeniu z wizerunkiem Lubelszczyzny jako regionu dziewiczej natury daje możliwość rozwoju marek odwołujących się do zdrowego żywienia. Potwierdza to rosnąca liczba gospodarstw ekologicznych.

 

 

 

Berlińskie targi są najważniejszą w Europie i jedną z ważniejszych na świecie wystaw dla osób zawodowo zajmujących się uprawą, pakowaniem, transportem i wreszcie sprzedażą owoców i warzyw. Przyszłoroczną edycję zaplanowano w terminie 7-9 lutego. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich producentów z województwa lubelskiego do udziału i promocji swoich produktów podczas wydarzenia, które wielu umożliwiło zaistnienie na globalnym rynku owoców i warzyw.

Targi Fruit Logistica w liczbach:

  • ponad 3 tys. wystawców z 85 krajów
  • 70 tys. odwiedzających ze 140 państw, 

Statystyki dowodzą, że 90% wystawców i 80% odwiedzających targi przyjeżdża do Berlina spoza terenu Niemiec. Listę wszystkich obecnych firm znajdziecie tutaj.

 

 

Galeria: