Logo portalu

Bezrobocie

Bezrobocie

Od lat problemem w województwie lubelskim jest znaczna ilość osób bezrobotnych pozostających bez pracy długotrwale. Na koniec grudnia 2021 roku w województwie lubelskim zarejestrowanych było 40 887 osób długotrwale bezrobotnych, tj. 61,7% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (rok wcześniej stanowili 57%). Wśród długotrwale bezrobotnych: 27,4% to osoby posiadające krótki (do 1 roku) staż pracy; 26,9% to osoby w wieku od 25 do 34 lat, 26,4% posiadający wykształcenie gimnazjalne/podstawowe i niższe.
                                                                                                       
W tym miejscu należy dodać, iż województwo lubelskie w 2021 roku było drugim województwem w kraju (po woj. kujawskopomorskim) pod względem najwyższego udziału osób długotrwale bezrobotnych w ogólnej liczbie bezrobotnych, wśród wszystkich województw w kraju.
Wojewódzki rynek pracy w 2021 roku borykał się nie tylko z problemem długotrwałego bezrobocia, ale również ze znacznym udziałem osób młodych bezrobotnych (do 30 roku życia) w ogólnej liczbie bezrobotnych.
                                                                                                 
Od kilku lat województwo lubelskie utrzymuje najwyższy wśród wszystkich województw w kraju pod względem udziału osób do 30 roku życia w ogólnej liczbie bezrobotnych. Jednocześnie w województwie lubelskim mamy do czynienia z dużym przestrzennym zróżnicowaniem bezrobocia młodych (do 30 roku życia) w ogólnej liczbie bezrobotnych.
                                                                                                       
Na koniec grudnia 2021 roku w powiatowych urzędach pracy województwa lubelskiego zarejestrowane były 18 603 osoby bezrobotne do 30 roku życia, tj. 28,1% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (rok wcześniej w grudniu 2020 roku stanowili 30,3% - 23 156 osób).