Logo portalu

sektor meblarski

Przemysł drzewny i meblarski jest jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu w kraju, czyniąc z Polski światowego lidera w branży. Nasz kraj plasuje się na 2. miejscu według wartościowego udziału w światowym eksporcie mebli. Wartość produkcji sprzedanej mebli w Polsce w 2021 roku według danych GUS wyniosła blisko 55,9 mld zł 
Od wielu lat meble są wizytówką polskiego eksportu. Eksperci podkreślają jednak, że polscy przedsiębiorcy powinni korzystać z rynków zagranicznych, także tych do tej pory niepopularnych.
Sytuacja obecnie
Kryzys finansowy osłabił pozycję tradycyjnych eksporterów mebli wysokiej jakości – Niemiec i Włoch – głównie na rzecz Chin. W gospodarstwach domowych zastąpiono drogie meble z tych krajów tańszymi zamiennikami lub też całkowicie zrezygnowano z tego typu zakupów. Powstała na rynku luka może jednak zostać zagospodarowana przez producentów z innych krajów,
w tym z Polski, którzy będą w stanie sprostać oczekiwaniom klientów poszukujących mebli wysokiej jakości.
Szansą na zwiększenie poza cenowej konkurencyjności produktów jest rozwój wzornictwa przemysłowego. Charakterystyczny i ciekawy wizualnie projekt mebli może zdecydowanie podnieść ich atrakcyjność u potencjalnych nabywców. Dzięki rozwojowi wzornictwa przemysłowego można stworzyć tożsamość produktów danego regionu oraz budować rozpoznawalność marek.
Globalne trendy w branży meblarskiej
Sytuacja w branży meblarskiej jest ściśle związana z kondycją gospodarstw domowych – zakup mebli nie jest postrzegany jako priorytetowy. Stąd w przypadku pogorszenia się sytuacji dochodowej, gospodarstwa wstrzymują się z nim. 
Dla koniunktury w szeroko pojętej branży drzewnej kluczowe znaczenie ma sektor budowlany. Budownictwo nie tylko kreuje bezpośredni popyt na materiały i wyroby drewniane stosowane w  tej branży, ale także popyt wtórny na elementy wykończeniowe wnętrz oraz meble (nabywane już po zakończeniu etapu budowy). W Polsce około 38% produkowanych materiałów drzewnych zużywanych jest na potrzeby budownictwa (58% z uwzględnieniem mebli)
Natomiast sytuacja branży budowlanej, odpowiadającej za dużą część popytu na produkty branży drzewnej i meblarskiej, jest zależna w dużej mierze od złożonych czynników makroekonomicznych – między innymi od wysokości stopy procentowej, poziomu inwestycji czy dostępności kredytów hipotecznych.
LUBELSKIE
Wzrost rozpoznawalności przedsiębiorstw branży meblarskiej i drzewnej z województwa lubelskiego, dostęp do zasobów niezbędnych dla działalności gospodarczej i korzystne położenie, w tym lokalizacja na międzynarodowym szlaku tranzytowym i aktywność instytucji otoczenia biznesu działających na rzecz branży, dają solidne podstawy dla jej dalszego zaangażowania w działalność eksportową. Francja, Litwa, Wielka Brytania wskazane kraje to z jednej strony sprawdzeni partnerzy handlowi Polski, z bogatą historią współpracy, z drugiej natomiast – rosnące rynki zbytu (Litwa). Stwarza to dobre warunki dla lubelskich przedsiębiorstw do nawiązywania i pogłębiania relacji biznesowych. Największym zagranicznym odbiorcą produktów branży meblarskiej i drzewnej z województwa lubelskiego są Niemcy – eksport produktów z branży wzrasta stabilnie od 2009 roku. Po Niemczech i Litwie kolejnymi największymi odbiorcami lubelskich mebli i produktów drewnianych są Francja, Słowacja i Wielka Brytania (dane z KAS z 2021r.)