Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Tweeter.com (nowe okno) Strona Youtube.com (nowe okno)

Turystyka

Turystyka województwa lubelskiego

 

Władze wojewódzkie już wiele lat temu dostrzegły turystyczny potencjał regionu, a od kilku lat działania związane z rozwojem tego potencjału nabrały rozpędu. Dzięki temu region nazywany jest Toskanią Wschodu.

Lubelskie to doskonałe miejsce do wypoczynku i zwiedzania. Jest to region, który nie został poddany presji ciężkiego przemysłu i intensywnej urbanizacji, dzięki czemu powstały tu dwa parki narodowe, 17 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu i 87 rezerwatów przyrody.

 

Zalew Zemborzycki Lublin
Widok z lotu ptaka na Zalew Zemborzycki w Lublinie

 

Wypoczynek i relaks w bliskim kontakcie z naturą gwarantują setki gospodarstw agroturystycznych specjalizujących się w wyrobie tradycyjnych produktów, regionalnej kuchni, prowadzących szkółki jeździeckie, łowiska wędkarskie, organizujących spływy kajakowe, czy rajdy rowerowe. Region dysponuje również trasami do uprawiania turystyki konnej oraz stokami narciarskimi. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=56fpI_qo7lA&list=PLci3Kwhs3aMVQ16-lxnZlsRcvtpTnfFAM

 

 

Lubelskie to idealne miejsce na spędzenie rodzinnego weekendu z dziećmi. Można odwiedzić nie tylko ZOO w Zamościu, ale także Park Rekreacji ZOOM Natury w okolicach Janowa Lubelskiego oraz Magiczne Ogrody koło Janowca. A dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bystrzyca" jako największy w regionie podmiot oferujący usługi sportowe i rekreacyjne, zapewnia szereh atrakcji w swoich obiektach sportowo-rekreacyjnych. Rocznie korzysta z nich kilkaset tysięcy klientów. Na szczególną uwagę zasługuje Aqua Lublin, najnowocześniejszy kompleks w Polsce, a także Stadion Arena Lublin.

 

 

 

 

 

 

 

Przez województwo lubelskie przebiega ponad 350 km tzw. „Wschodniego Szlaku Rowerowego GreenVelo”. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni. Jest to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, wzdłuż której uruchomione są miejsca wypoczynkowe, kwatery, punkty gastronomiczne i punkty obsługi rowerzystów.

 

 

 

Poza bogactwem przyrody Lubelskie oferuje wiele miejsc i zabytków związanych z różnymi kulturami i religiami. Jednym z zabytkowych miast Lubelszczyzny jest Zamość – miasto renesansu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Znakomitym przykładem przenikania kultury oraz religii wschodu i zachodu Europy jest Kaplica Trójcy Świętej na lubelskim Zamku. Z kolei Kazimierz Dolny ze swoją bogatą historią stanowi ciekawy do zwiedzania zespół urbanistyczno-krajobrazowy.

 

 

Lista atrakcji turystycznych województwa lubelskiego jest znacznie dłuższa. Warto wspomnieć o znajdujących się tu uzdrowiskach (np. Nałęczów), sanktuariach (np. Wąwolnica), dworkach szlacheckich, a także o parkach krajoznawczych czy takich atrakcjach jak Wioska Gotów w Masłomęczu.Nie można także zapomnieć o smakach lubelskiego. To region, który stawia na tradycyjne potrawy, tylko tutaj można zjeść certyfikowanego cebularza, piroga biłgorajskiego czy sękacza podlaskiego.

 

    tur2a.png

 

https://www.youtube.com/watch?v=OvwqZbDAbiQ

 

Lubelskie: turystyka w liczbach

 

dane turystyka lubelskie 2017

 

Przydatne linki:

Strona Województwa

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Wschodni Szlak Rowerowy

Lubelski Rower Miejski

Roztoczański Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

Kraina Lessowych Wąwozów

Muzeum Lubelskie w Lublinie

Piwnica pod Fortuną

Wyspa Wisła w Stężycy

Lubelskie produkty tradycyjne

Kajakami po Wieprzu